cinema.pl Artykuły

czwartek, 30 czerwiec 2022 14:51

Z archiwum popkultury: Szczęki w Iluzjonie!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Kochamy mistrzów europejskich i kino klasyczne, ale czym byłoby kino bez popkultury?

 

Choć na co dzień jesteśmy kinem bez popcornu i pozostajemy wierni bardziej wymagającemu repertuarowi, czasem lubimy rozsmakować się w innych rejonach kina. Tym razem wyjątek robimy dla filmów popkulturowych. W najnowszym cyklu Z archiwum popkultury co miesiąc będziemy prezentować wybrane filmowe klasyki – filmy w wielu wypadkach kultowe, będące przedmiotem nieskończonych intertekstualnych odniesień i znajdujące się na listach wielu kinomanów. Postaramy się zaspokoić widzów wybrednych i spragnionych mocnych wrażeń. Bo wierzymy, że dobre kino to mieszanka sztuki i dobrej rozrywki, a granice między kinem artystycznym i popularnym są bardzo płynne. 

Jeden z największych przebojów w historii kina. W fikcyjnym Amity Island rozpoczyna się sezon urlopowy, gdy strażnicy znajdują na plaży straszliwie zmasakrowane szczątki ciała dziewczyny. Wszystko wskazuje na to, iż padła ona ofiarą rekina. Szef policji nakazuje zamknąć plażę, ale budzi to sprzeciw burmistrza i mieszkańców, żyjących z turystów. Szeryf ustępuje, ale podjęte przez niego środki ostrożności okazują się nieskuteczne - są kolejne ofiary, ludzie wpadają w panikę. Przeciwko groźnej i sprytnej bestii zostaje ostatecznie zorganizowana wyprawa. Trzech mężczyzn - doświadczony rybak, szef policji i ekspert z Instytutu oceanograficznego rozgrywają z rekinem prawdziwą bitwę morską.

Film stał się fenomenem socjologicznym, odnosząc rekordowe powodzenie we wszystkich krajach, gdzie był wyświetlany, dzięki znakomicie stopniowanemu, podkreślonemu muzyką napięciu, doskonałej realizacji i zdjęciom, zwłaszcza w drugiej części, rozgrywanej na morzu scenie walki z rekinem. Zdjęcia autentycznych rekinów wykonane zostały u wybrzeży Australii, filmowy "bohater" był konstrukcją mechaniczną, zaprogramowaną elektronicznie. Scena ataku na łódź dostarczyła realizatorom nieoczekiwanych emocji - mimo starannych obliczeń uderzenie "rekina" w łódź okazało się zbyt mocne i część ekipy, w tym Roy Scheider, musiała ratować się nurkowaniem. Wysiłek realizatorów został jednak w pełni doceniony przez zapełniającą kina widownię i cenne nagrody: "Oscar" i "Złoty Glob" za muzykę oraz "Złoty Glob" za montaż.

Czytany 166 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 czerwiec 2022 14:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama