cinema.pl Artykuły

czwartek, 06 październik 2022 16:56

Pierwszy polski film o zombie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już w najbliższy piątek, 7 października br. na ekrany kin w całej Polsce trafi „Apokawixa", czyli pierwszy polski film o zombie. Produkcja TVN Warner Bros. Discovery w reżyserii Xawerego Żuławskiego została nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dystrybutorem tytułu jest spółka NEXT FILM z grupy Helios.  

 

„Apokawixa" to historia grupy maturzystów, którzy – zmęczeni kolejnymi lockdownami – postanawiają zorganizować nad morzem „melanż życia". Mimo niepokojąco wysokiego stężenia sinic w Bałtyku i przypadków dziwnych zakażeń początkowo wszystko idzie normalnie – plaża, taniec, seks, picie, miłosne uniesienia i rozczarowania. Z minuty na minutę całość jednak zaczyna wymykać się spod kontroli. W środku imprezy wybucha epidemia zombie, a bohaterowie muszą walczyć o życie.

 

Zwiastun filmu

https://www.youtube.com/watch?v=n61U54-cdkg  

W filmie występują obiecujący aktorzy młodego pokolenia: Mikołaj Kubacki, Waleria Gorobets, Natalia Pitry, Alicja Wieniawa-Narkiewicz, Mariusz Urbaniec, Aleksander Kaleta, Mikołaj Matczak, Marta Stalmierska, Monika Mikołajczak i Oskar Wojciechowski. Partnerują im m.in.: Sebastian Fabijański, Tomasz Kot, Cezary Pazura oraz Matylda Damięcka.  

„Apokawixa" została nagrodzona podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film otrzymał Złoty Pazur w sekcji Inne Spojrzenie oraz Nagrodę Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą. Wyróżnione zostały również Marta Stalmierska – za debiut aktorski (również za film „Johnny") i Marta Kownacka – za reżyserię castingu.

„Apokawixa" to produkcja TVN Warner Bros. Discovery.

Dystrybutorem produkcji jest NEXT FILM – firma należąca do Heliosa (Grupa Agora), która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmową. W tym roku NEXT FILM wprowadził na ekrany kin kontynuację kultowego przeboju „Koniec świata czyli Kogel Mogel 4", komedię „8 rzeczy, których nie wiecie o facetach", film familijny „Za duży na bajki", doceniony zarówno przez krytyków, jak i publiczność komediodramat „Fucking Bornholm" oraz nagrodzony na FPFF w Gdyni film „Johnny".

W tym roku NEXT FILM świętuje swój jubileusz – w 2022 r. mija 10 lat od powstania spółki. Od początku działalności NEXT FILM zajmuje się dystrybucją polskiego kina, a w maju 2017 r. rozszerzył działalność o produkcję filmową. W ciągu 10 lat działalności NEXT FILM wprowadził do kin 61 tytułów, które łącznie przyciągnęły do kin ponad 22 miliony widzów. Zdobyły też 50 nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (łącznie z tegorocznymi), 31 Polskich Nagród Filmowych – Orłów, 5 nagród na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, 2 na festiwalu Camerimage, 3 Europejskie Nagrody Filmowe, nagrodę na Festiwalu Filmowym w Sundance oraz nominacje do Złotego Globu i Oscara.

Czytany 157 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 06 październik 2022 17:01

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama