cinema.pl Artykuły

środa, 18 styczeń 2023 11:42

Luty w National Geographic, National Geographic Wild i Nat Geo People

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W lutym widzowie National Geographic mogą liczyć na premiery sprawdzonych i popularnych formatów. W nowym sezonie „Katastrof w przestworzach” zajrzymy za kulisy pamiętnych wypadków lotniczych, w tym historię lotu Japan Airlines 123, w którym zginęło 520 osób.


W programie „Pożar Reichstagu” poznamy tajemnicę incydentu, który zdaniem historyków zapoczątkował marsz Hitlera ku dyktaturze. Z kolei w emocjonującym serialu „Siedem dni na ucieczkę” ekstremalny podróżnik Dwayne Field będzie musiał ewakuować się z najniebezpieczniejszych miejsc na planecie. Co jeszcze czeka na nas w lutym?

Mówi się, że bezpieczeństwo w lotnictwie poprawia się z każdą katastrofą. Choć to stwierdzenie brzmi makabrycznie, nie jest dalekie od prawdy. W programie „Katastrofy w przestworzach” (premiera w poniedziałki od 6 lutego od godz. 21.00) czołowi naukowcy, na podstawie zapisów czarnych skrzynek i zeznań świadków, pomagają zrozumieć najważniejsze wypadki z udziałem samolotów.

27 lutego 1933 roku spłonął gmach Reichstagu w Berlinie. Wydarzenie było korzystne dla nazistów. Pożar dał bowiem Hitlerowi pretekst do radykalizowania opinii publicznej, zwiększając jego realną władzę i dając mu skuteczniejsze narzędzia do walki z opozycją. W programie „Pożar Reichstagu” (premiera w piątek 24 lutego o godz. 22.00 & 23:00 w National Geographic) zajrzymy za kulisy tego niebywale ważnego historycznego incydentu.

Zostajemy w Niemczech, choć przenosimy się do innego okresu. Neuschwanstein, wymarzona rezydencja Ludwika II, jest jednym z najpopularniejszych zamków świata. Co ciekawe, obiekt ten nigdy nie pełnił roli obronnej, a "jedynie" reprezentacyjną. Mimo że zamek był przez niektórych architektów początkowo wyśmiewany, z biegiem lat uznano go za czołowe dzieło europejskiego historyzmu. Budowlę z bliska obejrzymy w programie „Neuschwanstein: Zamek tajemnic” (premiera w niedzielę 5 lutego o godz. 12.00 w National Geographic).

Solidną dawkę adrenaliny zapewni widzom program „Siedem dni na ucieczkę” (premiera
w niedziele od 19 lutego o godz. 12:00 w National Geographic). Poszukiwacz przygód Dwayne Fields udaje się do najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Jak przetrwać tam, gdzie potężne siły przyrody przeplatają się z obecnością śmiertelnie groźnych gatunków zwierząt? Nasz bohater ma tylko i aż tydzień, by przetransportować siebie i swoją ekipę od punktu ewakuacyjnego.

Kanał National Geographic Wild jak zwykle zaprezentuje widzom nowe premiery ze świata dzikich zwierząt. W cyklu tematycznym „Miesiąc z wielkimi kotami” (premiera w sobotę
i niedzielę 4 i 5  lutego od godz. 14:00) staniemy oko w oko z lwami i lampartami, zaś w 21. sezonie programu „Niezwykły dr Pol” (premiera w niedziele od 26 lutego o godz. 19:00
w National Geographic Wild) zajrzymy za kulisy pracy wiejskich weterynarzy w USA.

 

KATASTROFA W PRZESTWORZACH /  AIR CRASH INVESTIGATION
Premiera w poniedziałki od 6 lutego od godz. 21.00 w National Geographic
(10x60)
Gdy rozbija się samolot, śledczy szukają wszelkich sposobów, by poznać przyczyny wypadku.
W nowym sezonie lubianego przez widzów programu „Katastrofa w przestworzach” poznamy kulisy wypadków lotniczych, włącznie ze skrupulatną analizą przyczyn. W lutowych odcinkach wrócimy m.in. do jednej najtragiczniejszej katastrofy pojedynczego samolotu, czyli Japan Airlines 123, który uderzył w zbocze góry, na skutek czego zginęło 520 osób. Zajrzymy także do akt śledczych, którzy badali wypadek Corporate Airlines 5966. Dzięki wypowiedziom naukowców, ekspertów oraz świadków możemy dokładnie odtworzyć przebieg tych dramatycznych wydarzeń.

POŻAR REICHSTEGU / HITLER & THE REICHSTAG FIRE: THE BURNING OF THE DEMOCRACY
Premiera w piątek 24 lutego o godz. 22:00 & 23:00 w National Geographic
(2x60)
Noc z 27 na 28 lutego 1933 symbolicznie uznaje się za jeden z najczarniejszych dni XX-wiecznej demokracji. Właśnie wtedy spłonął budynek niemieckiego parlamentu. Pożar Reichstagu był pretekstem dla Hitlera, by rozprawić się z opozycją, a następnie stopniowo przekształcać republikę parlamentarną w monopartyjne policyjne państwo totalitarne. Niektórzy historycy twierdzą, że gdyby nie pożar, NSDAP być może nigdy nie przejęłoby władzy w Republice Weimarskiej. Kto podłożył ogień? Hitler o ten czyn oskarżył holenderskiego komunistę Marinusa van der Lubbe. A może zrobili to sami naziści? Francuska produkcja „Pożar Reichstagu” po 90 latach uchyla rąbka ostatniej wielkiej tajemnicy XX wieku.

POZOSTAŁE PREMIERY LUTEGO:

NEUSCHWANSTEIN: ZAMEK TAJEMNIC / SECRETS OF NEUSCHWANSTEIN
Premiera w niedzielę 5 lutego od godz. 12.00 w National Geographic
(1x60)
Neuschwanstein, wybudowany w XIX w., jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków na świecie. Sławę tej budowli przyniosła przede wszystkim eklektyczna architektura, pełna wieżyczek i ozdobnych girland. Nie zapominajmy o anturażu, w jakim położony jest zamek. Znajduje się on w malowniczej okolicy na zboczu góry w Bawarii, w pobliskim towarzystwie alpejskich szczytów. Mimo swojej wspaniałości, zamek potrzebował pieczołowitej odnowy. Ekipa National Geographic dostała bezprecedensową szansę udokumentowania tego niezwykłego przedsięwzięcia. Neuschwanstein, perłę w koronie króla Ludwika II, otaczają fantastyczne legendy. Jakie sekrety skrywają historyczne mury?

SIEDEM DNI NA UCIECZKĘ / 7 TOUGHEST DAYS
Premiera w niedziele od 19 lutego o godz. 12:00 w National Geographic
(3x60)
Ekstremalny podróżnik Dwayne Fields i jego operator wyruszają w jedne z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie. Będą mieli siedem dni, by dotrzeć do punktu ewakuacyjnego. W lutowych odcinkach zobaczymy m.in. podróż przez afrykański Gabon, gdzie na przeszkodzie Dwayna pojawią się jadowite węże oraz krokodyle. Z kolei w Omanie Dwayne będzie miał tydzień, żeby przebyć spaloną słońcem pustynię w poszukiwaniu wody. Przebycie setek kilometrów wydm wydaje się niemożliwe, ale na szczęście w pobliżu czeka przyjazne plemię Beduinów, gotowe przyjść z pomocą. Aby przetrwać, Fields pokonuje szereg wyzwań wymagających niebywałej fizycznej i psychicznej odporności. „Siedem dni na ucieczkę” to wspaniały program przygodowy zapewniający widzowi potężną dawkę wiedzę i emocji.

NIEZWYKŁY DR. POL / THE INCREDIBLE DR POL 21
Premiera w niedziele od 26 lutego o godz. 19:00 w National Geographic Wild
(10x60)
To już 21. sezon, w którym możemy śledzić pracę doktor Pola i zaprzyjaźnionych z nim weterynarzy. Zespół kierowany przez tytułowego bohatera nigdy się nie poddaje - bez względu na to, z jak trudnym przypadkiem ma do czynienia. Niekiedy weterynarze z Weidman muszą podjąć nadzwyczajne kroki, by wyleczyć zwierzęta, borykające się z wyjątkowo poważnymi problemami. W lutowych odcinkach Pol wyleczy m.in. konia wyścigowego, którego kariera staje pod znakiem zapytania z powodu kontuzji, oraz perliczkę ze złamaną nogą. Pełne ręce roboty będą miały także asystentki samego mistrza. Doktor Nicole w gabinecie podejmie ciężko chorego owczarka niemieckiego, a doktor Lisa zszyje paskudną ranę nogi u kota.  

CYKL SPECJALNY: MIESIĄC Z WIELKIMI KOTAMI
W każdą sobotę i niedzielę od 4 lutego od godz. 14:00 w National Geographic Wild
Zapraszamy w niesamowitą podróż po Indiach, Sri Lance, środkowej i południowej Afryce, gdzie zamieszkują największe koty na ziemi. Kamery National Geographic Wild zabiorą widzów do niedostępnego świata lwów i lampartów, by pokazać codzienne życie tych zwierząt
i towarzyszących im gatunków. Poznamy nie tylko zabójczo  skuteczne metody polowań, ale również będziemy świadkami wielu tajemniczych i trudnych do wytłumaczenia zachowań.  Czy wiedzieliście, że lwy w Ugandzie, będące dumą Parku Narodowego Królowej Elżbiety, większość życia spędzają... na drzewach?

INDYJSKIE LWY / THE LION PRIDE NEXT DOOR
Premiera w sobotę 4 lutego o godz. 14.00
W programie poznamy pewną lwicę, mieszkankę Parku Narodowego Gir w Indiach, która po raz pierwszy zostaje matką. Kocica uczy się swojej nowej roli. Od teraz jej najważniejszym zadaniem jest wychowanie potomka, dla którego zrobi wszystko. Pod jej czujnym okiem lwiątko będzie się edukowało, jak zdobywać pożywienie na bezlitosnych pustkowiach, prowadzić niebezpieczną grę z wędrującymi w okolicy samcami, a nawet odwiedzać pobliskie miasteczko, aby upolować zwierzynę. Gdy młody samiec opanuje niezbędne umiejętności, pożegna się z matką i wyruszy
w świat, by spełniać swoje drapieżne przeznaczenie.

LAMPARTY ZE SRI LANKI / SRI LANKA: LEOPARD DYNASTY
Premiera w niedzielę 5 lutego o godz. 14:00
Sri Lanka słynie nie tylko z rajskich plaż, ale także bogatego życia przyrodniczego. Właśnie tam żyje jedna z najbardziej unikatowych populacji dużych kotów. Na tutejszych nizinach wyśmienicie radzą sobie lamparty lankijskie - przebiegłe i potrafiące się doskonale skradać drapieżniki szczytowe. Podstawowym celem rodzin tego gatunku jest zapewnienie przetrwania młodym. Niestety, w czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody te przepiękne zwierzęta widnieją w kategorii EN (zagrożony wyginięciem). Głównymi zagrożeniami dla populacji tego podgatunku jest kłusownictwo.


CYKL SPECJALNY: PODRÓŻE OD KUCHNI
Emisje w niedziele od 5 lutego od godz. 15:00 w Nat Geo People

W ramach cyklu zobaczymy emisje takich programów, jak:
●    POMYSŁ NA CITY BREAK
●    GORDON RAMSAY: ŚWIAT NA TALERZY
●    DŁUGI WEEKEND Z RORYM
●    WŁOSKI SMAK

Czytany 248 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 styczeń 2023 22:42

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama