cinema.pl Artykuły

środa, 12 maj 2021 19:33

Scena plenerowa Teatru Powszechnego w Warszawie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W weekend 15 i 16 maja odbędzie się inauguracja Sceny w Ogrodzie Powszechnym. Pokazy filmów, czytania performatywne, spotkania autorskie i spektakl w wersji plenerowej – to wszystko już w najbliższych tygodniach. 

 

Zgodnie z ostatnimi zarządzeniami epidemicznymi, teatry i inne instytucje kultury od 15 maja 2021 r. mogą prowadzić swoją działalność „na świeżym powietrzu” przy ograniczeniu liczebności widowni o połowę. Teatr Powszechny w Warszawie chce wykorzystać tę okazję do długo wyczekiwanego spotkania z widzami na żywo, dlatego na placu parkingowym przed wejściem głównym otwarta zostanie specjalna scena plenerowa. Bilety na wydarzenia dostępne będą na miejscu, a także online na stronie internetowej www.powszechny.com. Po długiej przerwie do funkcjonowania w ogródku i na wynos wróci także kawiarnia Stół Powszechny. 

Repertuar Sceny w Ogrodzie Powszechnym otworzą dwa pokazy „Filmów z epoki smogu” w reżyserii Michała Zadary (15 i 16 maja o godz. 20.00). Zestaw 7 etiud filmowych z udziałem aktorów Teatru Powszechnego (Arkadiusza Brykalskiego, Wiktora Logi-Skarczewskiego, Kariny Seweryn i Barbary Wysockiej) oraz aktorów gościnnych (m.in. Danuty Stenki, Andrzeja Seweryna i Jerzego Treli) miał swoją premierę pół roku przed pandemią, w lipcu 2019 roku. Po premierowych pokazach na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, „Filmy” wyruszyły w festiwalową podróż i zostały docenione przez międzynarodową widownię – twórcy otrzymali m.in. zespołową nagrodę w kategorii „best performances” na Festiwalu WILDSound. Nadszedł czas na ponowne spotkania z polską widownią w wiosenno-letnich warunkach. 

Kolejną propozycją będzie spotkanie z aktorem Teatru Powszechnego, Wiktorem Logą-Skarczewskim oraz dr. hab. Danielem Przastkiem – tłumaczami książki „Metoda Lee Strasberga. Podręcznik ćwiczeń aktorskich” Loli Cohen, wydanej przez Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie. Rozmowa, którą poprowadzi dr Paweł Sztarbowski, będzie połączona z czytaniem fragmentów książki w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego. 

Z kolei w środę, 26 maja zaprosimy widzów na pokaz plenerowej wersji spektaklu „Sprawiedliwość” w reż. Michała Zadary. Na początek czerwca Wydawnictwo Żywosłowie przygotowuje premierę książki „Sprawiedliwość 1968-2018”, która będzie syntetycznym zbiorem informacji o całym projekcie teatralno-prawniczym koordynowanym przez Teatr Powszechny i Michała Zadarę – w publikacji oprócz scenariusza, znajdą się także materiały prawnicze, historyczne oraz wypowiedzi ekspertów. Zarówno sama książka, jak i aktualny kontekst społeczno-polityczny nadają dodatkowych znaczeń spektaklowi, który miał swoją premierę w 50. rocznicę Marca ’68. 

 

 

Kalendarz wydarzeń Sceny w Ogrodzie Powszechnym:

➤ sobota, 15 maja, godz. 20.00: otwarcie sceny plenerowej, pokaz „Filmów z epoki smogu” w reż. Michała Zadary 

➤ niedziela, 16 maja, godz. 20.00: pokaz „Filmów z epoki smogu” w reż. Michała Zadary

➤ czwartek, 20 maja, godz. 19.00: „W poszukiwaniu metody” – spotkanie autorskie z Wiktorem Logą-Skarczewskim i dr. hab. Danielem Przastkiem o książce „Metoda Lee Strasberga. Podręcznik ćwiczeń aktorskich” Loli Cohen, fragmenty książki przeczytają aktorzy Teatru Powszechnego, prowadzenie: dr Paweł Sztarbowski

➤ środa, 26 maja, godz. 19.30: spektakl „Sprawiedliwość” w reż. Michała Zadary (wersja plenerowa).

 

Czytany 404 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 13 maj 2021 16:51

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama