cinema.pl Artykuły

czwartek, 18 sierpień 2022 17:21

Wyjątkowy tydzień w Kinie CAMERIMAGE

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wyjątkowe filmy i nietuzinkowi goście pojawią się w przyszłym tygodniu w Kinie CAMERIMAGE, funkcjonującym w budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim. Już we wtorkowy wieczór (23 sierpnia o godz. 20.00) organizatorzy Kina, Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE i Fundacja Tumult, zapraszają na otwarte spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim i aktorem Andrzejem Sewerynem.

 

Jeden z najważniejszych twórców polskiego kina i czołowy polski aktor odwiedzą Toruń, promując film „Liczba doskonała”, najnowsze dzieło Zanussiego, w którym Seweryn zagrał główną rolę. Film, do którego zdjęcia stworzył Piotr Niemyjski, swoją premierę będzie miał w listopadzie podczas jubileuszowej, trzydziestej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. „Liczba doskonała” w międzynarodowym gronie powalczy w konkursie głównym o Złotą Żabę. Wtorkowe spotkanie z artystami poprowadzi filmoznawca, dr Radosław Osiński, a dyskusja, do której zapraszamy wszystkich  zainteresowanych, będzie dotyczyć nie tylko ich wspólnego filmu. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

                    

Dwa dni później (25 sierpnia, godz. 18.00) w najmłodszym toruńskim kinie będzie można zobaczyć najnowszy film Lecha Majewskiego – „Brigitte Bardot cudowna” ze zdjęciami Pawła Tybory. Głośnej produkcji, w której rolę tytułową zagrała Joanna Opozda – wybrana podobno przez samą Brigitte Bardot – nie można jeszcze zobaczyć w kinach, dlatego czwartkowa projekcja (25 sierpnia) będzie jedną z pierwszych otwartych dla publiczności. Film opowiada historię chłopca czekającego na powrót zaginionego w czasie II wojny światowej ojca. Pewnego dnia będąc pod wpływem filmu Jeana-Luca Godarda, przenosi się do garderoby młodej Brigitte Bardot… Więcej zobaczyć będzie można na ekranie Kina CAMERIMAGE. Projekcji filmu towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem filmu. Lech Majewski to postać nietuzinkowa, jego wysmakowana twórczość znana jest także poza granicami naszego kraju, a on sam artystycznie realizuje się również jako reżyser teatralny, kompozytor i twórca instalacji audiowizualnych. Uznawany jest za jednego z najbardziej znanych w świecie polskich artystów. Przez lata funkcjonował w Hollywood gdzie współpracował m.in. z tak uznanymi aktorami i artystami jak  Benicio del Toro, Willem Dafoe, Gary Oldman, Dennis Hopper, Tatum O’Neal, Courtney Love i David Bowie. W jego bogatej filmografii szczególną rolę zajmuje film „Młyn i krzyż”, adaptacja książki Michaela Gibsona, poświęconej obrazowi „Droga krzyżowa” pędzla Pietera Bruegla. Spotkanie z Lechem Majewskim, podobnie jak w przypadku spotkania z Krzysztofem Zanussim i Andrzejem Sewerynem poprowadzi dr Radosław Osiński.

 

 

Na zakończenie tygodnia Kino CAMERIMAGE przygotowało prawdziwą gratkę dla fanów „Diuny” Franka Herberta, której najnowsza ekranizacja zdominowała ostatnią galę Oscarów. W ciągu dwóch dni w odrestaurowanym przez Fundację Tumult budynku dawnego zboru ewangelickiego, w którym mieści się Kino CAMERIMAGE, będzie można zobaczyć trzy różne próby adaptacji „Diuny”: mniej znane i popularne filmy Davida Lyncha oraz Alejandro Jodorowskiego oraz – powszechnie uważaną za najlepszą – adaptację w reżyserii Denisa Villeneuva, gościa 29. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE w Toruniu. Filmowe adaptacje „Diuny” będzie można oglądać na ekranie Kina CAMERIMAGE do końca sierpnia.

Więcej informacji na temat programu Kina można znaleźć pod adresem www.kinocamerimage.pl. Bilety na wydarzenia w cenie 12 i 15 złotych są dostępne w kasie kina otwieranej na pół godziny przed pierwszą projekcją danego dnia lub online poprzez stronę kina.

 

 

Kalendarz projekcji w Kinie CAMERIMAGE w dniach 22.08- 28.08

 

22.08

 

godz. 17.00 – MINARI

godz. 19.30 – LOBSTER

 

23.08

 

godz. 20.00 spotkanie z Krzysztofem Zanussim i Andrzejem Sewerynem

 

24.08

 

godz. 17.00 – FORTEPIAN

godz. 19.30 – KOLOR PURPURY

 

25.08

 

godz. 18.00 – BRIGITTE BARDOT CUDOWNA

Pokaz i spotkanie z Lechem Majewskim

 

26.08

 

FILMOWE ADAPTACJE „DIUNY”

godz. 17.00 - JODOROWSKY'S DUNE

godz. 19.00 - DIUNA (1984)

 

27.08

 

FILMOWE ADAPTACJE „DIUNY”

godz. 19.00 - DIUNA (2021)

 

28.08

 

FILMOWE ADAPTACJE „DIUNY”

godz. 17.00 - JODOROWSKY'S DUNE

godz. 19.00 - DIUNA (1984)

Czytany 198 razy

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama