cinema.pl Artykuły

wtorek, 10 styczeń 2023 15:53

Zobacz zwiastun i plakat filmu w reżyserii Damiana Kocura

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Zobacz zwiastun i plakat filmu „Chleb i sól" w reżyserii Damiana Kocura. Premiera już 27 stycznia - tylko w kinachOstatnie lato młodości, wolności oraz beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości. Uhonorowany na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura, laureata ponad stu wyróżnień za swoje wcześniejsze filmy krótkometrażowe. „Chleb i sól" został doceniony za Reżyserię na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi, otrzymał Nagrodę Jury Młodzieżowego na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Gijón oraz statuetkę Brązowej Piramidy dla najlepszego debiutu w Konkursie Głównym na 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze. Produkcja została również podwójnie wyróżniona na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus Nagrodą DIALOG „za porozumienie między kulturami" oraz Nagrodą Specjalną za Reżyserię.

W jednej z głównych ról w filmie „Chleb i sól" wystąpił Tymoteusz Bies - utalentowany uczestnik Konkursu Chopinowskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a partnerują mu m.in. znani z hip-hopowej sceny Bartosz „Intruz" Olewiński i Wojciech „TPS" Walkiewicz. Za produkcją debiutu Damiana Kocura stoją Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska, którzy pracowali przy takich obrazach jak: „Sala samobójców. Hejter", „Supernova" i „Cicha noc".
 
Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek - student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę - po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum. 

Uderza w nasze sumienia.

Artur Zaborski, Newsweek


Kocur, niczym niegdyś bracia Dardenne, wymarzył sobie, że będzie kręcił filmy kipiące życiem, ale życiem nie udawanym, nie zagranym, ale jak gdyby podpatrzonym przez przypadek. Chodzi o poczucie widza, że jest wewnątrz pokazywanych wydarzeń (...), podgląda bohaterów.

Łukasz Maciejewski, Interia.pl


Takie filmy chłonie się całym sobą.

To kino śmiałe, na jakie czekałam. To kino, na jakie wszyscy czekaliśmy.

Maja Chitro, Elle.pl


Wielki debiut, błyskotliwa analiza polskiej współczesności.

Przemysław Gulda, Gazeta Wyborcza


Uderza realizmem.

Maciej Drzażdżewski, Wprost.pl

 

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska 2022

Reżyseria i scenariusz: Damian Kocur („Dalej jest dzień", „Moje serce", „Powrót", „To, czego chcę", „21 dni")

Obsada: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Bartosz „Intruz" Olewiński, Nikola Raczko, Dawid Piejko, Nadim Suleiman, Nadeem Shalave, Małgorzata Puzio, Julia Sauerbier, Wojciech „TPS" Walkiewicz

Premiera: 27 stycznia 2023

Opis filmu: Tymek - młody pianista, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego - wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a pracownikami arabskiego pochodzenia. Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach. Film zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami i zagrany przez naturszczyków.

Czytany 204 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 10 styczeń 2023 16:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama