cinema.pl Artykuły

środa, 26 styczeń 2022 15:57

KOMEDIANCI DEBIUTANCI - premiera na MOJEeKINO

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Zapraszamy na MOJEeKINO na premierę podnoszącej na duchu komedii obyczajowej inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Film został nagrodzony Europejskimi Nagrodami Filmowymi w kategorii Najlepsza Komedia.

 

„Nie chciałem, aby moje pragnienie stworzenia autentycznego filmu o więzieniu było podporządkowane estetyce pseudo-dokumentu z kamerą z ręki, niechlujnym otoczeniem i stonowanymi światłami. Chciałem stworzyć kamerę dynamiczną, pozostającą lekką i płynną, która będzie mogła skupić się na twarzach więźniów i Etienne. Powinna być uważna, czekająca na momenty zaskoczenia i objawienia w ciasnych przestrzeniach prób. Sceny teatralne odpowiadają na zamknięty wszechświat więzienia, dają ucieczkę, perspektywę miejską i wiejską, mogą podzielić się z nami zawrotem głowy, jakiego doświadczają więźniowie na zewnątrz. Ten zawrót głowy jest również obecny w twórczości Becketta, ukazuje nam absurdalność istnienia, wyrażoną tym mocniej w więziennym uniwersum, co odczułem podczas wizyty. To właśnie tym beckettowskim doświadczeniem chcę się podzielić z widzami w tej założonej, społecznej, poważnej i radosnej komedii. Chcę, by bez dydaktyzmu pytała nas o konieczność więzienia i wyzwalającą moc kultury”. Emmanuel Courcol, reżyser

Opis: Zagraliby w stand-upie lub komedii. Etienne, aktor prowadzący warsztat teatralny w więzieniu, proponuję wystawić słynną sztukę Samuela Becketta „Czekając na Godota”. Początkowo niechętna grupa kilku skazanych, z czasem angażuje się w próby poważnego przedsięwzięcia. 

Jest jednocześnie głowo, wesoło i filozoficznie. 

Wspólne wycieczki poza areszt zbliżają mężczyzn. Między reżyserem i aktorami rodzi się specyficzna więź. Jej zwieńczenie nastąpi podczas premiery w Paryżu. Na historię opowiedzianą przez Emmanuela Courcola składają się prawdziwe wydarzenia. Film bawi, idealnie stopniując zwiększanie poziomu absurdu i zmieszanie humoru ze sporą ilością nostalgii. Bohaterowie, choć niewątpliwie luzaccy całkiem na serio przyjmują życiową lekcję. Ettienne otwiera potrzebę ich ludzkiej ekspresji. Daje im środki do wyrażenia siebie. Teatr staje się ich drogą do wolności. 

W głównej roli występuje Kad Madar nagrodzony Cezarem za „Nie martw się o mnie”.

 

Dystrybucja: Galapagos Films

Reżyseria: Emmanuel Courcol

Scenariusz: Emmanuel Courcol, Thierry de Carbonnières

Producenci: Marc Bordure, Robert Guediguian

Zdjęcia: Yann Maritaud

Obsada: Kad Merad (Etienne), Marina Hands (Ariane), David Ayala (Patrick), Lamine Cissokho (Alex), Sofian Khammes (Kamel), Pierre Lottin (Dylan), Wabinlé Nabié (Moussa), Alexandre Medvedev (Boïko), Saïd Benchnafa (Nabil), Laurent Stocker (Stéphane)

Czytany 341 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 styczeń 2022 16:01

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama