cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 24 październik 2022 21:01

Pokaz filmu dokumentalnego Kariny Będkowskiej na Festiwalu Filmowym Ukraina

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W czwartek 27 października 2022 roku w Kinotece odbędzie się pokaz dokumentu „Moja Ozerna" w reżyserii Kariny Będkowskiej. Seans będzie miał miejsce w ramach 7. edycji Festiwalu Filmowego Ukraina. „Moja Ozerna" to intymna opowieść o relacji mieszkającej w Londynie reżyserki z osiadłą na ukraińskiej wsi ciocią Sławą. Karina ucieka z metropolii do cioci, stopniowo odkrywając w tych wizytach źródło wewnętrznego spokoju, ciepła i bliskości. Początkowo trzymająca ją na dystans ciocia z czasem otwiera się przed Kariną, co pomaga obu kobietom zrozumieć jak wiele je łączy i jak wiele mogą sobie dać.

 

Mieszkająca w Londynie reżyserka Karina doświadcza samotności i wyobcowania w wielkim mieście. Zaczyna myśleć o wyjeździe do Ukrainy, gdzie - jak się dowiaduje - żyje jeszcze jej 84-letnia ciocia Sława. Pierwsze spotkanie obu kobiet jest jeszcze niepewne i nieśmiałe. Ciocia trzyma Karinę na dystans, powoli budując z nią relację bliskości i ciepła. Karina, która z Londynu wyjechała w depresji, otrzymuje od cioci i otaczającej ją społeczności uwagę i spokój ducha. Choć żadna z kobiet nie wiedziała co przyniesie ich wspólne spotkanie, obie odnajdują w sobie nawzajem przyjaciela, którego tak bardzo im brakowało. Karina odrywa się od życia w metropolii, spędzając czas ze zwierzętami i wśród natury. Ciocia Sława coraz bardziej traktuje Karinę jak wnuczkę, dzieli się z nią doświadczeniami, mądrością i tęsknotami. Kobiety ze sobą dużo rozmawiają, ale często przebywają też w ciszy. Wspólne momenty dają im ukojenie. Wyjazdy Kariny do Ukrainy stają się coraz częstsze, co pozwala jej nie tylko regenerować swoją wiarę w sens życia, ale także zbliżyć się co cioci Sławy i zrozumieć jak wiele je łączy i jak bardzo obie potrzebowały tej bliskości. 

Pokaz odbędzie się ramach 7. edycji Festiwalu Filmowego Ukraina w czwartek 27.10 w Kinotece (pl. Defilad 1, Warszawa) o godz. 20:30. Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserką Kariną Będkowską. Bilety można zakupić pod linkiem: https://kinoteka.pl/seanse-filmowe/movie,6441,moja-ozerna-+-qa

„Moja Ozerna" miała swoją premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym w Konkursie Polskim. Premierze towarzyszyła wystawa zdjęć Kariny Będkowskiej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki z jej wizyt w Ukrainie w czasie powstawania filmu. „Ozerna to kraina, w której odnalazłam brakującą część mnie – moje serce. To podróż do świata, za którym tęskniłam, a który żył we mnie jako niewyraźne, surrealistyczne wspomnienie opowieści o kraju dzieciństwa mojej babci Czesi. Odwiedzając dalekich krewnych w małej wiosce w Ukrainie, zanurzyłam się w te przestrzenie, a części mnie zaczęły układać się w całość" – mówiła wtedy autorka dokumentu.

Karina Będkowska jest reżyserką, autorką scenariusza oraz autorką zdjęć do filmu. Ukończyła z wyróżnieniem reżyserię dokumentu na Goldsmith University w Londynie oraz fotografię na ASP w Poznaniu. Uczestniczka międzynarodowych warsztatów filmowych Film Spring Open w Krakowie i INTERDOC w Serbii oraz programu Doc Development i DOC LAB Poland. Jej film "Tutka" został pokazany na międzynarodowych festiwalach Benicia FF w Kalifornii i Short to the Point w Rumunii w 2017r. Autorka wystaw fotograficznych w Anglii, Danii i Polsce. „Moja Ozerna" jest jej reżyserskim debiutem.

Autorem muzyki do filmu jest Jacaszek, za montaż odpowiadał Rafał Małecki, zaś producentką dokumentu jest Monika Braid z Braidemade Films.

Czytany 210 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 październik 2022 21:29

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama