cinema.pl Artykuły

sobota, 11 luty 2023 20:34

Damian Kocur Odkryciem Empiku 2022

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Damian Kocur, reżyser wyprodukowanego w Studio Munka SFP filmu „Chleb i sól" wyróżniony został statuetką Odkrycie Empiku 2022 w kategorii Film. - Jestem z tego szalenie dumny, bo jest to też odkrycie dla mnie. Osobiste – mówi aktor Dawid Ogrodnik, Juror tegorocznej edycji nagrody.     


    
Przyznawane od 4 lat wyróżnienia Odkrycia Empiku to nagroda zarówno dla debiutantów, jak i artystów z dorobkiem, którzy w minionym roku szczególnie zaznaczyli swoją obecność w świecie literatury, muzyki i filmu.

- Za wyrazistą osobowość reżyserską, zmysł dokumentalisty i ucho wyczulone na prawdę. Za bohatera – wrażliwego dresiarza, za muzykę Chopina i hip-hopowy freestyle na blokowisku – napisało Jury w uzasadnieniu werdyktu, który ze sceny odczytali Dawid Ogrodnik i reżyser Łukasz Grzegorzek. Obok nich w tegorocznym Jury filmowych Odkryć Empiku, które zdecydowało o nominacji i nagrodzie dla Damiana Kocura, zasiedli dziennikarka filmowa Katarzyna Borowiecka, dziennikarz Maciej Tomaszewski oraz redaktor naczelna Empik Pasje Izabela Szymańska.

- Przede wszystkim dla mnie najważniejsze było to, by tym Odkryciem uhonorować kogoś, kto jest wciąż na początku swojej drogi pełnometrażowej, ale jest już twórcą który ma bardzo wyrazisty język – mówi o werdykcie Katarzyna Borowiecka.

- Chciałem bardzo podziękować Jurkowi Kapuścińskiemu - mojemu producentowi, który uwierzył w to, że film może być nie tylko źródłem rozrywki, ale także powinien stawiać nas w niewygodnych rolach i wymagać od nas myślenia. Zrobiłem film o przemocy, ale też przede wszystkim o braku reakcji na tę przemoc. Chciałbym, żebyśmy o tym pamiętali. Szczególnie teraz, gdy cierpią ludzie za naszą wschodnią granicą. Bardzo dziękuję – powiedział ze sceny reżyser odbierając statuetkę.

Damian Kocur jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. Dał się poznać jako autor głośnych filmów krótkometrażowych, które przyniosły mu ponad 100 nagród na festiwalach w Polsce i na świecie. Będący jego pełnometrażowym debiutem „Chleb i sól" to jeden z najgłośniejszych polskich filmów 2022 roku. Swoją światową premierę miał na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. Od tego czasu wzbudza duże uznanie na wszystkich międzynarodowych imprezach, na których się pojawia, zdobywając kolejne wyróżnienia i nagrody. Damiana Kocura doceniono m.in. statuetką dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza" w tureckiej Antalyi, Nagrodą Specjalną za najlepszą reżyserię i Nagroda Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagrodą Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon, Brązową Piramidą za najlepszy debiut na MFF w Kairze, a także Nagrodą Dziennikarzy, Nagrodą Jury Młodych oraz Nagrodą Polskiej Federacji DKF 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W grudniu 2022 Damian Kocur za „Chleb i sól" wyróżniony został prestiżową nominacją do Paszportu Polityki.  

Odkrycie Empiku 2022 dla Damiana Kocura to już drugie wyróżnienie w tej kategorii dla produkcji Studia Munka SFP w historii nagrody. W 2019 roku laur w kategorii Film powędrował w ręce Bartosza Kruhlika za film „Supernova".

„Chleb i sól" to także kolejna już produkcja Studia Munka SFP zrealizowana w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.  Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

Od 27 stycznia 2023 „Chleb i sól" można oglądać na ekranach kin w całej Polsce. Za dystrybucję filmu odpowiada firma Kino Świat.

Czytany 317 razy Ostatnio zmieniany sobota, 11 luty 2023 20:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama