cinema.pl Artykuły

czwartek, 27 październik 2022 17:43

Prezentujemy plakat filmu ŚUBUK! W kinach od 2 grudnia

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Śubuk to pierwsze słowo jakie wypowiedział Kubuś. I jedyne. Prezentujemy plakat trafiającego prosto w serce, wypełnionego emocjami i optymizmem filmu o niezwykłej kobiecej sile!

 

Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje aktorskie odkrycie ostatnich lat, Małgorzata Gorol, znana m.in. z filmów „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i „Magnezja” Maćka Bochniaka. Wspierają ją – nagradzany na całym świecie za rolę w filmie „Ostatnia Rodzina” – Andrzej Seweryn, kilkukrotna laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”, „Boże Ciało”), odkrycie głośnego serialu HBO, „Ślepnąc od świateł” – Marta Malikowska, gwiazda serialu „Chyłka” – Filip Pławiak oraz po raz pierwszy na ekranie – Wojtek Krupiński i Wojciech Dolatowski. Reżyserem „Śubuka” jest Jacek Lusiński, twórca poruszającego obrazu „Carte Blanche”. Wspólnie z Szymonem Augustyniakiem jest on również autorem scenariusza, który wygrał prestiżowy konkurs Script Pro w 2019 roku.

„Śubuk” w kinach od 2 grudnia!

 

„Śubuk” został nagrodzony za najlepszy scenariusz na 47. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni gdzie spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem krytyków.

„Śubuk”, czyli list miłosny do walecznych matek. Mogło być kiczowato i nieznośnie sentymentalnie, jest prosto i poruszająco. Wielka w tym zasługa Małgorzaty Gorol, która w roli matki dziecka z autyzmem pokazuje pazur.

Maja Staniszewska, Wysokie Obcasy

 

„Śubuk” pokazuje, że każdy opór można złamać, że w każdym człowieku, najbardziej wydawałoby się niedostępnym i nieczułym, jest jakaś cząstka dobra i to dobro można uruchomić. A kiedy się to uda, to można przenieść góry. W dzisiejszych czasach taki film jest jak lekarstwo, jest znakomity! A jeszcze na dodatek jest bardzo dobrze zrobiony i świetnie zagrany. Rola matki, która jest tu spiritus movens, to rola do nagrody aktorskiej, zagrała ją Małgorzata Gorol i to jest wybitna rola. Ocena 8/10, bardzo dobry film, polecam Państwu!

Tomasz Raczek

 

"Śubuk" jest filmem pełnym energii. Zdjęcia Bartosza Nalazka nie drepczą, ale gonią za Marią, ta zaś wciąż jest w ruchu. Załatwia, organizuje, buntuje się wobec procedur szkolnych i społecznych, namawia kobiety do wspólnej walki. Dzięki nieinwazyjnym, celnym kostiumom Anny Englert, oraz scenografii Marka Zawieruchy, dostajemy informację, że wszystko się zmienia, fryzury, kolory i Polska, tylko system wciąż pozostaje t samo bezduszny. Film nie przypomina jednak ponurych dramatów społecznych Andrei Arnold czy Kena Loacha, chodzi o inną tonację. Bliżej przypowieści niż krzyku.

Łukasz Maciejewski, Interia.pl

 

Przejmujące, lecz nie natrętne kino społeczne. „Śubuk” w reżyserii Jacka Lusińskiego, jest pozbawiony dosłowności i mimo publicystycznych wątków - przejmujący. Oparty na prawdziwych wydarzeniach, fabuła zainspirowana została losami kilku kobiet, a scenariusz jest efektem długiej i żmudnej dokumentacji. Producentami filmu są twórcy sukcesu "Bożego Ciała" i "Ostatniej Rodziny", co mówi samo za siebie.

W tej opowieści o kobiecej waleczności i uporze, gdzie łatwo było popaść w dydaktyczny ton, reżyserowi udało się bez cienia nachalności pokazać matkę, która nie cofnie się przed niczym w walce o akceptację dla swojego dziecka. Długo trwała owacja po projekcji filmu w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Justyna Kobus, tvn24.pl

 

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska 2022

Reżyseria: Jacek Lusiński („Minuta ciszy” – serial, „Carte Blanche”)

Producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham / Aurum Film („Boże Ciało”, „Ostatnia Rodzina”, „Carte Blanche”)

Koproducenci: CANAL+ Polska, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Scenariusz: Jacek Lusiński („Carte Blanche”), Szymon Augustyniak

Zdjęcia: Bartosz Nalazek („Eastern”)

Scenografia: Marek Zawierucha („Boże Ciało”)

Charakteryzacja: Aneta Brzozowska („Boże Ciało”)

Kostiumy: Anna Englert („Mowa ptaków”)

Montaż: Jarosław Barzan („Zabij to i wyjedź z tego miasta”, „Bogowie”)

Muzyka: Hania Rani („Jak najdalej stąd”)

Obsada: Małgorzata Gorol („Magnezja”, „Plan B”, „Twarz”), Andrzej Seweryn („Ostatnia Rodzina”, „Różyczka”, „Ziemia obiecana”, „Rojst” – serial), Marta Malikowska („Ślepnąc od świateł” – serial, „Tarapaty 2”), Wojtek Krupiński (debiut), Wojciech Dolatowski (debiut), Aleksandra Konieczna („Boże Ciało”, „Ostatnia Rodzina”), Filip Pławiak („Czerwony pająk”, „Chyłka” – serial), Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („33 sceny z życia”, „Atak paniki”)

Czytany 371 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 październik 2022 18:15

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama