cinema.pl Artykuły

środa, 10 sierpień 2022 23:13

Maximilien Seweryn na dużym ekranie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„NOTRE-DAME PŁONIE" to nowy film jednego z największych reżyserów współczesnego kina, Jean-Jacquesa Annaud, twórcy filmów „IMIĘ RÓŻY", „KOCHANEK", „WALKA O OGIEŃ".

 

Zrealizowana z niezwykłym rozmachem, wstrząsająca prawdziwa historia walki o ocalenie jednego z najświętszych miejsc Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa.

Ten dramat wydarzył się w poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku. Wielu odebrało pożar jak zdarzenie symboliczne a nawet profetyczne. Nie tylko katolicy wstrzymali oddech obserwując setki strażaków stających do walki z żywiołem. Warunki były niezwykle trudne, ponieważ ogień rozprzestrzeniał się na trudno dostępnym poddaszu, a stawka ogromnie wysoka, bo chodziło nie tylko o ocalenie jednej z najwspanialszych budowli sakralnych na Ziemi, ale także bezcennych relikwii. W skarbcu katedry przechowywana jest między innymi korona cierniowa Chrystusa.

Mury „Matki Wszystkich Katedr" przetrwały, ale wtedy były momenty, w których wydawało się, że odwaga, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt mogą nie wystarczyć do uratowania Notre Dame. Wokół katedry gromadziły się tysiące wiernych, by modlitwą wesprzeć bohaterów. Ten film pokazuje siłę wiary i modlitwy zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu.

 

Scenariusz i reżyseria:            

Jean-Jacques Annaud („Imię Róży", „Wróg u bram", „Kochanek", „Siedem lat w Tybecie", „Walka o ogień")

Gatunek: dramat

Produkcja: Francja 2022

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films i Rafael Film

Czytany 340 razy Ostatnio zmieniany środa, 10 sierpień 2022 23:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama