O Toruniu niebawem będzie głośno w całej Polsce. Na całym świecie nawet! Prezes Klubu Morskiego wpada na genialny plan, który pozwoli mu w końcu odbić się od dna. Rozpoczynają się przygotowania do wielkiej budowy, która odmieni losu klubu i zmieni Toruń. Jest schyłek dekady Edwarda Gierka. Coś wisi w powietrzu. Toruńskie ulice toną w oparach absurdu.
Tytuł spektaklu kieruje w stronę twórczości Stanisława Barei: wierni widzowie jego filmów znajdą w przedstawieniu wiele odniesień i cytatów. Nie będzie to jednak powtarzanie znanych motywów, a jedynie wykorzystanie pewnego uniwersum fabularnego, zacytowanie motywów, w całości jednak historia jest oryginalna i napisana specjalnie dla aktorów Teatru Horzycy w Toruniu.
To jest nasz bardzo osobisty remiks historii z Barei, będący jednocześnie bardzo współczesnym, opowiadany nowoczesnym językiem teatralnym widowiskiem – mówią Łukasz Czuj i Michał Chludziński. – Tekst ma dawać odbicie i pretekst do tworzenia atrakcyjnych wizualnie scen zbiorowych, do prowadzenia akcji w szybki, dynamicznym tempie, z dużą ilością interesującej choreografii.
Historia „Barei wieczorową porą” rozgrywa się w Toruniu, w lipcu roku 1980. W spektaklu pojawia się wiele odniesień do lokalnych historii, zaś zawarte w nim uniwersalne treści, będą bawić i wciągać w akcję także widzów spoza Torunia. Korowód barwnych postaci weźmie udział w kolejnych groteskowych wydarzeniach, miotając się pomiędzy górnolotnymi ideami, manią wielkości i wiarą, że „jakoś to będzie” a twardym zderzeniem z rzeczywistością. Miastem zawładnie szaleństwo, które mamy zapisane w narodowym DNA.
Na scenie zobaczymy postaci inspirowane ikonicznymi bohaterami z dzieł mistrza polskiej komedii. Twórcy spektaklu grają z polską przeszłością i pamięcią, jednocześnie cały czas uważnie obserwując naszą współczesność, w której aż chce się krzyknąć: Bareja wiecznie żywy! Większość akcji stanowić będą sceny zbiorowe, całość ma formę swoistej opery czy quasi musicalu. W tekstach songów – pojawią się nawiązania formalne do wielu gatunków muzycznych, będą też rozpoznawalne cytaty z popularnych wówczas utworów.
Scenariusz stworzyli Michał Chludziński i Łukasz Czuj, a muzykę skomponował Marcin Partyka. Teksty piosenek napisał Michał Chludziński, a za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska-Damięcka. Scenografię zaprojektowała Elżbieta Rokita. Kierownikiem zespołu muzycznego jest Igor Nowicki.
Reżyseria: Łukasz Czuj
Scenariusz: Michał Chludziński i Łukasz Czuj
Teksty piosenek: Michał Chludziński
Muzyka: Marcin Partyka
Scenografia: Elżbieta Rokita
Choreografia: Paulina Andrzejewska-Damięcka
Kierownik zespołu muzycznego: Igor Nowicki
Występują:
Małgorzata Abramowicz
Maria Kierzkowska
Karina Krzywicka
Anna Magalska
Matylda Podfilipska
Anna Romanowicz-Kozanecka
Joanna Rozkosz
Julia Sobiesiak-Borucka
Teresa Stępień- Nowicka
Jolanta Teska
Agnieszka Wawrzkiewicz
Michał Darewski
Jarosław Felczykowski
Łukasz Ignasiński
Wojciech Jaworski
Paweł Kowalski
Niko Niakas
Paweł Tchórzelski
Michał Marek Ubysz
Arkadiusz Walesiak
Grzegorz Wiśniewski
Inspicjentka: Alicja Kostrzewska
Asystent reżysera: Arkadiusz Walesiak