Wydrukuj tę stronę

cinema.pl Artykuły

czwartek, 29 kwiecień 2021 11:26

Filmowy esej dokumentalny w reżyserii Moniki Koteckiej na branżowym forum MeetMarket 28. edycji Sheffield DocFest w Wielkiej Brytanii

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Zaraza” – filmowy esej dokumentalny w reżyserii Moniki Koteckiej na branżowym forum MeetMarket, flagowym wydarzeniu 28. edycji Sheffield DocFest w Wielkiej Brytanii.

 

Pełnometrażowy dokument w reż. Moniki Koteckiej - „Zaraza” (ang. The Plague) - został zakwalifikowany na prestiżowe forum koprodukcyjne MeetMarket, które odbędzie się w ramach nadchodzącej 28. edycji Sheffield DocFest, międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych. Do prezentacji przed czołowymi przedstawicielami branży filmowej zostało wybranych łącznie 55 projektów z całego świata spośród blisko 600 zgłoszeń, m.in. z Polski, Czech, Danii, Szwajcarii, Hiszpanii, Japonii, Meksyku, Kenii, Libanu czy Martyniki. 

„Zaraza” to dokumentalny esej filmowy o lęku – emocji, która pojawia się kiedy wirus zaraża myśli, zniekształca postrzeganie rzeczywistości i zakłóca codzienne funkcjonowanie każdego, kogo dotyka. Film będzie pełnometrażowym debiutem reżyserskim Moniki Koteckiej („Wolta”) która od blisko dwóch lat pracuje nad „Zarazą”, zbierając liczne materiały archiwalne i relacje świadków - punktem wyjścia filmowej narracji jest epidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 roku. Współscenarzystką filmu jest Beata Bartecka, za produkcję z ramienia Centrali FILM odpowiada Marta Szymanowska.

Projekt otrzymał do tej pory granty w postaci stypendium scenariuszowego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i stypendium Prezydenta Wrocławia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury dla Moniki Koteckiej, a następnie dotację PISF w ramach Priorytetu Operacyjnego Produkcja filmowa: Rozwój projektu. W 2020 roku był częścią prestiżowego programu IDFAcademy w ramach International Documentary Film Festival Amsterdam oraz wziął udział w Central European Documentary Market podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 

 

MONIKA KOTECKA

Reżyserka i operator filmowy. Absolwentka Nauk Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła kierunki Sztuka Operatorska w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz Fotografia na Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Jej krótkie metraże były pokazywane w Cannes, Berlinie, na Nowych Horyzontach. Wraz z Karoliną Poryzałą współtworzy Kurkot Collectiv. Ich debiut filmowy „Wolta” został wyróżniony na HOT DOCS 2017 w Toronto, był nominowany do Silver Eye Award podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie i wyświetlany między innymi w Sundance czy IDFA w Amsterdamie. Kończy pracę nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym „Stado” współfinansowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w koprodukcji z HBO.

 

BEATA BARTECKA 

Kuratorka wystaw sztuk wizualnych oraz dizajnu, skupiając się głównie na fotografii, ilustracji, grafice, projektowaniu graficznym i typografii. Dziennikarka, redaktorka i autorka publikacji związanych z kulturą, sztuką i dizajnem. Stypendystka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

OPIS FILMU | „Zaraza”  - pełnometrażowy film dokumentalny, reż. Monika Kotecka

Najpierw pojawia się wątpliwość. Chaos informacyjny miesza się z lękiem, wywołując panikę lub wręcz przeciwnie: wyparcie i zaprzeczenie. Schematy ludzkich zachowań aktywujące się w reakcji na epidemię, niezależnie od czasu, pozostają podobne.

Współczesna pandemia i epidemia ospy prawdziwej we Wrocławiu w 1963 roku tworzą tło dla opowieści o lęku i strachu. To emocje, podobnie jak wirus, na początku wydają się być możliwe do opanowania, by po chwili rozprzestrzenić się zwiększając niebezpiecznie swoją moc. W filmie podejmiemy próbę uważnej obserwacji, w jaki sposób następuje gradacja stanu emocjonalnego bohaterów oraz w jak bardzo lęk wpływa na różne aspekty ich życia.

 

Więcej informacji na stronie producenta www.centralafilm.pl oraz w mediach społecznościowych filmu: Facebook @zarazatheplague / Instagram @zaraza_plague.

Czytany 174 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 kwiecień 2021 12:25

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież