cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 25 lipiec 2022 11:50

Syn Andrzeja Seweryna w „Notre-Dame płonie”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już 19 sierpnia do kin trafi najnowszy film Jeana-Jacquesa Annaud „Nore-Dame płonie”. Jedną z głównych ról zagrał w nim Maximillien Seweryn, syn naszego wybitnego aktora Andrzeja Seweryna, wieloletniego członka zespołu paryskiego Comédie-Française. 

 

Maximillien jest najmłodszym potomkiem artysty i jego czwartej żony, Mireille Maalouf. Poszedł w ślady ojca. Ukończył Guildhall School of Musić & Drama w Londynie. Gra w teatrze i w filmach. Poza tym jest tez muzykiem i gra w zespole Buffalo Clash.

W filmie Jeana-Jacquesa Annaoud gra oficera Reynalda, jednego ze strażaków, ratującego katedrę Notre-Dame w Paryżu, w wyniku pożaru, który wybuchł w świątyni 15 kwietnia 2019 roku. Praca na planie z wybitnym reżyserem była dla niego ogromnym wyróżnieniem, choć Seweryn junior przyznaje, że to były ciężkie fizycznie zdjęcia. – „Graliśmy w żywym ogniu, gdzie temperatury sięgały ponad 100 stopni. Oczywiście mieliśmy na sobie pełny strój strażaka” – wspomina. 

Maximilien w wywiadzie, którego niedawno udzielił stacji TVN zdradził, że mimo, iż nie mówi zbyt dobrze po polsku, wkrótce zagra w polskiej produkcji – najnowszym filmie Jana Holoubka. 

O FILMIE

„NOTRE-DAME PŁONIE” to nowy film jednego z największych reżyserów współczesnego kina, Jean-Jacquesa Annaud, twórcy filmów „IMIĘ RÓŻY”, „KOCHANEK”, „WALKA O OGIEŃ”. 

Zrealizowana z niezwykłym rozmachem, wstrząsająca prawdziwa historia walki o ocalenie jednego z najświętszych miejsc Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa. 

Ten dramat wydarzył się w poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku. Wielu odebrało pożar jak zdarzenie symboliczne a nawet profetyczne. Nie tylko katolicy wstrzymali oddech obserwując setki strażaków stających do walki z żywiołem. Warunki były niezwykle trudne, ponieważ ogień rozprzestrzeniał się na trudno dostępnym poddaszu, a stawka ogromnie wysoka, bo chodziło nie tylko o ocalenie jednej z najwspanialszych budowli sakralnych na Ziemi, ale także bezcennych relikwii. W skarbcu katedry przechowywana jest między innymi korona cierniowa Chrystusa. 

Mury „Matki Wszystkich Katedr” przetrwały, ale wtedy były momenty, w których wydawało się, że odwaga, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt mogą nie wystarczyć do uratowania Notre Dame. Wokół katedry gromadziły się tysiące wiernych, by modlitwą wesprzeć bohaterów. Ten film pokazuje siłę wiary i modlitwy zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu.

Scenariusz i reżyseria:

Jean-Jacques Annaud („Imię Róży”, „Wróg u bram”, „Kochanek”, „Siedem lat w Tybecie”, „Walka o ogień”)

Gatunek: dramat

Produkcja: Francja 2022

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films i Rafael Film

Czytany 373 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 lipiec 2022 11:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama