cinema.pl Artykuły

czwartek, 06 październik 2022 17:04

Annie Ernaux laureatką Nobla! Ekranizacja jej powieści w październiku w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury została Annie Ernaux, francuska pisarka i aktywistka. Ekranizacja jej autobiograficznej powieści wejdzie do polskich kin jeszcze w październiku. Nagrodzony Złotym Lwem na weneckim festiwalu film „Zdarzyło się" to poruszająca opowieść o kobiecie walczącej o prawo do decydowania o własnym ciele i życiu. 

 

W KINACH OD 28 PAŹDZIERNIKA 2022

Annie Ernaux zadebiutowała jako pisarka w 1974 roku autobiograficzną powieścią "Les Armoires vides", opowiadającą o studentce, która wbrew zakazowi i grożącym jej konsekwencjom, poddaje się zabiegowi aborcji. W Polsce o Ernaux zrobiło się głośno za sprawą ekranizacji właśnie tej powieści i wydanej na początku 2022 roku jej najnowszej książki "Lata". 

Dramat "Zdarzyło się" wywołał wśród widzów i krytyków na całym świecie spore poruszenie, tym bardziej że reżyserka filmu Audrey Diwan mocno utożsamia się z historią Annie Ernaux ponieważ ma na swoim koncie podane przeżycia. Dzięki temu powstał mocny, poruszający i niezwykle aktualny film manifest. Adaptacja powieści Ernaux zdobyła wiele nagród, w tym Złotego Lwa na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. Do polskich kin film trafi już 28 października. 

Akcja "Zdarzyło się" rozgrywa się w latach 60-tych XX wieku we Francji. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim.

Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata.

Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.

Czytany 88 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 06 październik 2022 17:15

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama