cinema.pl Artykuły

środa, 17 sierpień 2022 21:39

WULKAN MIŁOŚCI – IGRANIE ZE ŚMIERCIĄ

Napisane przez  Ewa Cieplińska-Bertini
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Pokazany podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Utah a następnie w jego londyńskiej edycji - Sandance:London oraz na 19. Millennium Docs Against Gravity dokument Sary Dosy ‘Wulkan miłości’ wchodzi do kin studyjnych 19 sierpnia. Polecamy.

Bohaterami filmu jest para słynnych francuskich wulkanologów Katia i Maurice Krafft oraz ich ukochane wulkany. Naukowcy poświęcili życie badaniom i filmowaniu najniebezpieczniejszych wulkanów świata znajdujących się w Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Wspólnie nagrali i sfotografowali ponad 150 erupcji. Nie umieli bez nich żyć. Byli razem z miłości do siebie, ale i z miłości do wulkanów, jak często powtarzali w licznych wywiadach. Ich fascynacja nieokiełznanym żywiołem graniczyła z obsesją. Zapłacili za nią życiem. 

‘Ciekawość jest silniejsza niż lęk’- mówiła Katia. Natomiast Maurice wielokrotnie powtarzał, że woli krótkie i intensywne życie, niż długie i monotonne. W jednym z ostatnich wywiadów telewizyjnych powiedział: ‘Nie boję się. W ciągu 25 lat widziałem wiele erupcji. Nawet jeśli zginę jutro, mam to w nosie. Niech to będzie na kraterze wulkanu’. I tak się stało. Zginęli niedaleko krateru wulkanu Unzen w Japonii 3 czerwca 1991 roku. Zabiła ich lawina piroklastyczna, zwana przez wulkanologów chmurą gorejącą. Zawsze byli blisko krateru. Tym razem za blisko. Wcześniej podobna lawina z Wezuwiusza zniszczyła Pompeję i Herkulanum, a później Mount Pelée zasypał 30-tysięczne miasto Saint-Pierre na Martynice.

Katia i Maurice urodzili się w Alzacji. Wulkanami zachwycili się jeszcze w dzieciństwie. Katia zobaczyła swoją pierwszą erupcję na Sycylii, dokąd przyjechała z rodzicami jako uczennica szkoły podstawowej. Wybuchająca Etna urzekła dziewczynkę. Maurice zachwycił się wulkanem w wieku siedmiu lat. Wyspę Stromboli odwiedził razem z ojcem. 

Katia postanowiła zostać geochemiczką, a Maurice geologiem. Poznali się na uniwersytecie w Strasburgu. Małżeństwem zostali dość szybko. Jeszcze szybciej postanowili nie mieć dzieci. Wiedzieli, że ‘w pojedynkę mogą tylko marzyć o wulkanach. Razem, mogą je zdobywać’. Miesiąc miodowy spędzili na wulkanicznej wyspie Santorinii. Reszta jest historią.

Wynikiem namiętnej naukowej pasji Krafftów i ich ryzykownej fascynacji wulkanami jest ogromne archiwum. Składa się z ponad 200 godzin materiału filmowego, tysiąca unikatowych zdjęć, około 20 książek, licznych wywiadów telewizyjnych oraz ogromnej ilości wyjątkowo cennych eksponatów geologicznych, które zebrali podczas ekspedycji. Z archiwum naukowców korzystała nie tylko reżyserka ‘Wulkanu miłości’ Sara Dosa, ale również Werner Herzog. Krafftowie pojawili się w jego dokumencie zatytułowanym ‘Into the Inferno’. A później jako główni bohaterowie w ‘The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft.’ 

Katię interesował detal. Fotografowała zbliżenia. Maurice wybierał film. Był nie tylko utalentowanym naukowcem, ale też doskonałym filmowcem. Na dodatek - wyjątkowo dowcipnym i interesującym rozmówcą. Oboje kochali dramat. Oboje dokumentowali swoje doświadczenia z bliska – wielorakie erupcje, rzeki rozpalonej do czerwoności lawy, bomby wulkaniczne, ‘spacery’ na krawędzi dymiących kraterów i inne ekstremalnie ryzykowne działania m.in. wyprawę pontonem po jeziorze wypełnionym żrącym kwasem czy biwakowanie u szczytu aktywnego wulkanu. Ich filmowe zapisy są wyjątkowo zachwycające, ale i wyjątkowo przerażające - bardziej niż jakikolwiek sci-fi film z oszałamiającymi efektami specjalnymi. Ich determinacja nie miała granic. Dopóki nie przyszedł koniec.

Krafftowie byli niekonwencjonalnymi naukowcami. Uważali, że każdy wulkan jest inny, że ma specyficzną osobowość, dlatego nie uznawali powszechnie przyjętej w wulkanologii klasyfikacji. Na podstawie swoich bliskich spotkań z wybuchającymi bestiami postanowili podzielić je na dwie kategorie –  wulkany czerwone i wulkany szare. Czerwony jest przewidywalny. Wybucha gorącą lawą, która spokojnie płynie jego zboczem. Szary jest nieprzewidywalnym zabójcą. Wybucha chmurą, która jest mieszanką gazów, popiołu i ważących kilka ton okruchów skalnych. To właśnie szare wulkany stały się głównym obiektem badań Krafftów pod koniec ich życia. Chcieli zrozumieć naturę tych bardziej niebezpiecznych wulkanów w celu możliwości opracowania skutecznego planu ewakuacji ludności zanim wydarzy się tragedia. Przekonywali rządy krajów znajdujących się w pasie Pierścienia Ognia o konieczności zorganizowania takiego planu. Warto dodać, że w rezultacie humanitarnej działalności wulkanologów, system ostrzegania i ewakuacji jest obecnie powszechnie stosowany. 

‘Wulkan miłości’ jest wspaniale opowiedzianą historią miłości dwojga ludzi do siebie i do obiektów wspólnej fascynacji – zabójczych wulkanów. Pokazuje niezwykłe życie niezwykłej pary naukowców na krawędzi kraterów najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata. Ich brawura i odwaga w badaniu sekretów naszej planety oraz humanitarny aspekt działalności są przedstawione w niesamowicie fascynujący sposób. Film jest także swojego rodzaju medytacją nad relacją człowieka z naturą. Niezbadana siła natury jest tak samo ogromna jak  ludzka ciekawość. Obie często mają tragiczne skutki.

Oprócz dech zapierających w piersi materiałów dokumentalnych, reżyserka wykorzystała animację zainspirowaną ilustracjami z publikacji Krafftów. ‘Wulkan miłości’ jest jednym z obrazów, które trzeba zobaczyć na dużym ekranie. Najlepiej w kinie, w którym zainstalowany jest sprzęt obsługujący technologię Dolby Atmos, ponieważ ścieżka dźwiękowa dokumentu jest równie atrakcyjna.

 

Ewa Cieplińska-Bertini

TRAILER:

Czytany 207 razy Ostatnio zmieniany środa, 17 sierpień 2022 21:42

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama