cinema.pl Artykuły

środa, 23 listopad 2022 21:21

Zapraszamy za kulisy filmu ŚUBUK!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Film o kobiecie, która podejmuje walkę, dojrzewa do roli matki, znajduje w sobie nieprawdopodobną siłę i… zmienia świat wokół siebie! Zobacz jak Małgorzata Gorol mówi o swojej niezwykle wymagającej roli w filmie „Śubuk”.

 

Małgorzata Gorol, aktorskie odkrycie ostatnich lat, znana m.in. z filmów „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i „Magnezja” Maćka Bochniaka w filmie „Śubuk”, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje w roli głównej. Aktorka opowiada o tym, jak wielkim wyzwaniem oraz fantastyczną aktorską przygodą było dla niej zagranie mamy tytułowego Śubuka.

 

Małgorzata Gorol o Śubuku:

https://youtu.be/oHOAdrKSkd0 

 

Mam wielką nadzieję, że ten film zmieni coś w ludziach, którzy go obejrzą. „Śubuk” nie jest  hermetycznym projektem dla wąskiej festiwalowej publiczności. Tu jest zrozumiały przekaz, który pozwala uwolnić emocje. Jednocześnie to nie jest film z wymyśloną tezą, na siłę edukujący. Owszem, być może spełni też rolę edukacyjną, ale nie w sposób nachalny. „Śubuk” to nie jest film tylko o autyzmie, to także film o kobiecie, która podejmuje walkę, dojrzewa do roli matki, znajduje w sobie nieprawdopodobną siłę i… zmienia świat wokół siebieMałgorzata Gorol

„Śubuk” już od 2 grudnia TYLKO w kinach!

Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje aktorskie odkrycie ostatnich lat, Małgorzata Gorol, znana m.in. z filmów „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i „Magnezja” Maćka Bochniaka. Wspierają ją – nagradzany na całym świecie za rolę w filmie „Ostatnia Rodzina” – Andrzej Seweryn, kilkukrotna laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”, „Boże Ciało”), odkrycie głośnego serialu HBO, „Ślepnąc od świateł” – Marta Malikowska, gwiazda serialu „Chyłka” – Filip Pławiak oraz po raz pierwszy na ekranie – Wojtek Krupiński i Wojciech Dolatowski. Reżyserem „Śubuka” jest Jacek Lusiński, twórca poruszającego obrazu „Carte Blanche” i serialu „Minuta ciszy”. Wspólnie z Szymonem Augustyniakiem jest on również autorem scenariusza do „Śubuka”, który wygrał prestiżowy konkurs Script Pro w 2019 roku.

„Śubuk” został nagrodzony za najlepszy scenariusz na 47. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Film spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem krytyków.

„Śubuk”, czyli list miłosny do walecznych matek. Mogło być kiczowato i nieznośnie sentymentalnie, jest prosto i poruszająco. Wielka w tym zasługa Małgorzaty Gorol, która w roli matki dziecka z autyzmem pokazuje pazur.

Maja Staniszewska, Wysokie Obcasy

 

„Śubuk” pokazuje, że każdy opór można złamać, że w każdym człowieku, najbardziej wydawałoby się niedostępnym i nieczułym, jest jakaś cząstka dobra i to dobro można uruchomić. A kiedy się to uda, to można przenieść góry. W dzisiejszych czasach taki film jest jak lekarstwo, jest znakomity! A jeszcze na dodatek jest bardzo dobrze zrobiony i świetnie zagrany. Rola matki, która jest tu spiritus movens, to rola do nagrody aktorskiej, zagrała ją Małgorzata Gorol i to jest wybitna rola. Ocena 8/10, bardzo dobry film, polecam Państwu!

Tomasz Raczek

 

"Śubuk" jest filmem pełnym energii. Zdjęcia Bartosza Nalazka nie drepczą, ale gonią za Marią, ta zaś wciąż jest w ruchu. Załatwia, organizuje, buntuje się wobec procedur szkolnych i społecznych, namawia kobiety do wspólnej walki. Dzięki nieinwazyjnym, celnym kostiumom Anny Englert, oraz scenografii Marka Zawieruchy, dostajemy informację, że wszystko się zmienia, fryzury, kolory i Polska, tylko system wciąż pozostaje tak samo bezduszny. Film nie przypomina jednak ponurych dramatów społecznych Andrei Arnold czy Kena Loacha, chodzi o inną tonację. Bliżej przypowieści niż krzyku.

Łukasz Maciejewski, Interia.pl

 

Przejmujące, lecz nie natrętne kino społeczne. „Śubuk” w reżyserii Jacka Lusińskiego, jest pozbawiony dosłowności i mimo publicystycznych wątków - przejmujący. Oparty na prawdziwych wydarzeniach, fabuła zainspirowana została losami kilku kobiet, a scenariusz jest efektem długiej i żmudnej dokumentacji. Producentami filmu są twórcy sukcesu "Bożego Ciała" i "Ostatniej Rodziny", co mówi samo za siebie.

W tej opowieści o kobiecej waleczności i uporze, gdzie łatwo było popaść w dydaktyczny ton, reżyserowi udało się bez cienia nachalności pokazać matkę, która nie cofnie się przed niczym w walce o akceptację dla swojego dziecka. Długo trwała owacja po projekcji filmu w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Justyna Kobus, tvn24.pl

 

Ekipa filmu „Śubuk” dołącza do aktywistki Agnieszki Szpili a prywatnie mamy autystycznych bliźniaczek i zachęca do podpisania petycji.

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami co dzień zmagają się z wieloma trudnościami, w tym finansowymi, a obowiązujące przepisy budują kolejne bariery. Prawo do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 2 119 złotych (niezależnie od liczby podopiecznych) wiąże się z całkowitym zakazem pracy dla opiekuna.

„Matka filmowego Śubuka czyli Kubusia jest bardzo podobna do mnie w tym, że nigdy się nie podda, będzie zawsze walczyć o godność swoją i swojego dziecka. O to, żeby to życie nie wyglądało tak paskudnie jak wygląda obecnie w tym kraju. My, opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, nie możemy legalnie pracować. Nie możemy wykonać żadnej pracy, żadnej umowy o dzieło czy zlecenia, jeżeli pobieramy świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 2 119 złotych, bez względu na liczbę dzieci. Chcemy, by po raz pierwszy w Polsce,  film mógł wpłynąć totalnie na rzeczywistość. Wy, widzowie, widzki możecie odmienić rzeczywistość tysięcy ludzi w tym kraju! I teraz jeszcze kluczowa sprawa, najważniejsza i najprostsza, podpiszcie petycję na www.naszademokracja.pl, to petycja w której walczymy o to, by osoby takie jak ja mogły wykonywać jakąkolwiek pracę. Dla nas to namiastka wolności, którą możemy mieć nie będąc tylko przykutymi do naszych dzieci z niepełnosprawnościami. Dla nas to jest sprawa życia i śmierci! Więc po prostu opowiedzcie się za życiem i dajcie żyć, pomóżcie, dzięki!”

Agnieszka Szpila

Zobacz materiał z Agnieszką Szpilą i Małgorzatą Gorol, która w filmie „Śubuk” wciela się w mamę autystycznego chłopca Kubusia i podpisz petycję:

https://youtu.be/OiRtBbHEBxE

 

PETYCJA: https://naszademokracja.pl/p/dajciezyc

 

#PRZEPISYSĄNIEPEŁNOSPRAWNE!

#KOCHAMPRACUJĘOPIEKUJĘ

#DAJCIEŻYĆ

#2119PLN

 

 

ZOBACZ ZWIASTUN: https://youtu.be/VMH5e6608hU 

 

 

 

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska 2022

Reżyseria: Jacek Lusiński („Minuta ciszy” – serial, „Carte Blanche”)

Producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham / Aurum Film („Boże Ciało”, „Ostatnia Rodzina”, „Carte Blanche”)

Koproducenci: CANAL+ Polska, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Scenariusz: Jacek Lusiński („Carte Blanche”), Szymon Augustyniak

Zdjęcia: Bartosz Nalazek („Eastern”)

Scenografia: Marek Zawierucha („Boże Ciało”)

Charakteryzacja: Aneta Brzozowska („Boże Ciało”)

Kostiumy: Anna Englert („Mowa ptaków”)

Montaż: Jarosław Barzan („Zabij to i wyjedź z tego miasta”, „Bogowie”)

Muzyka: Hania Rani („Jak najdalej stąd”)

Obsada: Małgorzata Gorol („Magnezja”, „Plan B”, „Twarz”), Andrzej Seweryn („Ostatnia Rodzina”, „Różyczka”, „Ziemia obiecana”, „Rojst” – serial), Marta Malikowska („Ślepnąc od świateł” – serial, „Tarapaty 2”), Wojtek Krupiński (debiut), Wojciech Dolatowski (debiut), Aleksandra Konieczna („Boże Ciało”, „Ostatnia Rodzina”), Filip Pławiak („Czerwony pająk”, „Chyłka” – serial), Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („33 sceny z życia”, „Atak paniki”)

Czytany 304 razy Ostatnio zmieniany środa, 23 listopad 2022 21:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama