cinema.pl Artykuły

czwartek, 25 sierpień 2022 23:27

Piotr Adamczyk o pracy na planie filmu WROBIONY

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Piotr Adamczyk o pracy na planie „Wrobionego”. Film z doborową, międzynarodową obsadą, o tajemnicy skrywanej przez wielki, już w kinach w całej Polsce!

 

„Wrobiony” to efekt pasji i ambicji debiutantów – zarówno Piotr Śmigasiewicz (reżyser), jak i Jakub Rudnik (producent) tym filmem stawiali w kinie swoje pierwsze kroki. Imponującym jest, że przy projekcie pracowali wybitni twórcy, którzy zaufali entuzjazmowi reżysera i producenta. Mamy tu do czynienia z plejadą znakomitości, bo Paweł Mykietyn skomponował wspaniałą muzykę, charakteryzacją zajął się wielokrotnie nagradzany Tomasz Matraszek, udźwiękowieniem Jacek Hamela, montażem Jarosław Kamiński, a niezwykle malownicze zdjęcia to dzieło Arkadiusza Tomiaka. Skompletowana została międzynarodowa obsada, zagrali popularni aktorzy włoscy, niemieccy i polscy, w epizodzie pojawił się Daniel Olbrychski. Ci wszyscy ludzie zaufali wyjątkowej sile niezwykle charyzmatycznego młodego reżysera, który opowiedział tę historię swoim indywidualnym językiem filmowym, własną wrażliwością. Praca nad filmem na przestrzeni lat pozwoliła artystycznie dopieścić kadry. Spotkałem się z głosami porównującymi ten film do  „Mulholland Drive” Davida Lyncha. Myślę, że na efekt końcowy doskonale wpłynął udział wielu utalentowanych i doświadczonych filmowców. Teraz robią bardzo dużo kina komercyjnego, a wówczas mogli oddać ogrom swojego talentu i serca, mając mnóstwo przyjemności z tego, że tworzą coś dla „ostatniego Mohikanina kina niezależnego”.

Rozmawiając z Piotrem Śmigasiewiczem w trakcie powstawania scenariusza wiedziałem, że to będzie ciekawe wyzwanie dla operatora. Skoro historia dotyczy także malarstwa  Caravaggia, słynącego z ogromnych kontrastów światła i cienia, naturalnym jest przyjęcie podobnego stylu filmowych kadrów. Sam także optowałem za stylizacją niektórych ujęć, więc zapewne znawcy malarstwa Caravaggia zorientują się, kiedy sugerowaliśmy się jego dziełami. Zachęcam do odnalezienia na przykład sceny inspirowanej obrazem „Święty Hieronim piszący”.

 

 

 

Zapamiętałem też atmosferę Porto Ercole poza sezonem. To klimat Włoch dalekich od zwykłych skojarzeń. Zamiast słonecznej, gwarnej i hałaśliwej atmosfery,  tutaj mamy deszczowe i wietrzne miasteczko o pustych, smutnych zaułkach. 

 

 

 

Fragment wywiadu Piotra Adamczyka dla onet.pl

 

 

 

Cały wywiad: https://kultura.onet.pl/film/wywiady-i-artykuly/piotr-adamczyk-w-filmie-wrobiony-w-kinach-od-19-sierpnia/xhwz638

 

 

 

„Wrobiony” już w kinach!

 

 

 

Obraz zawierający tekst, mężczyzna, wewnątrz, osoba

 

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, osoba, mężczyzna, wewnątrz

 

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający zewnętrzne, skała, góra, przyroda

 

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, mężczyzna, osoba, stojące

 

Opis wygenerowany automatycznie

 

 

 

Zwiastun: https://youtu.be/JQMAqpETj70

 

 

 

Fotosy z filmu i relacja z uroczystej premiery: https://kinoswiat.pl/biuro-prasowe/

 

Hasło: kino

 

 

 

Zagadkowa śmierć, zaginione XVII-wieczne arcydzieło i intryga z wielkimi pieniędzmi w tle. Dominik (Piotr Adamczyk), wybitny badacz historii sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego, wyrusza do malowniczego Porto Ercole by na miejscu zebrać materiał naukowy na temat ostatnich lat życia Caravaggia. Na miejscu okazuje się, że tuż przed jego przyjazdem, w mieście dochodzi do nagłej śmierci innego pasjonata twórczości barokowego artysty. Zmarły ojciec Tornatore poświęcił życie poszukiwaniu dzieł malarza i wierzył, że uda mu się odnaleźć bezcenny obraz „Maria Magdalena w ekstazie”, którego los od wieków pozostawał nieznany. Zapiski ojca Tornatore przez przypadek trafiają w ręce Dominika, który z pomocą nowopoznanego duchownego ojca Paolo (Luca Calvani) postanawia kontynuować poszukiwania zaginionego obrazu. Ekscytująca początkowo przygoda zmienia swoje niewinne oblicze, gdy okazuje się, że na tropie unikalnego płótna jest również włoska mafia, a działaniom poszukiwaczy zaczyna przyglądać się policja oraz tajemnicza piękność, Sylvia (Alessandra Mastronardi). Dominik zostaje uwikłany w niebezpieczne śledztwo, które ujawnia kulisy międzynarodowej intrygi. Walcząc z czasem i z potężnymi przeciwnikami próbuje rozwikłać skrywaną przez wieki tajemnicę obrazu.

 

 

 

 

 

Piotr Adamczyk – polska gwiazda Marvela („Hawkeye”) – w pełnej akcji i tajemnic historii poszukiwania zaginionego dzieła „Maria Magdalena w ekstazie” autorstwa słynnego malarza Caravaggia. Film został nakręcony w olśniewających plenerach nadmorskiego włoskiego miasteczka Porto Ercole oraz w Berlinie i we Wrocławiu. U boku Piotra Adamczyka, w międzynarodowej obsadzie znaleźli się również: Daniel Olbrychski („Kamerdyner”), Paulina Holtz („Osiecka”), Alessandra Mastronardi („Nieznośny ciężar wielkiego talentu”), Luca Calvani („Zakochani w Rzymie”) oraz Torsten Voges („Big Lebowski”) i Gedeon Burkhard („Bękarty wojny”). Do powstania filmu przyczynili się wybitni polscy twórcy mający na swoim koncie liczne wyróżnienia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrody przyznawane przez Polską Akademię Filmową – Orły, w tym: odpowiadający za zdjęcia Arkadiusz Tomiak („1983”), twórca muzyki Paweł Mykietyn („Wałęsa. Człowiek z nadziei”) i montażysta Jarosław Kamiński („Zimna wojna”).

 

 

 

„Wrobiony” to malarski dreszczowiec w duchu obrazów Caravaggia.  Odsłaniając kolejne fakty na temat życia wybitnego malarza, łatwo tracimy orientację, co jest prawdą, a co mistyfikacją. Im głębiej szukamy, tym bardziej błądzimy. Zaś to, w co uwierzymy, zmienia znaczenie w zależności od punktu widzenia, który przyjmiemy. Tak właśnie ewoluują bohaterowie filmu. „Wrobiony” to podobne obrazom Caravaggia studium człowieka poszukującego, odkrywającego tajemnicę, znajdującego się w odwiecznej kryminalnej wędrówce między światłem a cieniem.

 

 

 

Piotr Śmigasiewicz-reżyser filmu „Wrobiony”

 

 

 

Obraz zawierający tekst, książka

 

Opis wygenerowany automatycznie

 

 

 

Gatunek: thriller, kryminalny

 

Produkcja: Polska 2022

 

Reżyseria: Piotr Śmigasiewicz

 

Scenariusz: Piotr Śmigasiewicz

 

Producent: Jakub Rudnik

 

Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak („Sęp”, „Obława”, „1983” – serial)

 

Muzyka: Paweł Mykietyn („IO”, „W imię…”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”)

 

Montaż: Jarosław Kamiński („Psy 3. W imię zasad”, „Zimna wojna”)

 

 

 

Obsada: Piotr Adamczyk („Hawkeye” – serial, „Small World”, „Listy do M. 5”), Daniel Olbrychski („Kamerdyner”, „Salt”), Paulina Holtz („Osiecka” - serial, „W rytmie serca” - serial), Alessandra Mastronardi („Nieznośny ciężar wielkiego talentu”, „Zakochani w Rzymie”), Luca Calvani („Kryptonim U.N.C.L.E.”, „Zakochani w Rzymie”), Torsten Voges („Big Lebowski”), Gedeon Burkhard („Bękarty wojny”)

Czytany 266 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 sierpień 2022 23:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama