cinema.pl Artykuły

środa, 31 marzec 2021 15:51

Całoroczna platforma VOD Pięciu Smaków ruszy już w kwietniu!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Pięć Smaków w domu będzie całoroczną przestrzenią spotkań z azjatyckim kinem, działającą w rytmie cyklicznych przeglądów. Oprócz tematycznych zestawów, zmieniających się co kilka tygodni, będzie też można na niej znaleźć stałą bibliotekę tytułów dystrybuowanych w przeszłości przez Pięć Smaków.

 

Na wielki start platformy zapraszamy już 8 kwietnia! Pierwszym cyklem, którym rozpoczniemy działalność serwisu, będą "Koreanki" - wybór filmów, w których centrum stoją fascynujące, niesztampowe i wytyczające własne szlaki przez życie bohaterki. W zaskakującej świeżością spojrzenia i niebanalnymi scenariuszami kinematografii Korei od kilku lat coraz wyraźniej zaznaczają się głosy kobiet, które jako reżyserki, producentki i scenarzystki wyznaczają kierunki rozwoju - ich obecność zaznaczy się mocno także w naszym przeglądzie.

Pięć Smaków w domu

Stała, kuratorowana platforma VOD jest odpowiedzią na głosy widzów, którzy z entuzjazmem przyjęli pięciosmakowe pokazy online, a zarazem spełnieniem naszego marzenia o możliwości szerszego prezentowania filmów, które po festiwalowych pokazach nigdy więcej nie trafiły na polskie ekrany. Będzie to przestrzeń, która pozwoli również na sięganie po starsze, niezwykle wartościowe tytuły, które - choć tworzą już kanon współczesnego światowego kina - nie miały swoich polskich premier.

Nie chcemy jednak tworzyć prostego katalogu wielu niepowiązanych ze sobą tytułów, w których gąszczu łatwo się zagubić. Nasza propozycja to wspólne odkrywanie wybranych tematów, twórców i zjawisk. Co kilka tygodni prezentować będziemy spójne, składające się ze starannie wybranych filmów przeglądy, które pozwolą nam przyjrzeć się szczególnie ciekawym nurtom azjatyckiego kina.

W stałej ofercie platformy znajdą się natomiast filmy, które pod marką Pięciu Smaków wprowadzaliśmy do polskich kin. Unikatowe, autorskie projekty twórców, których mieliśmy przyjemność gościć na festiwalu, to tytuły szczególnie nam bliskie, ukazujące różnorodne i zaskakujące oblicza współczesnej Azji.

Łącznikiem między stałą biblioteką a pierwszym cyklicznym wydarzeniem będzie "Maggie" w reżyserii Yi Ok-seop, reżyserki, która w słodko-gorzkiej, bezpretensjonalnej formie porusza szereg problemów dotyczących kobiet w Korei. Po udanej trasie kinowej film będzie miał w kwietniu swoją premierę online wyłącznie na pięciosmakowej platformie.

 

Jakie cykle pojawią się na Pięć Smaków w domu?

Koreanki: 8 kwietnia - 20 maja 2021

K-pop podbija świat, południowokoreańskie seriale docierają do wielomilionowych widowni, gospodarka spektakularnie pnie się w górę. Skomplikowana historia podzielonej Korei wciąż odciska się na wielu dziedzinach życia, a ekonomiczny pęd nie wszystkich porywa ze swoim nurtem. Jakie wyzwania stoją przed mieszkankami kraju o skomplikowanej historii i złożonej teraźniejszości? Jakie marzenia dzielą i łączą kobiety z metropolii i małych miasteczek, z Seulu i z Pjongjangu? W przeglądzie przygotowanym przez Pięć Smaków znajdą się fabuły w różnorodny sposób portretujące współczesne Koreanki - z Południa i Północy. Historie łączące subtelny humor z mocnym przekazem, sentymentalne nuty ze zgryźliwą ironią, pozwolą nam odkryć inspirujące bohaterki o niesztampowym podejściu do życia, z determinacją walczące o swoje marzenia.

Sion Sono: 20 maja - 7 lipca 2021

Jeden z największych ekscentryków światowego kina, Sion Sono, to stały bywalec festiwalowego programu. Reżyser, malarz, performer, muzyk, z równą swobodą sięgający po inspiracje w najdziwniejsze czeluście japońskiej popkultury i klasykę europejskiego arthouse’u, swoimi fabułami potrafi szokująco rozsadzać społeczne normy, bawić do łez, zgryźliwie komentować rzeczywistość, nie rezygnując przy tym z trafiającej w samo serce dawki liryzmu i przeszywającego filozoficznego przesłania, pozostającego w głowie na długo po seansie. Filmy Sono należą do kategorii zmieniających życie. Pięć Smaków w wiosennym cyklu przypomni dorobek reżysera, który miał swoją retrospektywę w czasie 10. edycji festiwalu - odpowiadając tym samym na powracające od lat prośby widzów o powrót do najlepszych tytułów tego wyjątkowego autora.

Azjatyckie kino drogi: 8 lipca - 1 września 2021

Filmy zapraszające do podróży z namysłem: wyprawa przez azjatyckie drogi i bezdroża, odkrywająca między pocztówkowymi kadrami złożoną społeczno-polityczną historię regionu, odczytująca zapisane między miejskimi neonami ludzkie historie, szukająca opowieści naopuszczonych brzegach rzek. Spotkania z ludźmi o życiorysach zawiłych jak poszarpane linie granic między skonfliktowanymi krajami, wizyty w niepozornych miejscach o historii mogącej zapełnić setki stron kronik. Azjatyckie bezdroża i rozległe szlaki komunikacyjne to doskonała przestrzeń dla kina drogi, które wraz z bohaterami pozwala nam przemierzać drogi fizyczne i mentalne. Kontynent wiecznych migracji to niewyczerpane źródło historii, pozwalających spojrzeć na turystyczne raje z zupełnie innej perspektywy.

Dziecko apokalipsy, reż. Mario Cornejo, Filipiny 2015

 

Stały katalog Pięć Smaków w domu

Kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej niezwykle rzadko ma okazję gościć na polskich ekranach. Filmy z katalogu dystrybucyjnego Pięciu Smaków wypełniają tę lukę, pokazując różnorodne oblicze tych kinematografii - to elektryzujące, autorskie propozycje,łączące lokalne tematy i estetyki z intrygującymi konwencjami kina światowego.

 

Dziecko apokalipsy / Apocalypse Child, reż. Mario Cornejo, Filipiny 2015

Maggie (premiera VOD!), reż. Yi Ok-seop, Korea Południowa 2018

Marlina: zbrodnia w czterech aktach / Marlina The Murderer in Four Acts, reż. Mouly Surya, Indonezja, Francja, Malezja, Tajlandia 2017

Miód dla dakini / Honeygiver Among the Dogs, reż. Dechen Roder, Bhutan 2016

Samui Song, reż. Pen-ek Ratanaruang, Tajlandia, Niemcy, Norwegia 2017

Smak pho, reż. Mariko Bobrik, Polska, Niemcy 2018

Jak oglądać?

Filmy będą dostępne bezpośrednio na stronie piecsmakow.pl. W trakcie trwania przeglądu będzie można wykupić zarówno cały pakiet filmów, jak i dostępy do pojedynczych tytułów osobno.

 

Start sprzedaży: 31 marca 2021

Czytany 386 razy Ostatnio zmieniany środa, 31 marzec 2021 15:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama