cinema.pl Artykuły

sobota, 13 marzec 2021 09:30

Polska Produkcja Post-apokaliptyczna

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Całkiem niedawno miała miejsce premiera ciekawej polskiej produkcji w klimacie Post-apokaliptyczny, brzmi dosyć intrygującą tym bardziej że na naszym rodzimym rynku wciąż takich filmów jest jak na lekarstwo. 

 

Pustostan jest to produkcja bardzo obiecująca  jak na kino niezależne nakręcona ze sporym rozmachem. 

Zdjęcia do filmu były realizowane w autentycznych urbexach, min. w opuszczonym miasteczku Kłomino zlokalizowanym w woj. Zachodniopomorskim. 

Produkcję którą zapowiada bardzo ciekawy teaser, film nosi tytuł Pustostan, bynajmniej jak sugeruje  nazwa nie opowiada on tylko o opuszczonych budynkach czy krajobrazie apokaliptycznym, który de facto jest mocną stroną produkcji, szczególnie pasaże statycznych kardów obrazujących katastrofę. 

Sama fabuła obrazu jest metaforą współczesnego życia oraz mechanizmów funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. 

 

Za kamerą tego ciekawego i zarazem wymownie poruszającego filmu stanął twórca kina arthouse, tytułujący się pseudonimem Lethargus. 

W tej produkcji można zauważyć naprawdę dobry warsztat filmowy nie tylko samego reżysera jak również pozostałych artystów współtworzących ten film. 

Pierwsze co się rzuca na plus to przestrzenne i zarazem klaustrofobiczne kadry, zrealizowane statycznie oraz bardzo ciekawe efekty wizualne w które są wmontowane (w kadry), obrazy Krakowskiego malarza Łukasza Gwiżdża, autora min. okładki dla zespołu Black metalowego Mord’A’Stigmata. 

Obraz uzupełnia bardzo sugestywna i zarazem przerażająca muzyka, którą skomponował zespół Deep-pression oraz jego lider Rh-, który zresztą był odtwórcą jednej z głównych ról. 

Film również na poziomie aktorstwa też wzorowo się prezentuje, osią fabularną są cztery postaci który przyszło odnaleźć się w nowej apokaliptycznej rzeczywistości. 

Pierwszą postacią którą poznajemy na ekranie jest pisarz, prawdopodobniej usiłujący napisać ostatnie dzieło ludzkości,  w którego wcielił się aktor Tobiasz Kruk, odgrywający epizody min. w takich produkcjach jak „Kler” Wojciecha Smarzowskiego czy „Rojst” z Piotrem Fronczeskim. 

Dla pozostałej trójki debiutujących aktorów było to pierwsze starcie z planem, które wypadło bardzo obiecująco. 

W postać dziewczyny wcieliła się zawodowa cosplay girl Julia Czupryn, specjalizująca się w klimatach Postapo, dodatkowo wzbogaciła produkcje kostiumem dla  swojej filmowej postaci, własnego autorstwa. 

Wędrowca zaś odgrywał sam lider grupy Deep-pression Rh-, który również zagrał popisowo bez żadnego wcześniejszego przygotowania aktorskiego!. 

Warto wspomnieć osoby od strony technicznej produkcji, charakteryzacją dla postaci pisarza zajmowała się Julia Kociszewska która jest tzw. makeup artist, a postać Wędrowca niejednokrotnie dublował Jan Steinke, obiecujący statysta z polotem na przyszłego aktora. 

Film stylistycznie nawiązuje do kina postapo z lat 80-tych i 90-tych, szczególnie do takich klasyków 

gatunku klasy B, jak Hardwere, Amerykański Cyborg czy Omega Doom, również surowy i momentami niedbały czy obskurny co wyżej wymienione produkcje. 

Doskonałym uzupełnieniem filmowego streszczenia jest recenzja kanału „Obgryzacz Paznokci”, która to porównała film do pierwszych dzieł Davida Lyncha (Pustostan Obgryzacz Paznokci). 

Film na pewno nietuzinkowy i godny uwagi, szczególnie że jest dostępny na platformie YouTube (w wyszukiwaniu Postostan Post-apo.)

Każdy prawdziwy fan gatunku znajdzie w produkcji coś dla siebie, a nam pozostaję życzyć ciekawego seansu, linki poniżej. 

Czytany 306 razy Ostatnio zmieniany sobota, 13 marzec 2021 10:21

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama