cinema.pl Artykuły

czwartek, 08 lipiec 2021 22:47

„Wróg doskonały” już od piątku - 2 lipca - w kinach!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Wróg doskonały” już od piątku - 2 lipca – trafi do kin w całej Polsce. „Wróg doskonały” to 88 minut mistrzowsko narastającego napięcia oraz znakomity debiut Tomasza Kota w zagranicznej produkcji i psychologicznym thrillerze.

 

Po skończonym wykładzie uznany architekt polskiego pochodzenia Jeremiasz Angust usiłuje dostać się na lotnisko. Po drodze zatrzymuje go roztargniona dziewczyna, która tak jak on chce zdążyć na swój samolot. Oboje spóźnieni są zmuszeni czekać na kolejny lot.

Początkowo ich rozmowa zdaje się być zabawą w uwodzenie, jednak stopniowo przekształca się w niebezpieczną grę. Coraz bardziej zirytowany niechcianym towarzystwem Jeremiasz nie jest w stanie uwolnić się od natrętnej współpasażerki. Dziewczyna z minuty na minutę pcha architekta w coraz bardziej mroczną pułapkę. A przecież wszystko zaczęło się tak niewinnie…

„Wróg doskonały” to zaskakująca i wciągająca adaptacja powieści Amélie Nothomb „Kosmetyka wroga”, której podjął się hiszpański reżyser Kiké Maíllo. Światowa premiera filmu miała miejsce na 53. MFF w Sitges.

Amélie Nothomb to pseudonim Fabienne Claire Nothomb (ur. 9 lipca 1966 w Etterbeck) - jednej z ważniejszych pisarek współczesnej literatury europejskiej, wybranej do kapituły Belgijskiej Królewskiej Akademii Języka Francuskiego i Literatury.

Dzieciństwo i młodość spędziła w różnych krajach azjatyckich, ponieważ jej ojciec był dyplomatą. W wieku siedemnastu lat wróciła do Europy, do Brukseli. Czuła się w tym mieście dziwnie i obco. Studiowała na uniwersytecie w Brukseli, gdzie uzyskała dyplom filologii romańskiej. Po studiach wróciła do Japonii, gdzie (jednocześnie pisząc) pracowała w międzynarodowej korporacji. Zderzenie z japońską kulturą pracy zainspirowało ją do napisania jej najsłynniejszej powieści „Z pokorą i uniżeniem” (1999).

Po powrocie do Belgii autorka opublikował powieść „Higiena mordercy” (1992).

To był początek oszałamiającego pasma sukcesów. Powieść powstała pod wpływem tragicznej wizji śmierci jej. Od tej pory autorka mogła zacząć utrzymywać się ze swojej pasji – pisarstwa.

„Wróg doskonały” to adaptacja jej dziesiątej powieści – „Kosmetyka wroga” wydanej w 2001 roku. Powieść przetłumaczono na 24 języki i sprzedała się na świecie w ponad milionie egzemplarzy.

W czasach, w których bezustannie wystawiamy się sami na pokaz, chciałem przy pomocy „Wroga doskonałego” porozmawiać o potworach, które ukrywamy w szafach. O grzechach, które próbujemy schować przed innymi i przed samymi sobą. O winach, które zamiatamy pod dywan w nadziei, że nikt ich nie odkryje. – reżyser Kiké Maíllo.

Czytany 208 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 08 lipiec 2021 22:50

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama