cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 07 luty 2022 17:31

2022 rokiem Poli Negri

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Z Kujaw do Hollywood – Barbara Apolonia Chałupiec, rodem z Lipna, szerzej znana jako Pola Negri, zrobiła światową karierę i zajmuje należne jej miejsce w historii kina. W tym roku przypada 125. rocznica urodzin gwiazdy. Poświęconą jej wystawą, którą otworzył dziś (7 lutego) marszałek Piotr Całbecki, inaugurujemy obchody Roku Poli Negri w Kujawsko-Pomorskiem. Ekspozycję można oglądać w Urzędzie Marszałkowskim do końca lutego - zapraszamy.

 

- Chcemy, żeby rok 2022 poświęcony Poli Negri był dla nas wszystkich inspiracją i dawał wiarę w to, że możemy dotykać gwiazd, spełniać marzenia. Jesteśmy dumni z takich postaci, które są częścią historii naszego regionu, dziedzictwa które tworzy się od pokoleń – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Pocztówki, fotografie, dokumenty, płyty winylowe, autograf aktorki - na naszej wystawie zgromadzono wiele ciekawych eksponatów, które w interesujący sposób opowiadają o tej wielkiej hollywoodzkiej gwieździe kina niemego. Kuratorem wystawy jest Dorota Łańcucka z Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri.

Barbara Apolonia Chałupiec urodziła się 2 stycznia 1897 roku w Lipnie. Nim ukończyła 10 lat była już uczennicą warszawskiej Szkoły Baletowej. Karierę tancerki pokrzyżowała jej choroba, zdecydowała się więc na edukację aktorską. W wieku 15 lat zagrała swoją debiutancką rolę w „Ślubach panieńskich”. Lipnianka związała się wówczas z aktorskim atelier „Sphinx”, gdzie powstawały pierwsze filmy z jej udziałem. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1914 roku w „Niewolnicy zmysłów”. W 1917 przeniosła się do Berlina. Rola w filmie „Madame DuBarry” zwróciła uwagę dyrektorów Paramount Pictures. Jako pierwsza europejska aktorka w historii w 1922 Negri podpisała z wytwórnią kontrakt. Ten sukces sprawił, że stała się jedną z najpopularniejszych gwiazd amerykańskiego filmu niemego. Rozsławiły ją nie tylko role filmowe, ale także styl życia. Malowała paznokcie, nosiła botki na wysokim obcasie i bardzo oryginalne suknie. Przyjaźniła się z Charliem Chaplinem, Rudolphem Valentino i Margaret West. Rewolucja dźwiękowa w kinematografii niestety zakończyła karierę Poli Negri. Po drugiej wojnie światowej zagrało w trzech tylko filmach; w ostatnim, z 1964 roku, zagrała samą siebie. W 1970 wydała autobiografię "Pamiętnik gwiazdy". Zmarła, w wieku 90 lat, w San Antonio 1 sierpnia 1987 roku.

 

 

 

Corocznie odbywa się Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”. W 2021 roku Pola Negri, uchwałą Rady Miejskiej w Lipnie, otrzymała pośmiertnie tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Lipna.

 

 

 

Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego ustanowił  rok 2022 w naszym regionie Rokiem Poli Negri. Urząd Marszałkowski jest wydawcą komiksu, który przedstawia losy „polskiej królowej Hollywood”.

Czytany 280 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 luty 2022 17:43

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama