cinema.pl Artykuły

wtorek, 05 październik 2021 09:36

„Do prostego człowieka” w Konkursie Filmów Krótkometrażowych tegorocznego, 35. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Do prostego człowieka / To Everyman w reżyserii Cezarego Albińskiego będzie mieć swoją europejską premierę podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się między 8 a 17 października. Animowana produkcja studia Platige Image znalazła się pośród innych tytułów walczących o laury w prestiżowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

 

Film inspirowany wierszem Juliana Tuwima z 1929 r. ujawnia mechanizmy które tłumaczą wojnę jako powszechnie akceptowalną i potrzebną serię wydarzeń. Światowa premiera animacji miała miejsce w sierpniu na festiwalu SIGGRAPH w USA. W pełni wygenerowany komputerowo short pokazuje niekończący się cykl zniszczenia, w którym najdrobniejszy konflikt może stać się iskrą zapalną i eskalować na globalną skalę, a powtarzalność narracji nadaje animacji dodatkowego wydźwięku, zmuszającego do głębszej refleksji. Całości nadaje ton narracja z offu, na którą składają się wersy z wiersza autora pierwowzoru, co dodatkowo wzmacnia wymowę.

- Wiersz Tuwima jest dla mnie genialną próbą uchwycenia schematu poprzedzającego wszelkie działania zbrojne i niestety, pomimo upływu lat, pozostaje on nadal aktualny. – mówi pomysłodawca i reżyser animacji, Cezary Albiński. Żeby trafić przede wszystkim do młodego odbiorcy, zdecydowaliśmy się na dynamiczny montaż i intensywność przekazu, potęgowaną przez muzykę Rafała Żaka – całość może przypominać splot teledysku, newsa telewizyjnego i relacji z parady wojskowej, czyli pokazu siły zbrojnej – dodaje.

Cieszymy się, że europejska premiera filmu będzie mieć miejsce właśnie tutaj, w Warszawie. Liczymy na to, że obraz spotka się z uznaniem międzynarodowej widowni. Krótkie animacje były zawsze naszą mocną stroną. „Do prostego człowieka” ma szansę pójść w ślady „Katedry” Tomka Bagińskiego czy „Paths of Hate” Damiana Nenowa i być jedną z wizytówek młodego polskiego kina animowanego na świecie – ocenił Karol Żbikowski, prezes Platige Image.

 

W tych samych dniach, co WFF odbywa się także Animest w Rumunii, gdzie “Do prostego człowieka” zostanie pokazane w sekcji “Short Film”.

Czytany 368 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 październik 2021 09:39

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama