cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 18 październik 2021 11:00

„Obłoki śmierci - Bolimów 1915” – zobacz zwiastun!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Poniżej znajdziecie Państwo zwiastun filmu „Obłoki śmierci - Bolimów 1915.                               

Bolimów – w samym środku współczesnej Polski. To tutaj ludzkość przekroczyła kolejną granicę zła. W tym właśnie miejscu, w 1915 roku, po raz pierwszy użyto gazu bojowego, który zmienił oblicze wojen i świata.

 

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” to pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny, który odkrywa przed nami nieznaną historię Polski. Podczas I wojny światowej w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. W krwawym boju starły się ze sobą mocarstwa, które wcześniej wymazały Państwo Polskie z mapy Europy.

Efektowne sceny batalistyczne i najnowocześniejsza technika realizacji pozwala wejść w świat, którego już nie ma, by zrozumieć mechanizm zła. Ku pamięci tych, którzy zginęli, i ku przestrodze dla potomnych.

Film w kinach od 5  listopada. 

Po raz pierwszy „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” zostały zaprezentowane szerokiej publiczności podczas 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Nieprzypadkowo film został zaprezentowany pierwszego dnia imprezy, w dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu, tak mówiła o filmie podczas spotkania z twórcami:

Zwykle do takich pomysłów na fabularyzowane dokumenty podchodzę z dużym dystansem, jednak kiedy zaczęłam oglądać film, to z każdą chwilą mój dystans się zmniejszał, dlatego że osiągnęliście tu bardzo dobry efekt. To połączenie materiałów archiwalnych, do jakich udało Wam się dotrzeć, a jednocześnie dokręcenie scen, które tak bardzo działają na widza, na wyobraźnię i uzupełniają też niezwykle całą opowieść, spowodowało, że pomyślałam, że to jest rzeczywiście duża sztuka.

Miesiąc później film zalazł się w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych 49. Lubuskiego Lata Filmowego. Jury konkursu w składzie: Jadwiga Hučková, Małgorzata Imielska i Mateusz Demski przyznało filmowi „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” wyróżnienie „za pasję filmową i konsekwencję w odkrywaniu prawdy historycznej”.

Jesienią 2020 film po raz pierwszy został pokazany zagranicznej publiczności podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cardiff, gdzie zdobył nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, a następnie otrzymał Nagrodę Specjalną Jury podczas 32. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” otrzymały także Nagrodę Publiczności 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi.

Operator filmu Kacper Wójcicki nominowany był za zdjęcia do filmu do Nagrody PSC 2021.

Czytany 316 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 październik 2021 11:10

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama