cinema.pl Artykuły

piątek, 26 maj 2023 16:10

Tom Hanks w rolach, których nie sposób zapomnieć

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Dwa razy zdobył najważniejszą nagrodę w świecie filmu, Oscara. Jego imieniem nazwano asteroidę „2818 tomhanks”. Jest dalekim krewnym szesnastego prezydenta USA, Abrahama Lincolna. W życiu jednego z najsłynniejszych aktorów, jest także polski akcent - został właścicielem... najdroższego na świecie „malucha” czyli Fiata 126p.


 
Zawsze umiał rozśmieszać. Miał naturalny talent komediowy. Po latach łapania różnych prac dorywczych - jako boy hotelowy, gdzie nosił bagaże m.in. Cher, czy sprzedawca przekąsek na stadionie baseballowym – zaczął karierę w Hollywood od komedii, w takich filmach jak Wieczór kawalerski czy Duży.

Rozśmieszanie i robienie dowcipów pozostało mu do dziś. Będąc w Europie opublikował zdjęcia z „maluchem” i żartował, że to jego nowy samochód. W Polsce doceniono żart i sprezentowano mu małego Fiata. Pieniądze na zakup auta uzyskano ze społecznej zbiórki. Remont pojazdu sfinansował Rafał Sonik, kierowca, biznesmen, społecznik, zwycięzca rajdu Dakar. Biało-oliwkowe cacko, przygotowywane w warsztacie przez pół roku, podarowano aktorowi. Światowe media opublikowały zdjęcia zdobywcy Oscara za kierownicą kultowego pojazdu. Aktor wystawił polski samochód na aukcję. Fiata 126p wylicytowano za 83,5 tys. dolarów. Pieniądze zasiliły konto fundacji wspierającej weteranów wojennych.

Jako wszechstronny aktor grał w każdym filmie gatunkowym, także w obrazach wojennych. Szeregowiec Ryan Stevena Spielberga zdobył pięć Oscarów. Aktor wzruszał również w hitowych komediach romantycznych, jak Bezsenność w Seattle czy Masz wiadomość. Całkowicie odmienną postać zaprezentował w mrocznym, brutalnym thrillerze o płatnym mordercy Droga do zatracenia.

Jednak to role społecznie zaangażowane przyniosły mu dwa Oscary. Pierwsza nagroda trafiła do aktora za rolę chorego na AIDS prawnika w filmie Filadelfia. Było to w połowie lat 90-tych, kiedy na świecie panowało przekonanie, że śmiertelną wówczas chorobą można się zarazić np. przez podanie ręki. Osoby z wirusem były stygmatyzowane, unikano z nimi kontaktu. Wtedy na duże ekrany trafił obraz, który ukazywał problem z perspektywy osoby chorej, osamotnionej, pozbawionej pracy z powodu AIDS. Tom Hanks sugestywnie pokazał jak wycieńczona, chora osoba może walczyć z systemem o swoje podstawowe prawa.

Rok później (1995) znów można było go podziwiać w oscarowej roli w filmie Forrest Gump. Śledząc losy tytułowego, niepełnosprawnego bohatera, poznawaliśmy jego życie na tle rozgrywającej się wielkiej historii Stanów Zjednoczonych. Byliśmy z Forrestem w samym środku przemian społecznych, kulturowych, gospodarczych Ameryki ubiegłego wieku, która wychodziła z segregacji rasowej, wojny w Wietnamie czy zmieniała swoje dotychczasowe spojrzenie na osoby niepełnosprawne.

Tom Hanks do dziś otrzymuje propozycje ról, które stają się światowymi przebojami. Tak było z Zieloną milą, Złap mnie, jeśli potrafisz, Cast Away: Poza światem, Most szpiegów, Terminal czy Kapitan Phillips. Wśród najgłośniejszych filmów aktora znalazły się głośne ekranizacje powieści Dana Browna. Hanks jako Robert Langdon, światowej sławy specjalista od symboli, rozwiązywał sprawy zagadkowych morderstw.

Teraz przyszedł czas na rolę w komedii obyczajowej Mężczyzna imieniem Otto.  Wzruszająca historia zrzędliwego wdowca, którego życie wywraca się do góry nogami, gdy nowi sąsiedzi wprowadzają się do domu obok. Historia oparta na bestsellerowej powieści szwedzkiego pisarza, Frederika Backmana, która znajdowała się na liście bestsellerów „The New York Timesa” przez 48 tygodni.

Szacuje się, że wszystkie filmy z udziałem Toma Hanksa zarobiły do tej pory ponad osiem miliardów dolarów. Według rankingu portalu IMDB Tom Hanks zajmuje siódme miejsce wśród 250 najlepszych aktorów na świecie.

Premiera filmu Mężczyzna imieniem Otto już w sobotę 27 maja 2023 roku na platformach VOD: Amazon Prime Video, Chili, Google Play, iTunes, Loomi by Opera, Orange VOD, Multimedia, Vectra, PLAY NOW, UPC, Player, Premiery Canal+, Rakuten TV, SWEET.TV.

© 2022 SF Studios Production AB. All Rights Reserved.

Czytany 213 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 maj 2023 16:12

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama