cinema.pl Artykuły

czwartek, 01 kwiecień 2021 11:12

Koreanki: pierwszy cykl na Pięć Smaków w Domu rusza już 8 kwietnia!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

 

Koreanki: pierwszy cykl na całorocznej platformie Pięć Smaków w Domu rusza już 8 kwietnia!

 

Od 8 kwietnia do 19 maja na stronie Pięciu Smaków będzie można oglądać wyjątkowy przegląd, poświęcony bohaterkom współczesnego kina Korei. To wydarzenie inaugurujące działalność platformy Pięć Smaków w Domu, na której przez cały rok pojawiać się będą tematyczne programy oraz stała oferta kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. 

Pierwszy cykl na Pięć Smaków w Domu to odpowiedź na ogromne zainteresowanie nowym kinem koreańskim, które wciąż zaskakuje i porywa krytyków na całym świecie. Cykl "Koreanki" to filmy o niezwykłych, charyzmatycznych bohaterkach, kroczących przez życie własną drogą, mierzących się z wyzwaniami współczesnego świata i wybierających zaskakujące sposoby na zmianę własnego losu.

Od dziś działa już strona Pięć Smaków w Domu - można też kupować dostępy do całej oferty, czasowego cyklu lub poszczególnych tytułów. 

 

Program przeglądu "Koreanki"

"Nasze ciało", reż. Han Ka-ram, Korea Południowa 2018

W programie znalazło się między innymi pokazywane premierowo "Nasze ciało" (reż. Han Ka-ram), o młodej kobiecie, której bieganie pomaga wyjść z życiowego impasu i społecznych ograniczeń. Błyskotliwy debiut reżyserki, będącej z wykształcenia również socjolożką, to precyzyjnie poprowadzona historia, która w kilku prostych scenach odsłania bardzo złożone procesy, determinujące życiowe wybory współczesnych Koreanek. Fascynująca rola wcielającej się w główną bohaterkę Choi Hee-seo została doceniona na festiwalu w Busan, a sam film młodej autorki koreańscy krytycy uznali za jedną z najważniejszych produkcji 2019 roku.

 

Mikrosiedlisko, reż. Jeon Go-woon, Korea Południowa 2017

Aktorską perełką jest również "Mikrosiedlisko", jeden z najlepiej ocenianych przez widzów film 14. edycji festiwalu Pięć Smaków. Główna bohaterka tego zaskakującego filmu to Miso, w którą wcieliła się Som E. Niebanalna postać, żyjąca pod prąd mieszczańskich konwencji, zamiast podążać z nurtem koreańskiego sukcesu, wybiera życie miejskiej nomadki, koczującej na kanapach bliższych i dalszych znajomych. Jej podróż to okazja do spotkania z różnymi modelami życia w dzisiejszym Seulu: mieście, które inspiruje, uwodzi - a równocześnie wiele problemów zamiata pod (niewątpliwie dizajnerski) dywan.

 

Twoja i nie tylko twoja, reż. Hong Sang-soo, Korea Południowa 2016

Jedną z życiowych przyjemności, których Miso nie umie sobie odmówić, jest dobra whiskey. Od alkoholu nie stroni również Min-jung, której skomplikowane życie emocjonalne stało się osią filmu "Twoja i nie tylko twoja". To obraz spod ręki jednego z najbardziej rozpoznawalnych autorów koreańskiego kina, Honga Sang-soo, słynącego z wypełnionymi niekończącymi się rozmowami fabuł, w których nad kolejnymi butelkami soju roztrząsa się sprawy związków, życiowych pomyłek i twórczych obsesji. Min-jung jest bohaterką daleką od jakiegokolwiek ideału, która wikła partnerów - i widza - w grę niekończących się wymówek i narracyjnych zwrotów, nieustannie balansując na granicy prawdy i kłamstwa.

 

Maggie, reż. Yi Ok-seop, Korea Południowa 2018

Problem braku zaufania w międzyludzkich relacjach stał się punktem wyjścia dla Yi Ok-seop, reżyserki i scenarzystki "Maggie". Jej historia, pełna cukierkowych kolorów i oryginalnego humoru (który jednak niejednokrotnie staje kością w gardle) to portret młodej pielęgniarki, będącej przedstawicielką koreańskich millenialsów. Sprawy śmiertelnie poważne i zupełnie błahe spotykają się tu na równych prawach, a życie we współczesnym świecie jest tak pełne absurdów, że nikogo nie dziwią kratery pojawiające się tu i ówdzie na ulicach miasta czy pewien gadający sum.

 

Dama z Seulu, reż. Jang Jin, Korea Południowa 2014

Kinematografia Korei słynie z doskonałego kina akcji - nie mogło go zabraknąć również w naszym przeglądzie. "Dama z Seulu" (reż. Jang Jin) to rasowy kryminał, zaskakująco spleciony z psychologicznym dramatem. W stylowych kadrach zamknięta została historia zabójczo skutecznego detektywa, który zmaga się nie tylko z bezwzględnymi gangsterami, ale też z własną tożsamością płciową. Wcielający się w Ji-woona idol Cha Seung-won wirtuozersko zderza w swojej roli maczyzm policyjnej profesji z tragizmem wewnętrznego pęknięcia i kobiecą naturą swojego bohatera, wciągając widza w meandry jednej z najbardziej oryginalnych fabuł dotykających tematu transpłciowości w ostatnich latach.

 

Towarzyszka Kim w przestworzach, reż. Kim Gwang Hun, Nicholas Bonner, Anja Daelemans, Korea Północna, Belgia, Wielka Brytania 2012 

Przegląd uwzględni też kino Korei Północnej, którą reprezentować będzie urzekająca historia o górniczce marzącej o karierze akrobatki, "Towarzyszka Kim w przestworzach" (reż. Kim Gwang Hun, Nicholas Bonner, Anja Daelemans). Międzynarodowa produkcja, stworzona z myślą o lokalnej widowni, nie miała aspiracji, by odsłaniać światu prawdę o życiu w reżimowym kraju - jej celem było stworzenie porywającej narracji w duchu girl power, która w rozrywkowej formie niesie umacniające przesłanie, przemawiające do widzek na całym świecie.

 

Stały repertuar

W ramach stałej, dostępnej przez cały rok oferty platformy, znajdą się niedostępne w innych miejscach tytuły, dystrybuowane wcześniej przez Pięć Smaków w kinach. To wybór unikatowych, autorskich filmów z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w szczególnie ciekawy sposób pokazujących współczesne oblicze kontynentu i ciepło przyjętych przez festiwalową publiczność. Przypomnimy między innymi kameralny "Miód dla dakini" bhutańskiej reżyserki Dechen Roder czy pełną mocy kobiecą historię "Marlina, zbrodnia w czterech aktach" jednej z najciekawszych autorek nowego indonezyjskiego kina, Mouly Suryi.

 

Jak oglądać?

Filmy będą dostępne bezpośrednio na stronie piecsmakow.pl/wdomu.

 

Prezentowane będą z polskimi i angielskimi napisami, a ich dostępność ograniczona będzie do terytorium Polski.

 

Start sprzedaży: 31 marca 2021

 

Ceny dostępów:

 

Karnet na przegląd "Koreanki" - 85 pln

Dostęp do pojedynczego filmu w ramach przeglądu - 22 pln

Karnet na przegląd "Koreanki" i stały repertuar - 120 pln

Dostęp do wybranego filmu ze stałego repertuaru - 15 pln

 

 

kup dostępy do filmów

 

 

Co nas czeka?

Przeglądy:

Koreanki: 8 kwietnia - 19 maja

 

"Dama z Seulu", reż. Jang Jin, Korea Południowa 2014

"Maggie", reż. Yi Ok-seop, Korea Południowa 2018

"Mikrosiedlisko", reż. Jeon Go-woon, Korea Południowa 2017

"Nasze ciało", reż. Han Ka-ram, Korea Południowa 2018

"Twoja i nie tylko twoja", reż. Hong Sang-soo, Korea Południowa 2016

"Towarzyszka Kim w przestworzach", reż. Kim Gwang Hun, Nicholas Bonner, Anja Daelemans, Korea Północna, Belgia, Wielka Brytania 2012

 

Sion Sono: 20 maja - 7 lipca

 

Azjatyckie kino drogi: 8 lipca - 1 września

Stały repertuar - od 8 kwietnia:

"Dziecko apokalipsy", reż. Mario Cornejo, Filipiny 2016

"Maggie" (premiera VOD!), reż. Yi Ok-seop, Korea Południowa 2018

"Marlina: zbrodnia w czterech aktach", reż. Mouly Surya, Indonezja/Francja/Malezja/Tajlandia 2017

"Miód dla dakini", reż. Dechen Roder, Bhutan 2016

"Samui Song", reż. Pen-ek Ratanaruang, Tajlandia / Niemcy / Norwegia 2017

"Smak Pho", reż. Mariko Bobrik, Niemcy / Polska 2019

 

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Czytany 196 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 kwiecień 2021 11:17

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama