cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 29 marzec 2021 11:56

„Kto jest bohaterem naszych czasów?”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Szkoła Wajdy i Fundacja Fabryki Norblina zapraszają na drugi wykład online z cyklu „Kto jest bohaterem naszych czasów?”. Spotkanie odbędzie się 31 marca o godz. 19.00, a gościem będzie reżyser i scenarzysta – Denijal Hasanović. 

 

-----------------------------------

Andrzej Wajda mawiał do młodych adeptów sztuki filmowej: „Chcesz zrobić film? Odpowiedz sobie na pytanie kto jest bohaterem naszych czasów”.

Cykl Szkoły Wajdy, którego mecenasem jest Fundacja Fabryki Norblina, to 5 otwartych wykładów online połączonych z dyskusją, poświęconych istotnym i społecznie aktualnym tematom, które mogą stanowić inspirację dla młodych twórców filmowych. Nie są to wykłady akademickie, lecz opowieści przystępne dla publiczności, w formie godzinnej rozmowy, do której zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Każdy wykład zakończy sesja pytań i odpowiedzi.

Spotkania adresujemy do szerokiej publiczności pasjonującej się kinem, sztuką zaangażowaną, ambitnym filmem, a także do społecznych aktywistów. Wydarzenia są otwarte i bezpłatne. Ze względu na sytuację epidemiologiczną odbywają się w formule online – na żywo na kanale YouTube Wajda School and Studio. Po zakończeniu transmisji, fragmenty wykładów będą dostępne na kanałach YouTube Wajda School and Studio oraz Fundacji Fabryki Norblina.

Cykl zainaugurowało spotkanie z Wojciechem Marczewskim – wybitnym reżyserem i scenarzystą, współzałożycielem, wiceprezesem i dyrektorem programowym Wajda School & Studio oraz Tadeuszem Sobolewskim – znakomitym krytykiem filmowym, dziennikarzem Gazety Wyborczej i miesięcznika KINO. Gośćmi kolejnych wykładów będą:

31 marca | godz. 19.00 – Denijal Hasanović

Reżyser i scenarzysta. Absolwent i wykładowca PWSFTviT w Łodzi oraz kierownik kursu scenariuszowego Script w Wajda School. Członek Rady Programowej „30 minut” przy Studiu Munka-SFP. Jego film dyplomowy „List” miał swoją światową premierę na 52. Berlinale. Jego kolejny film, „Catalina”, był nominowany do Złotych Lwów  42. FPFF w Gdyni, a światowa premiera obrazu odbyła się podczas 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

28 kwietnia | godz. 19.00 – Maciej Sobieszczański

26 maja | godz. 19.00 – Kinga Dębska

30 czerwca | godz. 19.00 – Agnieszka Smoczyńska

----------------------------------

„Artysta zobowiązany jest rozpoznać otaczającą go rzeczywistość oraz przewidzieć i opisać nadchodzące wydarzenia, w tym grożące nam niebezpieczeństwa. […] Robiąc swoje filmy mamy przecież dostęp do mediów, współtworzymy je, a tym samym ponosimy współodpowiedzialność za ich treści, sens i wagę. Obojętność staje się zbrodnią, z której ciężko będzie nam się wytłumaczyć” – Wojciech Marczewski, dyrektor programowy Szkoły Wajdy.

Fundacja Fabryki Norblina, która jest mecenasem tego przedsięwzięcia, w swoich działaniach wspiera twórców  z różnych dziedzin sztuki, organizując liczne inicjatywy artystyczne, konkursy czy programy stypendialne.

„Fundacja Fabryki Norblina jako mecenas wielu projektów związanych z szeroko rozumianą sztuką, pragnie skupiać się na działaniu wokół wybitnych autorytetów. Dotychczas zaprosiliśmy do współpracy wielu wspaniałych muzyków, plastyków, ale także artystów ze świata filmowego. Dzięki temu, już wkrótce rozpoczniemy działania skupione wokół bohemy artystycznej. Tym bardziej cieszymy się z naszej współpracy z Wajda School & Studio, wokół której skupione jest grono znaczących autorytetów. To w nich drzemie nauka dla kolejnych pokoleń oraz wrażliwość na dostrzeganie zanikających dziś wartości. O tym właśnie między innymi będzie traktować organizowany przez nas wspólnie cykl wykładów, na które już dziś serdecznie zapraszamy. Niech żyje sztuka!” – mówi Patrycja Słomczyńska z Fundacji Fabryki Norblina.

 

 

Maciej Sobieszczański – reżyser i scenarzysta, kierownik kursu fabularnego Studio Prób w Wajda School. Jego „Performer”, napisany i wyreżyserowany wspólnie z Łukaszem Rondudą, opowieść o Oskarze Dawickim, jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów,– otrzymał Nagrodę Think:                   The Award w sekcji Forum Expanded na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za „kreatywne wykorzystanie medium filmowego dla artystycznego uchwycenia i oddania geopolitycznych kontekstów”. Jego kolejny film „Zgoda” – poruszająca historia miłosna, której akcja rozgrywa się w trudnych czasach u schyłku                      II wojny światowej – otrzymał nagrodę First Look na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno oraz nagrodę za reżyserię na World Film Festival w Montrealu. Obecnie pracuje nad kolejnym filmem pt. „Brat”. Scenariusz, napisany wspólnie z Grzegorzem Pudą, zdobył nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz w ramach ScripTeast – programu szkoleniowego dla profesjonalnych scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz III nagrodę w Mazowieckim Konkursie Scenariuszowym Script Wars za „dojrzałość scenariopisarskiego warsztatu i oszczędność środków, dzięki którym intensywne emocje dorastających bohaterów udzielają się widzowi z wielką mocą”.

Kinga Dębska – reżyserka i scenarzystka, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureatka wielu nagród festiwalowych, m.in. za film „Moje córki krowy”, za które otrzymała Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To historia dwóch sióstr, które w obliczu choroby matki zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci. Tytuł wyróżniono także Polską Nagrodą Filmową Orzeł: za najlepszy scenariusz oraz nagrodą publiczności. Jej film „Zabawa, zabawa” – pokazujący trzy przeplatające się historie kobiet, będących w różnych fazach uzależnienia alkoholowego – zdobył Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera                  w Krakowie, a odtwórczynie trzech głównych ról – Wyróżnienie Specjalne dla aktora/ki w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. 

Agnieszka Smoczyńska – reżyserka i scenarzystka. Absolwentka Wajda School, gdzie ukończyła kurs dokumentalny DOK PRO, kurs fabularny STUDIO PRÓB i międzynarodowy program dla reżyserów EKRAN+. Jedna z najważniejszych reżyserek młodego pokolenia. Twórczyni głośnego filmu „Fuga” (projekt rozwijany w Szkole Wajdy), którego światowa premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2018 roku Film zdobył                           4 nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Polską Nagrodę Filmową Orzeł. Z kolei debiut - „Córki dancingu” - nagrodzony m.in. na Sundance (nagroda specjalna jury), był prawdziwym fenomenem i odkryciem na światowych festiwalach, co otworzyło reżyserce drogę do międzynarodowej kariery. W Polsce film zdobył m.in. 2 nagrody na FPFF w Gdyni oraz Orła (Polska Nagroda Filmowa) w kategorii: Odkrycie roku. Agnieszka Smoczyńska jest także współreżyserką pierwszego polskiego serialu na platformie Netflix – „1983”. Jej krótkometrażowe filmy „Viva Maria!” (produkcja Wajda Studio) i „Aria Diva” (koprodukcja Studia Munka, TVP Kultura i Wajda Studio) można znaleźć m.in. na kanale YouTube Wajda School and Studio oraz w serwisie Ninateka.

 

Czytany 193 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 29 marzec 2021 12:02

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama