cinema.pl Artykuły

sobota, 27 marzec 2021 13:36

Jak wyglądają neofaszystowskie zabawy? - bułgarski kandydat do Oscara w ARTE po polsku

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Wschodnie zabawy” to opowieść o dwóch poróżnionych braciach, którzy nagle stają po przeciwnych stronach rasistowskiej burdy. Co z tego wyniknie? Szwedzko-bułgarski dramat w reżyserii Kamena Kaleva był bułgarskim kandydatem do Oscara, nominowany do nagrody Złotej Kamery dla najlepszego filmu na MFF w Cannes, a także pokazywanych na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Cannes, Trieście, Chicago, Bratysławie, Sofii, Tokio, Warszawie. Można go obejrzeć bezpłatnie na platformie VOD ARTE po polsku pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/101997-000-A/wschodnie-zabawy-2009/. 

 

Choć „Wschodnie zabawy” zostały wyprodukowane w 2009 roku, nic nie straciły na aktualności. Ta historia mogłaby wydarzyć się dzisiaj. Film opowiada o losach dwóch braci, którzy od dawna nie utrzymują ze sobą kontaktu, ale nagle spotykają się po przeciwnych stronach konfliktu podczas rasistowskiego pobicia. Georgi, który niedawno dołączył do neonazistowskiej bandy, uczestniczy w przemocy, a Itso jest jej świadkiem i ratuje turecką rodzinę. Georgi, który awansuje w strukturach gangu, zaczyna stopniowo kwestionować swoje zaangażowanie w ruch, a Itso zastanawia się, czy piękna Turczynka, którą ocalił, może być jego przepustką do ucieczki od smutnego życia w Sofii. Tylko pojednanie pozwoli dwóm braciom ocenić, czego naprawdę pragną od życia.

Film wygrał wiele nagród m.in. nagrodę dla najlepszego aktora, reżysera i nagrodę jury ekumenicznego na MFF w Bratysławie (2009), nagrodę w kategorii „Najlepszy bułgarski film fabularny” na MFF w Sofii (2010), nagrodę Jury na Lisbon & Estoril FF (2009), Grand Prix i nagrodę dla najlepszego reżysera na MFF w Tokio (2009), a także był nominowany do Złotej Kamery i C.I.C.A.E. na MFF w Cannes (2009) czy  Nagrody Głównej Jury – Hugo Gold na MFF w Chicago (2009).

„Szczere, umiejętnie poprowadzone rozważania na temat poszukiwania wewnętrznych i zewnętrznych więzów” – Variety

„Znakomity debiut fabularny Kamena Kaleva zaczyna się tak, jakby był kolejnym kawałkiem wyciętym z surowego realizmu Europy Wschodniej, ale ewoluuje w ciekawy portret młodego mężczyzny, który boryka się z uzależnieniem od narkotyków” – SCREEN.

Film „Wschodnie zabawy” jest dostępny bezpłatnie do końca marca pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/101997-000-A/wschodnie-zabawy-2009/ 

Czytany 227 razy Ostatnio zmieniany sobota, 27 marzec 2021 13:38

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama