cinema.pl Artykuły

niedziela, 29 maj 2022 00:37

Krótki metraż w reżyserii Pawła Deląga PANI BASIA już w CANAL+

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Krótki metraż w reżyserii Pawła Deląga PANI BASIA już dzisiaj w CANAL+ online oraz CANAL+ PREMIUM

 

Film, który otworzył 4. Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych BNP Paribas Green Film Festival w Krakowie. PANI BASIA w reżyserii popularnego aktora, scenarzysty i producenta porusza istotny problem związany z zanieczyszczeniem powietrza. Tytułowa Basia zmaga się z nowotworem płuc wywołanym smogiem. 

Drugi film w reżyserskim dorobku Pawła Deląga to poruszająca opowieść inspirowana doświadczeniami ludzi zmagającymi się z nowotworem.

W obsadzie znaleźli się: Elżbieta Jarosik, Anna Jarosik, Marcin Sianko, Tadeusz Huk oraz gościnnie dziennikarz, Bartek Węglarczyk.

Autorem muzyki do filmu jest znany polski muzyk, kompozytor i wokalista – Kortez.

Tytułowa pani Basia, mieszkająca w Nowej Hucie emerytowana nauczycielka, musi zmierzyć się z tragiczną wiadomością o nowotworze płuc. Ten właśnie moment – oczekiwania na diagnozę oraz chwile zaraz po niej przedstawia wzruszający obraz Pawła Deląga. Jak to możliwe, że ktoś kto sporadycznie palił papierosy i rzucił lata temu ma płuca jakby wypalał trzy paczki dziennie? Stwierdzenie skierowane do pacjentki przez lekarza, że „każdy jest kowalem swojego losu” skłania ją do refleksji. Widzów też powinno. Czy na pewno tylko my sami mamy wpływ na nasze życie?  Czy nie stajemy się ofiarami okoliczności, warunków, w jakich przyszło nam funkcjonować na co dzień, głupoty innych? Pani Basia jest taką właśnie ofiarą – po ciężko przepracowanym życiu, wychowaniu syna teraz umiera na raka płuc wywołanego zanieczyszczeniem powietrza, na które nie ma wpływu.

PANI BASIA to opowieść o ludzkim dramacie niosącym za sobą rozpacz zarówno chorego jak i jego bliskich. 

Pragnę pozostawić po obejrzeniu filmu widza z przekonaniem że: każde życie jest cenne, los każdego człowieka jest ważny, a ofiary nie są tylko numerami w tabelach statystycznych. W chorobie, w ciężkiej chwili chodzi o godność pacjenta, ...

 

Paweł Deląg, reżyser

PANI BASIA to drugi, po ZRODZONYCH DO SZABLI, film w reżyserii aktora, scenarzysty i producenta Pawła Deląga. W tytułową rolą wcieliła się Elżbieta Jarosik, której na ekranie towarzyszą: Anna Jarosik, Marcin Sianko, Tadeusz Huk. W Filmie gościnnie wystąpił również znany dziennikarz, Bartek Węglarczyk. Autorem muzyki jest ceniony muzyk – Kortez.

Premiera filmu PANI BASIA w CANAL+ PREMIUM dziś o godz. 11:40. Film już dostępny w serwisie CANAL+ online.

CANAL+ online to serwis streamingowy oferujący tysiące seriali i filmów na życzenie oraz informacje i sport na żywo. Za dostęp do oferty serwisu można płacić wygodnie w miesięcznym modelu subskrypcyjnym i bez długoterminowej umowy, korzystać na wielu urządzeniach i odtwarzać treści w trzech streamach jednocześnie. Z CANAL+ online można obecnie korzystać przez przeglądarkę internetową, aplikację mobilną na iOS i Android, dekoder CANAL+ BOX 4K, aplikację w telewizorze z systemem Android TV i Samsung Smart TV oraz przystawki Android TV i Apple TV.

 

* Wszystkie poniższe dane pochodzą z opracowania RAZEM O CZYSTE POWIETRZE, raportu z działalności 2020 Polskiego Alarmu Smogowego. 

Ponad połowa zanieczyszczenia powietrza w Polsce to tzw. niska emisja, czyli dym powstały podczas spalania węgla i drewna w domowych kotłach i piecach. W połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (brak wiatru, mgła) obserwujemy zjawisko zwane SMOGIEM

Co nas truje?

 

PM10 i PM2.5 - pył zawieszony obecny w dymie – cząsteczki o rozmiarze, odpowiednio, 10 i 2,5 mikrometrów. Dostają się do krwiobiegu przez drogi oddechowe i powodują negatywne skutki zdrowotne.

Benzo(a)piren (BAP) Rakotwórczy i mutagenny węglowodór aromatyczny obecny w dymie. Oprócz BAP w dymie znajduje się również szereg innych węglowodorów aromatycznych.

NOX – tlenki azotu. Szkodliwe produkty spalania paliw w silnikach spalinowych – obecne w wysokich stężeniach głównie w miejscach o dużym ruchu samochodowym.

Jak nas truje?

zrzut.jpg

Kilka faktów

Przez wiele lat temat jakości powietrza pozostawał bezpański. W efekcie polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii Europejskiej.

W 2018 r. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym znalazła się lista 50 najmocniej zanieczyszczonych miejscowości w Unii Europejskiej. Aż 36 z nich leży w Polsce.

49 700 to liczba przedwczesnych zgonów w Polsce spowodowanych smogiem.

Około 3 mln budynków jednorodzinnych w Polsce nadal wyposażonych jest w kotły na węgiel i drewno, które emitują zbyt duże ilości

W raporcie Polskieg Alarmu Smogowego z 2019 roku na liście miast, w których wystąpuje najbardziej rakotwórcze powietrze znalazły się między innymi: Kraków, Oświęcim, Nowy Sącz, czy Nowy Targ. 

Czytany 162 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 29 maj 2022 00:48

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama