cinema.pl Artykuły

piątek, 14 styczeń 2022 17:11

Scenarzyści w natarciu - ocenia ich Agnieszka Holland!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W Kapitule Konkursu na Najlepszy Scenariusz Polskiego Filmu Fabularnego zasiądą tuzy branży filmowej, a wśród nich Agnieszka Holland. Scenarzyści chcący sprzedać swój pomysł na film czy serial mogą zgłaszać się do 28 lutego na Pitch Fiestę – market online, podczas którego producenci poszukują nowych projektów. Ruszył nabór do Targowiska Twórczości – publicznej kliniki scenariuszowej – który potrwa do 1 marca.

 

Oscarowi eksperci ocenią scenarzystów

Konkurs na Najlepszy Scenariusz Polskiego Filmu Fabularnego to wydarzenie bez precedensu w polskiej branży filmowej. Script Fiesta od samego początku walczy o zwiększenie świadomości na temat znaczenia scenarzystów w procesie powstawania produkcji kinowych i telewizyjnych.  „To nowe przedsięwzięcie jest kolejnym naturalnym krokiem dla Script Fiesty, która nigdy nie ustawała w wysiłkach, by podkreślać istotę i rangę zawodu scenarzysty w przemyśle filmowym – mówi Przemek Glajzner, Dyrektor Artystyczny festiwalu. – W Kapitule znaleźli się specjaliści, którym na sercu leży wzmocnienie pozycji scenarzystów w branży filmowej. Co więcej, zależało nam na tym, aby skład kapituły był jak najbardziej różnorodny i odzwierciedlał różne wrażliwości”. W Kapitule Konkursu zasiądą: Agnieszka Holland – światowej sławy reżyserka i scenarzystka filmowa, trzykrotnie nominowana do Oscara; Maciej Ślesicki – reżyser, scenarzysta i producent filmowy nominowany do Oscara, założyciel i Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej; Piotr Dzięcioł – polski producent filmowy, nagrodzonej Oscarem „Idy" i uhonorowanej Złotą Palmą w Cannes „Zimnej wojny”;  Janusz Majewski – Rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej, legenda polskiej kinematografii, twórca „Zaklętych rewirów” czy „Złota dezerterów”; Tomasz Kolankiewicz – Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To pierwsze osoby, które wejdą w skład Kapituły, pod koniec stycznia Warszawska Szkoła Filmowa (organizator Script Fiesty) ogłosi kolejne nazwiska. Cenieni filmowcy o międzynarodowej renomie i ogromnym doświadczeniu spotkają się przy wspólnym stole, by wybrać pięć produkcji, które znajdą się na shortliście. Tytuły z wielkiej piątki poznamy w drugiej połowie lutego 2022 roku. Na początku marca Kapituła zdecyduje, które filmy dostaną się do finału. W konkursie mierzą się ze sobą polskie filmy fabularne, które miały swoją premierę kinową lub cyfrową w ciągu ostatnich 12 miesięcy, licząc od daty ogłoszenia konkursu (a więc od 1 grudnia 2020 roku do 30 listopada 2021). Trzy filmy zakwalifikowane do finału będzie można zobaczyć podczas specjalnych projekcji połączonych ze spotkaniami z ich twórcami w ramach nadchodzącej Script Fiesty. Widzowie poznają kulisy pracy scenarzystów, a sami nominowani będą mogli doświadczyć na żywo reakcji i opinii widzów na temat swojej twórczości.

„Zbadaj” swój projekt w Klinice Scenariuszowej!

Ruszył nabór do kolejnej odsłony Targowiska Twórczości. Ta publiczna klinika scenariuszowa to niezwykle popularne wydarzenie Script Fiesty, które na stałe wpisało się w program festiwalu. Młodzi scenarzyści od lat tłumnie zgłaszają się, aby skonfrontować swój pomysł ze scenarzystą, reżyserem i producentem – Maciejem Ślesickim, który przyjrzy się zgłoszonym koncepcjom i w twórczej dyskusji zaproponuje ich autorom i autorkom możliwe kierunki developmentu.  „Pozyskane podczas warsztatów wskazówki pomagają autorom doskonalić swoje projekty – zapewnia Przemek Glajzner, Dyrektor Artystyczny Script Fiesty - Dzięki zdobytej wiedzy twórcy uczą się, jak kreować wiarygodnych bohaterów, zarysować wyrazisty konflikt i opowiedzieć historię, która zainteresuje potencjalnych producentów – a w przyszłości poruszy także widzów”. O znakomitych efektach takich konsultacji świadczy chociażby fakt, że uczestnik ubiegłorocznego Targowiska Twórczości - Łukasz Wasilewski, znalazł się w finale zeszłorocznej edycji konkursu scenariuszowego Script Wars. Kto zasiądzie na gorącej kanapie naprzeciwko Maciej Ślesickiego przekonamy się już 7 marca. Swoje pomysły na scenariusze autorzy zgłaszać mogą tylko do 1 marca.

Market scenariuszy dla każdego!

Pitch Fiesta czyli prezentacja pomysłów na scenariusze, to dla wielu uczestników najważniejszy element programu Script Fiesty. Podczas tego wirtualnego marketu scenarzyści mają możliwość zaprezentowania swoich projektów przed profesjonalnymi producentami. Podobnie jak w zeszłym roku, także podczas jubileuszowej edycji Script Fiesty wydarzenie odbędzie się w formule online, a twórcy przedstawią swoje pomysły na filmy oraz seriale w postaci krótkich nagrań wideo liczących od 3 do 5 minut. Wydarzenie otwarte jest dla wszystkich zainteresowanych, a zgłoszone koncepcje, posegregowane według formatu, gatunku i grupy docelowej, znajdą się na platformie Think Film i przez 2 tygodnie będą dostępne dla producentów szukających nowych twórczych projektów do realizacji. „Wciąż docierają do nas słuchy, że poprzednia edycja Pitch Fiesty pozwoliła uczestnikom nawiązać mnóstwo cennych kontaktów z producentami, co w wielu przypadkach zaowocowało umowami na realizację – relacjonuje Malwina Czajka, Dyrektorka Artystyczna Script Fiesty. – Bardzo cieszymy się z tych doniesień! Potwierdzają one, że postawienie na networking przyszłości i przeniesienie wydarzenia w pełni do sieci było dobrą decyzją”. Na zgłoszenia organizatorzy czekają tylko do 28.02.2022 r.

 

Jubileuszowa, 10. edycja Script Fiesty odbędzie się stacjonarnie od 31 marca do 4 kwietnia 2022 roku w Kinie Elektronik w Warszawie. Online od 4 do 17 kwietnia 2022 r. na platformie Think Film. Organizatorem wydarzenia jest Warszawska Szkoła Filmowa. Wstęp jest bezpłatny.

Czytany 358 razy Ostatnio zmieniany piątek, 14 styczeń 2022 17:22

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama