W 1919 roku, wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w Wilnie powołano do życia Uniwersytet Stefana Batorego, który miał kontynuować tradycje uczelni założonej w 1579 przez króla Stefana Batorego. Na osobiste polecenie Józefa Piłsudskiego organizacji uczelni podjął się Ludwik Kolankowski. W Wilnie w okresie dwudziestolecia międzywojennego działało wiele organizacji naukowych i kulturalnych, bujnie kwitło życie polityczne, jednak to właśnie uniwersytet i zgromadzeni wokół niego ludzie wpływali w bardzo dużym stopniu na intelektualne oblicze miasta. W okresie II Rzeczypospolitej USB był jednym z zaledwie pięciu uczelni publicznych – obok Uniwersytetu Jana Kazimierza, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Poznańskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W murach wileńskiej uczelni studiowali m.in. Czesław Miłosz, rotmistrz Witold Pilecki, Józef Mackiewicz czy Antoni Gołubiew. Historia funkcjonowania USB doskonale ilustruje wszelkie problemy z którymi mierzyć się musiała młoda polska państwowość. Jest ona także świadectwem niezwykłej żywotności narodu polskiego na wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej.
Film zrealizowany przez ECFC oparty został na archiwalnych materiałach filmowych pozostających w zasobach Filmoteki Narodowej oraz dokumentach i zbiorach fotograficznych znajdujących się w Archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spuścizna wileńskiej uczelni po wojnie trafiła do Torunia, miasta w którym wileńscy naukowcy wzięli aktywny udział we współtworzeniu nowej uczelni. Misji powołania od podstaw do życia nowego uniwersytetu po raz drugi w swoim życiu podjął się wówczas Ludwik Kolankowski – pierwszy Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a wśród najwybitniejszych wileńskich profesorów, którzy swoją naukową drogę kontynuowali w Toruniu znaleźli się między innymi: Władysław Dziewulski, Tadeusz Czeżowski, Jan Prüffer, Henryk Elzenberg, Tymon Niesiołowski, Konrad Górski, Jerzy Remer, Wilhelmina Iwanowska, Stefan Srebrny i wielu innych. Do dziś UMK traktuje się jako spadkobiercę i kontynuatora tradycji USB. W 2019 roku właśnie na toruńskiej uczelni świętowano 100-lecie Uniwersytetu Stefana Batorego.
Film sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Celem programu jest wsparcie inicjatyw związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Początek projekcji o godzinie 18.00 w Kinie CAMERIMAGE znajdującym się w budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28.
cinema.pl Artykuły
Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE zrealizowało w ramach programu „Niepodległa” film dokumentalny „W pogoni za marzeniem”, opowiadający o losach Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie - najważniejszej instytucji polskiej kultury i nauki na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, uczelni której tradycje kontynuuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Film po raz pierwszy zostanie wyświetlony podczas specjalnego pokazu w Kinie CAMERIMAGE 21 grudnia o godzinie 18.00.
Etykiety