cinema.pl Artykuły

wtorek, 18 maj 2021 13:13

Przegląd filmów japońskiego buntownika Siona Sono od 20 maja!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Jego filmy budzą skrajny zachwyt i równie skrajną niechęć. Wśród litrów sztucznej krwi przemyca filozoficzne dylematy, krzykiem opowiada o najdelikatniejszych uczuciach. Sion Sono to jeden z najbardziej oryginalnych i eklektycznych twórców współczesnego kina: w przeglądzie na platfomie Pięć Smaków w Domu pokazujemy najciekawsze pozycje z jego filmografii. 

 

Sion Sono to stały bywalec programu Pięciu Smaków. Reżyser, malarz, performer, muzyk, z równą swobodą sięgający po inspiracje w najdziwniejsze czeluście japońskiej popkultury i klasykę europejskiego arthouse’u - od erotycznego anime i sensacyjnych brukowców po Godarda i Dostojewskiego. Swoimi fabułami potrafi szokująco rozsadzać społeczne normy, przerażać i bawić do łez, zgryźliwie komentować rzeczywistość, nie rezygnując przy tym z trafiającej w samo serce dawki liryzmu i przeszywającego przesłania, pozostającego w głowie na długo po seansie.

Pięć Smaków w wiosennym cyklu (od 20 maja do 7 lipca) przypomina dorobek reżysera, który miał swoją retrospektywę w czasie 10. edycji festiwalu - odpowiadając tym samym na powracające od lat prośby widzów o powrót do najlepszych tytułów tego wyjątkowego autora. Już dziś można kupić karnety i dostępy do poszczególnych tytułów!

Spotkanie na żywo - czwartek 20 maja o 19:00

Zapraszamy na spotkanie z organizatorami Pięciu Smaków, którzy opowiedzą o postaci reżysera i podzielą się własnymi fascynacjami związanymi z jego dorobkiem. Podpowiemy, czego szukać w poszczególnych tytułach i opowiemy o niezwykłej trajektorii kariery Sono. 

Spotkanie można oglądać bezpośrednio na stronie Pięciu Smaków oraz na naszym profilu na Facebooku.

 

Program przeglądu

Klub samobójców, reż. Sion Sono, Japonia 2001

Jeden z najbardziej wstrząsających filmów Siona Sono to zarazem tytuł, który przestawił jego karierę na nowe tory: z ligi punkowych niezależnych produkcji trafił do kanonu światowego kina. Budzący skrajne emocje "Klub samobójców" szokuje i dotyka do głębi: proste gatunkowe klisze zostają tu przewrócone na drugą i trzecią stronę, by opowiedzieć o dramatycznym stanie japońskiego ducha u progu XXI wieku. 

 

Miłość obnażona, reż. Sion Sono, Japonia 2009

"Miłość obnażona" to tour de force jednego z najbardziej kreatywnych reżyserów współczesnego kina. Obsesyjna historia miłosna, obraz skomplikowanych relacji międzypokoleniowej i ekstatyczny zapis młodzieńczego buntu: czterogodzinne wizualne szaleństwo łączy liryzm "Romea i Julii" z obrazoburczością Buñuela i estetyczną wrażliwością Tarantino. Eksplozja wrażeń gwarantowana.

 

Zimna ryba, reż. Sion Sono, Japonia 2010

Fascynujące, skomponowane w chłodnej palecie kadry prowadzą widza w głąb amoralnego świata, wypełnionego perwersją i sadyzmem. Reżyser w groteskowy sposób portretuje japońską klasę średnią, łącząc elementy drastycznego horroru gore z czarnym humorem i niebanalnym moralitetem, wracając równocześnie do swoich stałych tematów związanych z toksycznymi rodzinnymi relacjami. 

 

Miłosne piekło, reż. Sion Sono, Japonia 2011

Mroczna baśń o uległej pani domu, wkraczającej na drogę emancypacji, prowadzącej w mroczne i perwersyjne rejony. Balansując między konwencją klasycznego japońskiego kina obyczajowego, kryminałem noir i niepokojącą neonową groteską reżyser tworzy paradoksalną, feministyczną z ducha opowieść o niebezpieczeństwach związanych z realizowaniem własnych i cudzych fantazji.

 

Zły film, reż. Sion Sono, Japonia 1995/2012

Skłócone gangi i punkowo-szekspirowska love story z udziałem dwóch Julii z przeciwnych stron barykady. Powrót do materiału, który Sion Sono i grupa eksperymentalnych artystów Tokyo GAGAGA nakręcili w 1995 roku: wówczas był wizją niedalekiej przyszłości, zakorzenioną w aktualnych konfliktach chińsko-japońskich, dziś okazuje się proroczą satyrą na panoszący się na świecie nacjonalizm i ksenofobię.

 

Himizu, reż. Sion Sono, Japonia 2011

Połączenie ekranizacji popularnej mangi z bezpośrednią reakcją na katastrofalne konsekwencje tsunami z 2011 roku. Efektem jest wielowarstwowy portret młodzieńczego egzystencjalnego rozedrgania, pokazujący, co kryje się pod fasadą japońskiego uporządkowania i pozornego ładu i opowiadający o cenie, jaką wchodzące w życie pokolenie płaci za nieodpowiedzialność dorosłych.

 

Gwiazda szeptów, reż. Sion Sono, Japonia 2015

Jeden z najbardziej osobistych filmów reżysera, zrealizowany w nietypowej dla niego estetce. Minimalistyczne, czarno-białe science-fiction zabiera nas w podróż przez opustoszały kosmos, w którym przewodniczką widza jest kobieta-android, rozwożąca po odległych planetach paczki i nigdy nie zapominająca o codziennym parzeniu zielonej herbaty. "Gwiazda" zrealizowana została częściowo na terenach regionu Fukushima, a statystami są tu byli mieszkańcy prefektury, doświadczeni skutkami katastrofy z marca 2011.

 

Sion Sono mówi, jak jest, reż. Arata Oshima, Japonia 2016

Dokument pokazujący kulisy pracy wszechstronnego twórcy to spojrzenie na to, jak organicznie jego twórcza wizja przewija się przez różne dziedziny artystycznej wypowiedzi - a także życie prywatne. Poznajemy też jego działalność aktywistyczną i wyboiste drogi zapętlonej kariery, w której przeszłość splata się z przyszłością. 

 

Jak oglądać? 

Filmy są dostępne bezpośrednio na stronie piecsmakow.pl/wdomu od czwartku 20 maja od godziny 10:00. 

Prezentowane są z polskimi i angielskimi napisami, a ich dostępność ograniczona jest do terytorium Polski. 

Start sprzedaży: 17 maja 2021

Ceny dostępów:

Karnet na przegląd filmów Siona Sono – 90 pln

Dostęp do pojedynczego filmu w ramach przeglądu – 22 pln

Karnet na przegląd filmów Siona Sono i stały repertuar platformy – 120 pln

Dostęp do wybranego filmu ze stałego repertuaru – 15 pln

Czytany 181 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 maj 2021 13:26

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama