cinema.pl Artykuły

środa, 04 styczeń 2023 22:52

NATALIA SIKORA ŚPIEWA DEMARCZYK

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Serdecznie zapraszamy do Teatru Polonia na koncert Natalii Sikory "Czarne Anioły"!Koncertem tym (a w zasadzie trzema koncertami w Polonii: 10, 11 i 12 stycznia o godz. 19:30) Natalia Sikora odda hołd pamięci Ewy Demarczyk, na krótko przed 81. rocznicą urodzin zmarłej półtora roku temu gwiazdy.

Ewa Demarczyk była bodaj największą gwiazdą polskiej piosenki w okresie powjennym, obsypywaną nagrodami i oklaskiwaną na stojąco nie tylko w Opolu i Sopocie, ale też w paryskiej Olimpii, Nowym Jorku czy w Genewie (na koncercie XX-lecia ONZ).

Słowa piosenek Ewy Demarczyk pochodziły najczęściej z najpiękniejszych polskich wierszy, autorstwa m.in. Juliana Tuwima., Bolesława Leśmiana, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Mirona Białoszewskiego. Muzykę do nich pisali tak wybitni kompozytorzy, jak Andrzej Zarycki i Zygmunt Konieczny.  Decydujący jednak był sam magnetyczny głos i ekspresyjny styl śpiewu Demarczyk. Dlatego nie przypadkiem krytyk „New York Timesa" pisał, że dzięki ekspresji i wrażliwości Demarczyk potrafiła wznieść się ponad barierę językową.

Koncert Natlii Sikory to kolejna jej próba zmierzenia się z legendami. Niedawno jeszcze na deskach Teatru Polonia śpiewała piosenki Edith Piaf w spektaklu "Piękny nieczuły", jesienią zaś - spróbowała sił w repertuarze Janis Joplin. Oba te wydarzenia zostały niezwykle wysoko ocenione przez krytykę, a prawie regułą były owacje na stojąco po każdym z kolejnych przedstawień czy koncertów.

Przypomijmy tu ocenę znakomitego krytyka Tomasza Miłkowskiego o "Pięknym nieczułym":

„Trudno nie poddać się hipnotycznemu głosowi Natalii Sikory i jej emocjonalnej sile - stany ducha i jakości muzyczne wyraża całą sobą, muzyka ją przenika, każdy gest, spojrzenie, najmniejsze drgnienie wyrażają bezmiar cierpienia i silną potrzebę wolności, akceptacji. Powstało przedstawienie, które w równej mierze jest pokazem niebywałego talentu artystki, jej oryginalnego głosu, warsztatu, techniki, jak i otwarcia duchowego wnętrza, całej bezbronności wobec widzów. Ci odwdzięczają się owacjami na stojąco, bo inaczej być nie może".

 Podczas każdego z trzech obecnie zaplanowanych koncertów w Polonii Natalia Sikora wykona m.in.: „Karuzelę z Madonnami", „Skrzypka Hercowicza", „Czerwonym blaskiem otoczona", „Cygankę", „Rebekę" i „Tomaszów".

Bilety jeszcze są dostępne w kasach teatru oraz internetowo:  www.teatrpolonia.pl

 

NATALIA SIKORA

„CZARNE ANIOŁY

...wyprowadzę z rzeczy cienie..."

Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Hadrian Filip Tabęcki

Zespół Tango Attack
Natalia Sikora – wokal;
Tango Attack w składzie:
Grzegorz Bożewicz – bandoneon,
Mario Jeka – klarnety, duduk,
Piotr Malicki – gitary, oud,
Hadrian Filip Tabęcki – instrumenty klawiszowe, cajon

Czytany 255 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 styczeń 2023 22:55

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama