cinema.pl Artykuły

czwartek, 29 lipiec 2021 20:11

Dwanaście filmów zawalczy o Grand Prix tegorocznych Nowych Horyzontów

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Dwanaście filmów zawalczy o Grand Prix tegorocznych Nowych Horyzontów. Olga Tokarczuk na czele konkursowego jury.

 

Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty to sekcja-wizytówka wrocławskiego festiwalu. Właśnie tutaj prezentowane są świeże, bezkompromisowe dzieła twórców i twórczyń poszukujących oryginalnych form wyrazu. Wśród dwunastu konkursowych tytułów znalazły się produkcje m.in. z: Austrii, Francji, Iranu, Polski, Tunezji, USA czy Wietnamu. Najlepszy film wybierze jury, na czele którego stanie Olga Tokarczuk. Jak co roku, swój ulubiony tytuł wskażą również widzowie i widzki festiwalu. Nagroda Publiczności została objęta patronatem przez firmę OPPO.

Tegoroczne Nowe Horyzonty rozpoczną się już za dwa tygodnie, 12 sierpnia. Wcześniej, 3 sierpnia (najbliższy wtorek) o godz. 12:00, ujawniony zostanie pełny program 21. edycji festiwalu. 4 sierpnia – w samo południe – rozpocznie się sprzedaż biletów na pokazy stacjonarne, dzień później ruszy sprzedaż dostępów na seanse online.

Filmy z roku „nieustającej burzy”

Nowohoryzontowe konkursy już od dawna udowadniają, że inne kino jest możliwe, że istnieją alternatywne narracje, że wybrzmiewają głosy wymykające się mainstreamowej jednomyślności. W roku „nieustającej burzy” wsłuchujemy się w nie szczególnie uważnie, myśląc o scenariuszach na niespokojne czasy – mówi Małgorzata Sadowska, selekcjonerka programowa Nowych Horyzontów.

Twórcy i twórczynie, których filmy znalazły się w sekcji konkursowej, przyglądają się więc naszemu wspólnemu doświadczeniu z nieodległej przeszłości oraz teraźniejszości, ale także ostrożnie badają grunt pod nadchodzącą przyszłość. Szansę na tegoroczne Grand Prix i Nagrodę Publiczności mają filmy:

 

→ 9 fug, reż. Fon Cortizo (Hiszpania)

→ Czarna Meduza, reż. Ismaël oraz Youssef Chebi (Tunezja)

→ Ćmy, reż. Piotr Stasik (Polska)

→ Kryjówka Johna, reż. Pascual Sisto (USA)

→ Księżyc, 66 pytań, reż. Jacqueline Lentzou (Grecja)

→ Pióra, reż. Omar El Zohairy (Egipt)

→ Planeta, reż. Amalia Ulman (Hiszpania)

→ Rodzinne ustawienia, reż. Robert Cambrinus (Austria)

→ Smak, reż. Lê Bảo (Wietnam)

→ Śmierć niewinności i grzech nieistnienia, reż. George Peter Barbari (Liban)

→ Theo i jego metamorfozy, reż. Damien Odoul (Francja)

→ Ziemia jałowa, reż. Ahmad Bahrami (Iran)

Więcej szczegółów na temat poszczególnych filmów można przeczytać w tekście kuratorskim Małgorzaty Sadowskiej.

Jury Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty

O tym, kto zdobędzie festiwalowe Grand Prix, zadecyduje pięcioosobowe jury w składzie: Olga Tokarczuk – laureatka literackiej Nagrody Nobla; pochodząca z Portugalii Catarina Vasconcelos, zdobywczyni Grand Prix 20. Nowych Horyzontów za film Metamorfoza ptaków; Burhan Qurbani – urodzony w Niemczech syn afgańskich uchodźców, autor Berlin Alexanderplatz – dzieła wyróżnionego pięcioma Niemieckimi Nagrodami Filmowymi; Adina Pintilie – rumuńska reżyserka, twórczyni Touch Me Not, filmu nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2018; Jagoda Szelc – reżyserka i scenarzystka, autorka m.in. Wieży. Jasnego dnia oraz Monumentu.

 

* * *

 

21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty w tym roku odbędzie się hybrydowo: między 12 a 22 sierpnia zapraszamy na część stacjonarną we Wrocławiu, między 12 a 29 sierpnia na pokazy online. Pełny program festiwalu ogłosimy 3 sierpnia, sprzedaż biletów na pokazy stacjonarne rozpocznie się 4 sierpnia, sprzedaż dostępów online – 5 sierpnia. Uwaga! Do 10 sierpnia bilety na pokazy stacjonarne można kupić wyłącznie poprzez stronę www festiwalu. Więcej szczegółów: nowehoryzonty.pl.

Czytany 213 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 lipiec 2021 20:13

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama