cinema.pl Artykuły

sobota, 10 lipiec 2021 11:16

Prawdziwi sportowcy i prawdziwa prędkość w filmie ŻUŻEL

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Ten sport rozpala Polaków do czerwoności! Żużlowcy Tadeusz Kostro, Łukasz Kaczmarek, Marcel Szymko, Rafał Trojanowski i Krzysztof Sadurski prosto z toru na ekrany kin! Jak powstawały najszybsze sceny filmu „Żużel”? Najnowsze dzieło Doroty Kędzierzawskiej w kinach od 16 lipca.

 

Prawdziwi sportowcy i prawdziwa prędkość w filmie ŻUŻELDynamika i wizualna spektakularność sportu jakim jest żużel od dawna aż się prosiły o efektowną produkcję osadzoną w tym świecie. Twórcy filmu od początku wiedzieli, że bez prawdziwych sportowców „Żużel” nie może powstać. I chociaż w głównej roli pojawia się Tomasz Ziętek, jeden z najbardziej rozchwytywanych aktorów młodego pokolenia, to prawdziwych żużlowców w filmie o takiej tematyce nie mogło zabraknąć: na ekranie zobaczymy między innymi Tadeusza Kostro, Łukasza Kaczmarka, Marcela Szymko, Rafała Trojanowskiego czy młodego adepta żużla Krzysia Sadurskiego.

Odtwórca głównej roli, Tomasz Ziętek, podkreśla jak wiele dała mu obecność żużlowców podczas kręcenia zdjęć: „Miałem okazję spotkać się z na planie z prawdziwymi sportowcami, ale wydaje mi się, że największy wpływ na kształt „Żużla” mieli Tadek Kostro i Łukasz Kaczmarek. Samo przebywanie z nimi oraz innymi zawodnikami żużlowymi było dla mnie kompasem w budowaniu postaci Lowy. Byłem w stanie zweryfikować, na ile potrafiłbym poradzić sobie w takiej rzeczywistości, jak najlepiej zagrać w danej scenie. Chłopaki zaadoptowali się zresztą błyskawicznie do dosyć trudnej przestrzeni planu filmowego. Stworzyli bardzo fajne role i byli świetnymi partnerami, reagowali zawsze na improwizacje czy niespodziewane zmiany” – mówi aktor.

Zdjęcia do filmu realizowane były na stadionach żużlowych Rzeszowa, Częstochowy i Tarnowa, a także na ulicach Przemyśla i w fantastycznych wnętrzach przemyskich kamienic. Na dwóch halach Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu realizowano część zdjęć specjalnych, między innymi z udziałem kaskaderów. Tak dynamicznych i dramatycznych ujęć sportowej rywalizacji polskie kino jeszcze nigdy nie widziało, wszystkie sceny żużlowych pojedynków o milimetry nawierzchni powstały jednak ze szczególnym uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa. „Nie ma żużla bez prędkości, ona jest zawodnikom potrzebna, by złożyć się na motocyklu i wejść w zakręt. Na tym polega dramaturgiczne piękno tego sportu, natomiast z perspektywy realizacji filmowej pojawia się pewien problem – prawdziwej prędkości nie da się oszukać sprytnym cięciem montażowym, kątem ustawienia kamery czy nawet najlepszymi efektami wizualnymi. Musieliśmy faktycznie uzyskać prędkość, żeby tę prędkość ująć w obiektywie kamery”, podkreśla autor zdjęć i producent filmu, Arthur Reinhart.

„Kręciliśmy bardzo różne ujęcia, musieliśmy mieć ciągle z tyłu głowy, że one muszą do siebie pasować. Że nie da się opowiedzieć o prędkości żużla, gdy na jednym ujęciu zawodnicy jadą łeb w łeb, a za moment dzieli ich trzy metry. Dlatego do tych scen zatrudniliśmy nie kaskaderów, a prawdziwych żużlowców, dla których ta prędkość jest codziennością. Co i tak okazało się przytłaczającym wyzwaniem, bo oni musieli nie tylko jechać tak, jakby był to prawdziwy wyścig, ale również ustawiać się dość precyzyjnie na pełnej szybkości względem kamery i jadących obok kolegów. Wystarczył mały błąd, jakieś złe wejście w łuk i mogło dojść do bolesnego wypadku”, kontynuuje autor zdjęć. „Nie chcieliśmy, żeby nasze ujęcia żużlowe były ujęciami telewizyjnymi, które są realizowane wedle określonego schematu. Pragnęliśmy zbliżyć się do zawodników, żeby dać publiczności namiastkę odczuwanych przez nich emocji. Dlatego kamera jest z nimi na torze w trakcie biegów i trzyma się ich do tego stopnia, że widz staje się niejako dodatkowym zawodnikiem”.

Mistrz żużlowy Lowa (Tomasz Ziętek) jest obiektem westchnień kobiet i źródłem zazdrości rywali z toru (Mateusz Kościukiewicz). Pogodny, miły dla ludzi, „zwyczajny”, ma frajdę z życia i tego, co robi. Jednak szelmowski uśmiech chłopaka skrywa codzienne zmagania ze strachem, widmem kontuzji i wypadków na żużlowych stadionach. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy na drodze Lowy staje śliczna Roma (Jagoda Porębska). Czy zakochany w prędkości i motorach zawodnik, dla którego sport jest nie tylko szaleńczą, młodzieńczą pasją, ale też ucieczką od szarej rzeczywistości, znajdzie w swoim sercu miejsce na prawdziwą miłość?

„Żużel” to pierwszy od siedemdziesięciu lat film fabularny traktujący o tym niezwykłym, pełnym adrenaliny i niebezpieczeństw sporcie, który w naszym kraju ma miliony oddanych sympatyków. Zafascynowała mnie postawa młodych ludzi, którzy związują się z żużlem. Żyją w innym świecie, tempie i rzeczywistości. Pasji i determinacji, z którą wchodzą w to niebezpieczne życie, można im tylko pozazdrościć – Dorota Kędzierzawska, reżyserka.

 

Gatunek: dramat, romans, sportowy

Produkcja: Polska 2020

Scenariusz i reżyseria: Dorota Kędzierzawska („Pora umierać”, „Jutro będzie lepiej”, „Wrony”)

Obsada: Tomasz Ziętek („Boże Ciało”, „Konwój”, „Carte Blanche”, „Cicha noc”, „Body/Ciało”), Jagoda Porębska („Na dobre i na złe”), Paweł Wilczak („Pan T”, „Kasia i Tomek”, „Usta Usta”), Mateusz Kościukiewicz („Twarz”, „W imię…”, „Magnezja”), Karolina Gruszka („Maria Skłodowska-Curie”, „Szczęście świata”, „Pani z przedszkola”), Karolina Gołębiowska („Rojst”), Żaneta Łabudzka („Druga szansa”, „Lekarze”), Bartek Gnosowski, Tadeusz Kostro, Łukasz Kaczmarek, Marcel Szymko, Jacek Hugo-Bader, Piotr Zajączkowski, Krzysztof Sadurski

Producent: Arthur Reinhart („Jutro będzie lepiej“, „Pora umierać“, „Jestem“)

Produkcja: KID Film

Koprodukcja: FOGO, CANAL+, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA

Współfinansowanie: PISF

Partnerzy: Auto Frelik, Profix, Jawa

Czytany 430 razy Ostatnio zmieniany sobota, 10 lipiec 2021 11:23

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama