cinema.pl Artykuły

środa, 02 czerwiec 2021 14:50

Na filmowym polu bitwy – wojenne produkcje w TNT

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Zrealizowanie filmu o konflikcie zbrojnym to nie lada sztuka. Twórcy muszą zadbać o realistyczne warunki i szacunek do historii. W poniedziałkowe wieczory TNT zaprezentuje cykl „Kino wojenne”. 

 

Najlepszy film wojenny według Quentina Tarantino

„Ofiary wojny” opowiadają o prawdziwej historii oddziału amerykańskiej armii, który napadł na dziewczynę z wietnamskiej wioski. Brian De Palma chciał nakręcić tę opowieść już w momencie, kiedy w „The New Yorker” ukazał się reportaż o tym tragicznym zdarzeniu. Dzięki zaangażowaniu reżysera i aktorów takich jak Sean Penn i Michael J. Fox, „Ofiary wojny” utrzymały bardzo wysoki poziom. Sam Quentin Tarantino w jednym z wywiadów stwierdził, że jest to najlepszy film o wojnie w Wietnamie, jaki kiedykolwiek został nakręcony.

Ochroniarz Hitlera konsultantem „Walkirii”

Ekipie „Walkirii” również zależało na autentyczności. Spory udział w rozwoju wydarzeń na planie miał Tom Cruise, który jest fizycznie bardzo podobny do swojego pierwowzoru: podwójnego agenta Clausa von Stauffenberga. Scenarzysta Christopher McQuarrie zainspirował się wizytą w Bendlerblock, siedzibie niemieckiej partyzantki, i to właśnie tam chciał nakręcić film. Twórcy przeszli wiele etapów przygotowań. McQuarrie postawił wszystko na jedną kartę i skonsultował treść scenariusza z… żyjącym jeszcze wtedy ochroniarzem Hitlera, Rochusem Mischem.

Najgorsze 10 dni wojny w Wietnamie

Wojna w Wietnamie to temat często podejmowany przez filmowców. W nowym cyklu TNT pojawi się on dwukrotnie, również w produkcji „Hamburger Hill”. Wykorzystano w niej nie tylko rzeczywiste zdjęcia z pola walki, ale także nazewnictwo: wszyscy bohaterowie otrzymali imiona realnych osób, z którymi scenarzysta James Carabatsos znalazł się na froncie. Do efektu końcowego przyczynili się konsultanci z Wietnamu, którzy dbali o szczegóły w kontekście wiarygodności treści. Produkcja zyskała też rozgłos z powodu czasu, w jakim się ukazała: miesiąc wcześniej premierę miał legendarny „Pełen magazynek” Kubricka i „Pluton” Oliviera Stone’a – obydwie opowiadały o tamtym konflikcie.

Aktorzy „Dział Navarony” byli żołnierzami

Czerwcowy cykl TNT zakończy seans „Dział Navarony” – film miał swoją premierę w 1961 roku. Wystąpił tu jeden z najsłynniejszych hollywoodzkich gwiazdorów ówczesnej ery, Gregory Peck. Inny aktor, Sir Anthony Quayle był dowódcą oddziału partyzanckiego w Albanii. Spośród obsady również Michael Trubshawe i David Niven w młodości uczestniczyli w walkach wojennych. Choć „Działa Navarony” są oparte na fikcyjnej powieści, autentyczne przeżycia ekipy filmowej pozwoliły twórcom nadać produkcji rzeczywistego wymiaru. 

Plan emisji:

07.06, godz. 21:20 – „Ofiary wojny”

14.06, godz. 20:40 – „Walkiria”

21.06, godz. 21:00 – „Hamburger Hill”

28.06, godz. 21:10 – „Działa Navarony”

Czytany 209 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 czerwiec 2021 14:54

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama