cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 21 listopad 2022 19:37

KINO ŚWIAT dystrybutorem filmu "Chleb i sól"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Film, którym zachwyciła się Cate Blanchett.

Wyprodukowany przez Studio Munka SFP w koprodukcji z CANAL+ film "Chleb i sól" w dystrybucji Kino Świat!

Nagrodzony na Festiwalu w Wenecji debiut fabularny Damiana Kocura na ekrany kin trafi 27 stycznia 2023 roku.

 

Uderza w nasze sumienia.

Artur Zaborski, Newsweek

 

Wielki debiut, błyskotliwa analiza polskiej współczesności.

 

Przemysław Gulda, Gazeta Wyborcza

 

Wspaniały film!

Damian Jankowski, Filmweb.pl

 

Kino przenikliwe i dojrzałe.

Anna Tatarska, Wyborcza.pl

Na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Chleb i sól" Damiana Kocura zachwycił recenzentów oraz publiczność. Film zdobył Nagrodę Dziennikarzy, Don Kichota (Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych) oraz Nagrodę Jury Młodych. Światowa premiera produkcji odbyła się podczas 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, jednej z najważniejszych imprez filmowych na świecie. Damian Kocur odebrał podczas gali zamknięcia Nagrodę specjalną jury sekcji Orizzonti.

Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, zagrany przez naturszczyków. Tymek, młody pianista, student warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między pracownikami kebaba arabskiego pochodzenia a jego kumplami. Spirali, której finał okaże się tragiczny w skutkach.

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera.

Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości. Uhonorowany na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura – laureata ponad stu wyróżnień za swoje wcześniejsze filmy krótkometrażowe. „Chleb i sól" zdobył także trzy nagrody specjalne na 47. FPFF w Gdyni - Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz Don Kichota, czyli Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych a także statuetkę dla Najlepszego Reżysera na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi i Nagrodę Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku. W jednej z głównych ról wystąpił Tymoteusz Bies – utalentowany uczestnik Konkursu Chopinowskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a partnerują mu m.in. znani z hip-hopowej sceny Bartosz „Intruz" Olewiński i Wojciech „TPS" Walkiewicz. Za produkcją debiutu Damiana Kocura stoją Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska, którzy pracowali przy takich obrazach jak: „Sala samobójców. Hejter", „Supernova" i „Cicha noc".

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

Nie pracuję z aktorami i nie przechodzę całej tej drogi pracy nad rolą. Prób, uczenia się tekstu, szlifowania dialogów i emocji. Zamiast tego korzystam z wrodzonych cech osób, które zapraszam do swoich filmów. Łączę ich naturalną obecność z fikcyjną historią. Przekazuję im informacje o czym jest scena, jak mniej więcej sobie ją wyobrażam i do czego chcemy dojść. Czasami potrzebuję, by użyli bardzo konkretnego słowa czy zdania, ale to wszystko. Poza tym uruchamiam kamerę i pozostawiam im sporo wolności. Jest w tym rodzaj dokumentalnej prawdy, której nie znajdziesz w filmie fabularnym - Damian Kocur, reżyser i scenarzysta 

Kocur, niczym niegdyś bracia Dardenne, wymarzył sobie, że będzie kręcił filmy kipiące życiem, ale życiem nie udawanym, nie zagranym, ale jak gdyby podpatrzonym przez przypadek. Chodzi o poczucie widza, że jest wewnątrz pokazywanych wydarzeń (...), podgląda bohaterów.

CHLEB I SÓL

(„Bread and Salt")

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska 2022

Reżyseria i scenariusz: Damian Kocur („Dalej jest dzień", „Moje serce", „Powrót", „To, czego chcę", „21 dni")

Obsada: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Bartosz „Intruz" Olewiński, Nikola Raczko, Dawid Piejko, Nadim Suleiman, Nadeem Shalave, Małgorzata Puzio, Julia Sauerbier, Wojciech „TPS" Walkiewicz 

Łukasz Maciejewski, Interia.pl

Kocur jest objawieniem i wielkim talentem polskiego kina.

Kino bezkompromisowe, mocne, znakomicie zagrane i emocjonalnie przeszywające.

Jest jednym z najciekawszych debiutów w polskim kinie ostatnich lat.

Łukasz Adamski, Film.interia.pl

 

Takie filmy chłonie się całym sobą.

To kino śmiałe, na jakie czekałam. To kino, na jakie wszyscy czekaliśmy.

Maja Chitro, Elle.pl

 

Kameralna perełka.

Łukasz Kołakowski, Moviesroom.pl

 

Uderza realizmem.

Maciej Drzażdżewski, Wprost.pl

Czytany 263 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 listopad 2022 19:46

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama