cinema.pl Artykuły

środa, 09 luty 2022 13:50

Seria o zdrowiu psychicznym w ARTE.tv

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Poziom libido, lęk przed bliskością, ADHD, PMS, nieśmiałość i inne czynniki wpływają na nasze zachowanie. Wszystkim nam się wydaje, że jesteśmy całkowicie normalni, dopóki ktoś nam nie powie, że jednak nie… O tym co jest normalne a co nie, z przymrużeniem oka opowiada seria dokumentalna „#AmINormal – co oznacza „normalny?”, którą można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/097373-008-A/aminormal/. 

 

Pandemia wywróciła nasze zdrowie psychiczne do góry nogami  – żyjemy w izolacji społecznej i permanentnym stresie, mamy zaburzone  poczucie bezpieczeństwa, a niektóre nasze dziwne, aczkolwiek nieszkodliwe zachowania się spotęgowały. Mika Orr, reżyserka i córka psychiatry, zestawiając wypowiedzi anonimowych osób o swoim życiu z opisami zaburzeń psychicznych w DSM (Diagnostycznym i statystycznym podręczniku zaburzeń psychicznych) – biblii psychiatrii, z humorem kwestionuje nasze pojęcie normalności w 7-odcinkowej serii dokumentalnej „#AmINormal”. Co jest normalne a co nie w kwestii libido, związków na odległość, ADHD u starszych osób, PMS, zbieractwa, nieśmiałości czy bezsenności u dzieci? Wniosek jest jeden - czy nie jest trochę tak, że wszyscy jesteśmy normalni, dopóki nie przeczytamy DSM?

Jak zwiększyć libido? Czy po znalezieniu idealnego partnera seks zawsze jest cudowny? Kobiety są zgodne: pożądanie przychodzi i odchodzi i jest to całkowicie normalne! Dopóki nie przeczytały w DSM o „zaburzeniu popędu seksualnego u kobiet”, czyli o zmniejszonej ochocie na seks... A czy istnieje coś takiego jak "normalne libido u kobiet"?

Związki na odległość - czy można mówić o uzależnieniu od Internetu, skoro połowa naszego życia toczy się teraz online? Niektóre pary poznały się i kontynuują swój związek w sieci. Myśleli, że spędzanie 7 godzin lub więcej w smartfonie każdego dnia jest normalne… dopóki nie usłyszeli, że DSM opisuje ich zachowanie jako uzależnienie. Ale od czego? Od internetu czy od miłości?

Babcia i dziadek mają ADHD? – seniorzy są gadatliwi, cały czas o czymś zapominają, coś gubią, czegoś szukają i nudzą się od czasu przejścia na emeryturę. "Starzeją się, to normalne". Cóż, DSM widzi to inaczej i niedawno zdiagnozowano ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) również u dziadków. 

Jak przetrwać okres? - macica to cudowna maszyna zdolna do tworzenia ludzi. Niesie to jednak za sobą pewne skutki uboczne - przedmiesiączkowe wahania nastroju. Wydawało się to całkiem normalne, ale okazuje się, że DSM oprócz zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) wymienia teraz inną i cięższą formę zaburzenia: przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (PMDD)...

Podoba Ci się moja kolekcja? - ludzie zbierają kamienie, lalki, topory, kości zwierząt lub cokolwiek związanego z Gwiezdnymi Wojnami... i mają partnerów, którzy z nimi mieszkają! W rzeczywistości myśleli, że są całkowicie normalni, dopóki nie przeczytali nowego wpisu z DMS, który wymienia nadmierne gromadzenie przedmiotów jako zaburzenie zwane syllogomanią!

Jak flirtować, gdy jesteś nieśmiały? – nieśmiałym osobom trudno komunikować się z innymi, jąkają się i/lub rumienią ze strachu przed odrzuceniem. Zachowania te są dla nich zupełnie normalne, jednak DSM postrzega je jako objaw fobii społecznej. 

Mamo, nie mogę spać! - mają od 5 do 7 lat, a ich sny są pełne potworów, wiedźm i innych okropności... Czy to zwykłe koszmary lub szeroko rozpowszechnione zaburzenia, jak sugeruje DSM? Czy powinno się diagnozować dzieci w tak młodym wieku? 

Seria „#AmINormal – co oznacza „normalny?” jest dostępna za darmo na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/097373-008-A/aminormal/. 

Czytany 250 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 luty 2022 13:54

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama