cinema.pl Artykuły

czwartek, 03 luty 2022 23:29

Premiera 2. sezonu serii „Ciemna strona świata”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Mariana van Zeller, nieustraszona dziennikarka śledcza, powraca na antenę National Geographic z drugim sezonem serii dokumentalnej „Ciemna strona świata”. Tym razem przeprowadza śledztwo nad najbardziej opłacalnymi gałęziami czarnego rynku, m.in. handlem narkotykami, nielegalną chirurgią plastyczną czy internetowymi oszustwami randkowymi. Uzbrojona jedynie w kamerę i  legitymację reporterską podejmuje ryzyko konfrontacji  z bezwzględnymi handlarzami,  by poznać mechanizmy obrotu dolarem w podziemiu. Premiera w niedzielę 13 lutego o godz. 22.00 w National Geographic.

 

Pomimo usilnych działań organów ścigania z całego świata, każdego roku szara strefa obrotu dolarem rośnie w siłę. Do tej pory ten nielegalny półświatek był nieznany opinii publicznej, jednak dzięki odwadze i determinacji tak odważnych reporterek, jak Mariana van Zeller, mechanizmy rządzące czarnym rynkiem przestają być tajemnicą.

W lutym na antenie kanału National Geographic pojawi się nowy, drugi już sezon serii dokumentalnej „Ciemna strona świata”. Dziennikarka przenika do owianego złą sławą przemytniczego podziemia, by dowiedzieć się, jak funkcjonują różne gałęzie nielegalnych działalności. Nierzadko z narażeniem życia odkrywa kolejne szlaki czarnego rynku, dokumentując swoją trasę - od badań nad poszlakami, aż do wniknięcia w szeregi grupy przestępczej. W każdym odcinku prowadzi inne dochodzenie, dokumentując rozmowy z przestępcami i ich biznesy, warte miliony.

Drugi sezon serii liczy aż 10 godzinnych odcinków. Każdy z nich relacjonuje inne śledztwo dziennikarki.

Mariana van Zeller rusza tropem: randkowych oszustów, handlu metamfetaminą, nielegalnej chirurgii plastycznej, kradzionych samochodów, handlu marihuaną, gangów motocyklowych, ugrupowań nazistowskich, amazońskiej mafii oraz morskiego piractwa.

Premierowe odcinki nowego sezonu „Ciemna strona świata 2” oglądać można już od 13 lutego, w każdą niedzielę o godz. 22.00 w National Geographic.

OPISY ODCINKÓW:

Odc. 1 – Meta 

Mariana van Zeller podąża śladem metamfetaminy, przemierzając narkotykowy szlak wiodący od wielkiego laboratorium kartelu Sinaloa, przez meksykańsko-amerykańską granicę, aż do indywidualnych nabywców w USA. W arkana branży wprowadza ją niestroniący od swojego towaru handlarz, stojący na czele rozległego przemytniczego imperium. Kulisy intratnego procederu, który odurza i zabija, to przerażająca opowieść o lekceważonym problemie i jego dramatycznych konsekwencjach

Odc. 2 – Czarny rynek chirurgii plastycznej

Mariana van Zeller przygląda się działalności hochsztaplerów w dziedzinie chirurgii plastycznej, ujawniając śmiertelnie niebezpieczne patologie. „Dyskonty chirurgiczne” oferują swoim pacjentom ryzykowne zabiegi w przystępnych cenach, które przeprowadzane w spartańskich warunkach tanich moteli często kończą się kalectwem lub śmiercią. Mariana odkrywa związek między przestępczym półświatkiem Miami, a kliniką piękności o wątpliwej reputacji.

Odc. 3 - Znikające samochody

W USA łupem złodziei pada ponad 750 000 samochodów rocznie. Co 42 sekundy znika kolejny pojazd. Wiele z nich przestępcy przerzucają za granicę. Mimo licznych prób uporania się z problemem organy ścigania nieustannie ostrzegają przed plagą kradzieży i wzmożonym przemytem pojazdów do krajów Afryki Zachodniej, gdzie popyt znacznie winduje ceny. Mariana podąża śladem międzykontynentalnego przemytu, rozpracowując prominentnych uczestników tego zyskownego procederu.

Odc. 4 - Nielegalna marihuana

Dziennikarka Mariana van Zeller eksploruje czarny rynek marihuany w Kalifornii, który przeżywa rozkwit od czasu zalegalizowania tej substancji. Okazuje się, że warta ponad 8 miliardów dolarów gałąź gospodarki, jaką jest legalna sprzedaż produktów konopnych wciąż daje przestępczości przestrzeń do łamania prawa.

Odc. 5 - Gangi motocyklowe

Mariana van Zeller postanawia dowiedzieć się, dlaczego doszło do serii brutalnych zdarzeń z udziałem członków subkultury motocyklowej. Dziennikarka przenika do tajemnego świata wyjętych spod prawa gangów motocyklowych. Pomimo bezwzględnej zmowy milczenia dociera do przedstawicieli trzech najważniejszych grup, członków karteli oraz agentów ATF, aby dowiedzieć się więcej o więzach krwi i braterstwa, łączących tych niezwykle niebezpiecznych ludzi.

Odc. 6 - Biała supremacja

Stany Zjednoczone dokonują zaległych rozliczeń ze swoją rasistowską przeszłością. Tymczasem w podziemiu wciąż działają ruchy potajemnie dążące do realizacji szalonego snu o brutalnej dominacji białej rasy. Mariana van Zeller ujawnia kulisy śmiercionośnej ideologii, która pochłonęła już miliony istnień na całym świecie.

Odc. 7 - Królowe kokainy

Dla członków kokainowego półświatka fawele Rio de Janeiro i góry Kolumbii to prawdziwe eldorado. Korzystając z niezwykłej okazji, Mariana van Zeller postanawia odkryć więcej niż kolejne trasy przerzutu niebezpiecznych substancji. W mrokach podziemia rodzi się bowiem nowy fenomen. Do władzy dochodzą las jefas - baronowe narkobiznesu.

Odc. 8 - Randkowi oszuści

Tylko w roku 2020 Amerykanie stracili ponad 600 milionów dolarów, wyłudzonych przez internetowych oszustów randkowych. Dziennikarskie śledztwo Mariany van Zeller prowadzi ją do Ghany, gdzie reporterka spotyka się z ludźmi, niestrudzenie przeczesującymi sieć w poszukiwaniu nowych zamożnych celów. Zawodowi naciągacze zdradzają jej sekrety uwodzenia, skalę czerpanych korzyści oraz kulisy stylu życia, na który mogą sobą pozwolić dzięki przestępczemu procederowi.

 

Odc. 9 - Amazońska mafia

Mariana van Zeller wyrusza w podróż do serca amazońskiej dżungli, by obnażyć prawdę na temat sprawców serii niedawnych zabójstw i zdemaskować niszczycieli bezcennych lasów deszczowych. Zgłębiając ten niebezpieczny temat, wpada na trop amazońskiej mafii, czerpiącej zyski z wydobycia „brudnego złota” i bezprawnego wyrębu drzew.

Odc. 10 - Morscy kłusownicy

Niewielu Amerykanów zdaje sobie sprawę z faktu, że nawet 30 procent zjadanych przez nich owoców morza prawdopodobnie pochodzi z nielegalnych połowów. Mariana van Zeller bierze pod lupę globalne wysiłki zmierzające do rozprawienia się z kłusownictwem morskim, niezwykle dochodowym biznesem o destrukcyjnym wpływie na oceany. Odwiedzając porty w Bostonie, hiszpańskim Vigo oraz zachodnie wybrzeże Afryki, reporterka próbuje zrozumieć, jak działają przestępcy i dlaczego tak trudno jest ich powstrzymać.

MARIANA VAN ZELLER

Mariana van Zeller

Mariana van Zeller jest wielokrotnie nagradzaną korespondentką i dziennikarką śledczą. Pochodzi z Portugalii. Biegle posługuje się językiem portugalskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim i francuskim. Od 2011 relacjonowała światu przebieg wojny narkotykowej w Meksyku. Jej reportaż z 2016 r. „Śmierć przez fentanyl”, który demaskował aferę farmaceutyczną z handlem śmiertelnym opioidem, został niedawno uhonorowany nagrodą DuPont. Za swój raport „Gwałt w rezerwacie”, który badał wzrost liczby gwałtów i przemocy seksualnej w rezerwatach Indian amerykańskich, otrzymała prestiżową nagrodę Livingston Award dla młodych dziennikarzy. Jej film dokumentalny o nadużywaniu leków na receptę i handlu pigułkami, „The OxyContin Express” wyróżniono nagrodą Peabody oraz nominacją do nagrody Emmy.

Czytany 420 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 03 luty 2022 23:33

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama