cinema.pl Artykuły

piątek, 09 kwiecień 2021 11:26

Koło Młodych SFP potępia przemoc w szkołach artystycznych

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

KOŁO MŁODYCH SFP POTĘPIA PRZEMOC W SZKOŁACH ARTYSTYCZNYCH

 

W imieniu Członków Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich wyrażamy swój sprzeciw wobec praktyk przemocowych w szkołach o profilu artystycznym, filmowym i teatralnym – czytamy w oświadczeniu młodych filmowców.

W imieniu Członków Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich wyrażamy swój sprzeciw wobec praktyk przemocowych w szkołach o profilu artystycznym, filmowym i teatralnym, oraz bezwarunkowe poparcie dla inicjatyw mających na celu wyjaśnienie zarzutów dotyczących nadużyć oraz przemocy psychicznej i fizycznej wykładowców wobec studentek i studentów.

Szkoła artystyczna, z założenia powinna być miejscem wsparcia ze strony kadry profesorskiej. Nie ma w niej miejsca dla prześladowania i traumatyzowania studentów. Dlatego każdy z ujawnionych w ostatnich tygodniach przypadków i te które były zgłaszane wielokrotnie do władz uczelni we wcześniejszych latach muszą zostać rzetelnie zbadane przez organy niezależne od władz poszczególnych instytucji.

Uważamy, że w szkołach, wobec których pojawiły się publiczne zarzuty powinny zostać powołane zewnętrzne komisje w celu niezawisłego wyjaśnienia zgłoszonych spraw, jako początku drogi do systemowej ochrony ofiar przemocy i ukrócenia złych praktyk. Wymagać to będzie także, w uzasadnionych wypadkach, zgłoszenia spraw noszących znamiona przestępstwa organom ścigania.

W skład komisji wyjaśniających powinni wejść zewnętrzni eksperci mających doświadczenie w zwalczaniu mobbingu i przemocy.

 

Uważamy też, za niezbędne opracowanie i egzekwowanie kodeksu praktyk nauczania w artystycznych szkołach, który chroniłby potencjalne ofiary nadużyć tak by nigdy nie poczuły się bezsilne i pozbawione wsparcia. Standardem powinna być również trzeźwość wykładowców w trakcie prowadzenia zajęć. Z doświadczenia wielu członków Koła Młodych wiemy, jak często praktyka była dalece rozbieżna z tymi fundamentalnymi normami obowiązującymi w życiu społecznym.

 

Zwracamy także uwagę, że zgłaszane coraz częściej sytuacje mają miejsce już w wielu instytucjach co dosadnie mówi o skali problemu.

 

Dlatego apelujemy do władz wszystkich Instytucji Szkolnictwa Artystycznego, co do których prawidłowego działania pojawiły się, bądź pojawią wątpliwości o niezwłoczne podjęcie działań wyjaśniających i wdrożenie odpowiednich procedur tak by nie dopuścić do podobnych sytuacji w przyszłości. Wierzymy, że to znacząco podniesie poziom nauczania i komfort studiowania, co przełoży się na jeszcze większe osiągnięcia absolwentów tych uczelni.

 

Na koniec zwracamy się do każdej z poszkodowanych osób - możecie liczyć na nasze wsparcie, nigdy nie będziecie musieli już iść sami.

 

Zarząd Koła Młodych

Stowarzyszenia Filmowców Polskich

 

Michał  Szcześniak - Przewodniczący

Jakub Pączek - Wiceprzewodniczący

Krzysztof Kwiatkowski - Sekretarz

Karolina Bielawska

Julia Ruszkiewicz

Magdalena Tomanek

Weronika Czołnowska

Krzysztof Kasior

Czytany 243 razy Ostatnio zmieniany piątek, 09 kwiecień 2021 11:30

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama