cinema.pl Artykuły

wtorek, 11 październik 2022 23:15

Europejskie tournée spektaklu "Imagine"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Hiszpania, Włochy, Belgia… Spektakl „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy, koprodukcja Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Łodzi, w październiku zostanie zaprezentowany w kilku miastach europejskich. Podróże zagraniczne polskiego teatru możliwe są dzięki międzynarodowej współpracy w ramach projektu „Prospero. Extended Theatre”, realizowanego dzięki wsparciu z programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej. 

 

Europejskie tournée rozpocznie się już w weekend 15 i 16 października w zabytkowym Teatro Storchi we włoskiej Modenie, w ramach prestiżowego VIE Festival. Tydzień później zespół „Imagine” odwiedzi Belgię, gdzie 21 i 22 października spektakl będzie zagrany w Théâtre de Liège. Z Kolei 28 i 29 października odbędą się pokazy dla hiszpańskiej widowni w Teatros del Canal w Madrycie. 

– Z powodu pandemii, w większości bezpowrotnie odwołane zostały liczne wyjazdy spektaklu „Capri – wyspa uciekinierów”, m.in. do Neapolu, Paryża, Madrytu i Chin. Po burzliwym okresie zamykania teatrów i zawieszania międzynarodowych połączeń lotniczych, na szczęście powróciła możliwość swobodnego podróżowania ze spektaklami. Najbliższe wyjazdy „Imagine” to dla nas nie tylko duża szansa na owocne i pouczające spotkania z widownią Zachodniej Europy, która dobrze zna teatr Krystiana Lupy, ale także możliwość zacieśnienia współpracy ze znamienitymi teatrami, partnerami z grupy Prospero – mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie. 

– Jestem szczęśliwa, że Teatr Powszechny w Łodzi jako koproducent spektaklu bierze udział w europejskiej przygodzie „Imagine”. Cieszymy się, że jesteśmy częścią projektu, dzięki któremu teatr Krystiana Lupy odnajduje nowe znaczenia i sensy w spotkaniu z różnorodną publicznością. Moim zdaniem to najlepsza forma promocji polskiej kultury – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.

Po październikowych wyjazdach zagranicznych, na koniec listopada zaplanowane zostały także dwa gościnne pokazy mistrzowskie „Imagine” w Katowicach, w ramach XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. 

W Teatrze Powszechnym w Warszawie spektakl będzie zagrany w połowie stycznia 2023 r. 

„Imagine”

reżyseria i scenografia: Krystian Lupa

scenariusz: Krystian Lupa i kreacja zbiorowa aktorów

muzyka: Bogumił Misala

kostiumy: Piotr Skiba

kierowniczka produkcji: Michalina Dement-Żemła/Karolina Pawłoś

wideo: Joanna Kakitek, Natan Berkowicz

asystent reżysera, współpraca dramaturgiczna: Dawid Kot

asystent reżysera: Jan Kamiński 

współpraca kostiumograficzna: Aleksandra Harasimowicz

inspicjentka: Iza Stolarska

obsada: Karolina Adamczyk, Grzegorz Artman, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak, Michał Lacheta (Teatr Powszechny w Łodzi), Mateusz Łasowski, Karina Seweryn, Piotr Skiba (gościnnie), Ewa Skibińska, Julian Świeżewski, Marta Zięba (gościnnie – Teatr Studio w Warszawie).

czas trwania: 5 h 20 min (łącznie z przerwą 25 min po I akcie).

Artystyczna podróż do świata kontrkultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70 XX wieku. Krystian Lupa wychodząc od słów piosenki „Imagine” Johna Lennona, zadaje pytanie o żywotność utopii w świecie, w którym duchowość została skomercjalizowana lub upolityczniona, a wartości humanistyczne, prawa człowieka, równość i wolność jednostki uległy dewaluacji.

Reżyser wraca do zjawiska psychologiczno-duchowego New Age oraz życia i twórczości Johna Lennona, który jako „nowy Chrystus” epoki hipisowskiej zaproponował wyobrażenie sobie świata bez wojen, państw i granic, bez nienawiści i własności, ale i bez religii.

Czy wizje rodem z New Age brzmią dziś tylko naiwnie? Czy wiara w nieskończoną ewolucję człowieczeństwa i metafizykę to mrzonka, czy jednak odwieczna potrzeba ludzkości? Dlaczego w latach 70-tych pacyfistyczna idea tak szybko poniosła porażkę? Czy w czasie kryzysu zwiększa się szansa na przemianę duchową?

 

***

 

Koprodukcja Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Teatru Powszechnego w Łodzi.

Prapremiera w Łodzi: 23 kwietnia 2022 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. 

Premiera w Warszawie: 7 maja 2022 r., Scena Duża Teatru Powszechnego.

 

***

Spektakl realizowany w ramach projektu „Prospero. Extended Theater”, dzięki wsparciu z programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej.

Strona internetowa projektu: https://www.prospero-theatre.eu/project-extended-theatre/ 

Czytany 161 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 październik 2022 23:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama