cinema.pl Artykuły

piątek, 28 maj 2021 13:50

Czy żyjemy dziś w świecie Big Brothera? Serial „Obserwowani” – jeden z najlepszych thrillerów ostatnich lat premierowo w Czwórce

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Czy żyjemy już w świecie Big Brothera? Czy możemy jeszcze wierzyć w to co widzimy? Czy opleceni siecią monitoringu jesteśmy bezpieczni?  Czemu ufać poszukując prawdy – ludzkiej pamięci, relacjom świadków, autorytetowi kluczowych instytucji czy nagraniom z rejestratorów wideo?  Czy spektakularny rozwój technologii może okazać się koszmarną pułapką? 

 

Pytania, które prześladują bohaterów serialu „Obserwowani” przyprawiły o gęsią skórkę miliony widzów, których przykuł do ekranu brytyjski hit. To thriller, który nie tylko wciąga bez reszty, ale też zmienia spojrzenie na współczesny świat, o czym już w czerwcu będą mogli się przekonać widzowie Czwórki.  Na jego polską premierę w telewizji ogólnodostępnej  stacja zaprasza 5 czerwca. Co sobotę będzie można oglądać dwa odcinki „Obserwowanych” – o godz. 20.00 i 21.00 

Akcja ośmioodcinkowego serialu – inspirowanego coraz bardziej palącymi dziś pytaniami o problem powszechnej inwigilacji, dezinformacji oraz uprawnień służb specjalnych – rozgrywa się we współczesnym Londynie. 

Shaun Emery (Callum Turner),  żołnierz skazany za zabicie jeńca w Afganistanie, wychodzi z więzienia po głośnej rozprawie apelacyjnej, podczas której jego adwokat podważa kluczowy dowód, jakim było nagranie z kamery taktycznej. Wieczorem Shaun świętuje z przyjaciółmi i nie może się doczekać następnego dnia, który ma spędzić z córeczką, ale jego plany zostają brutalnie przekreślone, gdy policja dostaje pewne nagranie z miejskiego monitoringu. Emery zostaje aresztowany i znów musi walczyć o wolność. Śledztwo w jego sprawie prowadzi ambitna komisarz Rachel Carey (Holliday Grainger), która trafia na trop wielopoziomowego spisku, w jakim niezwykle skutecznym narzędziem okazują się zmanipulowane materiały wideo i fake newsy. 

Serial - w oryginale zatytułowany „The Capture” - powstał w 2019 r. dla BBC, a jego reżyserem, scenarzystą i współproducentem jest laureat nagrody BAFTA Ben Chanan, twórca m.in. takich seriali jak znakomity „Zaginiony”, „Cyberszantaż” czy „Upadek królestwa”.

Produkcja zdobyła uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. Jej średnia widownia na kanale BBC One liczyła 7,7 mln osób, a liczba odtworzeń na platformie iPlayer przekroczyła 22 mln.  „Majstersztyk!”, „Genialny!”, „Rozsadza mózg!” entuzjazmowali się internauci a recenzenci podkreślali błyskotliwość misternej, trzymającej w napięciu intrygi i pomysłów fabularnych oraz siłę sugestywnej wizji prowokującej do myślenia i stawiania ważnych pytań, a „The Guardian” okrzyknął „Obserwowanych”  „jednym z najinteligentniej skonstruowanych seriali ostatnich lat”. 

Doceniono też kreacje aktorskie. W roli idealistycznej, nieustępliwej i dociekliwej policjantki świetnie sprawdziła się Holliday Grainger, która na swoim koncie ma udział w  znakomitych serialach w doborowej obsadzie – m.in. jako Lukrecja Borgia w „Rodzinie Borgiów” Neila Jordana z Jeremym Ironsem,  Bridget w „Patricku Melrose” z Benedictem Cumberbatchem  czy Robin w „Cormoran Strike” – oraz filmach takich jak „Jane Eyre” z Judi Dench i Michaelem Fassbenderem”, „Tulipanowa gorączka” z Alicią Vikander, „Wielkie nadzieje” z Heleną Bonham Carter i Ralphem Fiennesem, „Uwodziciel” z Robertem Pattisonem i Umą Thurman.

Nominacją do nagrody BAFTA za główną rolę męską w „Obserwowanych” wyróżniono Calluma Turnera,  aktora i modela, który wcześniej dał się poznać w takich produkcjach jak  „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”, „Queen and Country”, „Wojna i pokój”, „Glue”, a ostatnio zagrał m.in. w „Emmie”. 

Na uwagę zasługuje Ron Perlman jako nieprzenikniony Frank Napier.  Amerykanin, który urodził się w rodzinie żydowskich emigrantów z Polski i Węgier, widzom znany jest głównie jako aktor, choć zajmuje się także reżyserią i pisaniem scenariuszy. Laureat  Złotego Globu za rolę Vincenta w serialu Piękna i bestia, zagrał w wielu głośnych produkcjach, m.in. w „Walce o ogień” i „Imieniu róży” Jean-Jacques’a Annauda, „Hellboyu”  Guillerma del Toro,   „Mieście zaginionych dzieci”  Jean-Pierre’a Jeuneta i „Lunatykach” Micka Garrisa.

W obsadzie serialu możemy zobaczyć m.in.  także Laurę Haddock („Transformers: Ostatni Rycerz”, „Strażnicy Galaktyki”, „Captain America: Pierwsze starcie”) i Famke Janssen znaną z takich filmów, jak: „GoldenEye", „Fałszywa ofiara" Roberta Altmana,  „Celebrity" Woody'ego Allena, „Hazardziści" z Edwartem Nortonem i Mattem Damonem, czy  adaptacje klasycznego komiksu „X-Men 

Twórca serialu zebrał też pochwały za bardzo udaną próbę ożywienia nieco zapomnianego gatunku o znakomitej tradycji. „Na początku moją ambicją było stworzenie współczesnego thrillera konspiracyjnego, który przywoływałby atmosferę paranoi i klimat moich ulubionych filmów wstrząśniętej aferą Watergate Ameryki lat siedemdziesiątych – „Syndykatu zbrodni” i „Trzech dni Kondora”. Nie miałem pojęcia, że okaże się on tak dobrze pasować do naszych obecnych czasów” – powiedział o swoim projekcie Ben Chanan. 

Przyznał, że kiedy zaczynał pisać scenariusz pewne rzeczy wydawały mu się czysto teoretycznym „gdybaniem” rodem z fikcji, ale wiele się zmieniło: „Myślę, że nadal  tym właśnie pozostają, ale być może już nie na długo.    Teraz często nie ma tygodnia, żeby nie pojawiło się nowe ostrzeżenie o koszmarnych problemach, jakie może zgotować system rozpoznawania twarzy, fake news czy deepfake.  Być może wkrótce będziemy musieli znaleźć nowe sposoby oceny prawdziwości dowodów. Moi bohaterowie, w dążeniu do odkrycia prawdy, polegają na bardziej fundamentalnych ludzkich zdolnościach: pamięci, zaufaniu, instynkcie. Ale one nie są niezawodne. Czy żołnierz z zespołem stresu pourazowego może ufać swojej pamięci? Czy idealistyczna detektyw może wierzyć instytucjom wśród których funkcjonuje? W końcu żołnierzowi i policjantce przyjdzie zakwestionować wszystko, co wiedzą i w co wierzą.”

Czytany 424 razy Ostatnio zmieniany piątek, 28 maj 2021 13:53

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama