cinema.pl Artykuły

niedziela, 19 listopad 2023 13:18

Dokument „Moja siostra” nagrodzona w Amsterdamie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Zrealizowany w Studiu Munka SFP krótkometrażowy obraz Mariusza Rusińskiego „Moja siostra" zdobył Nagrodę dla Najlepszego Dokumentu dla Młodej Widowni na międzynarodowym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie.    IDFA to największy i najważniejszy festiwal kina dokumentalnego na świecie. Organizowana od 1988 roku w Amsterdamie impreza prezentuje rokrocznie w różnych sekcjach około 300 filmów dokumentalnych, którym towarzyszą panele dyskusyjne, warsztaty i targi dokumentów. Prezentowane w ramach IDFA filmy przyciągają uwagę programerów i agentów sprzedaży z całego świata, a festiwalowe nagrody dają możliwość ubiegania się o nominacje do Oscarów.

„Moja siostra" to dla Mariusza Rusińskiego głęboko osobista historia. Bohaterką filmu jest Zuzia - wrażliwa i uzdolniona artystycznie nastolatka walczącej z nałogiem narkotykowym. A prywatnie – siostra reżysera, który próbuje dociec, co takiego wydarzyło się w życiu całej rodziny, że Zuzia popadła w uzależnienie.

Tę głęboka wieź i empatię dostrzegli i docenili Jurorzy festiwalu w Amsterdamie doceniając „Moją siostrę" za: „uniwersalną opowieść o miłości i rozczarowaniach opowiedzianą znakomitą pracą kamery w zabawny sposób łącząc ze sobą punkty widzenia poszczególnych bohaterów".

Na IDFA film Mariusza Rusińskiego miał swoją europejską premierę. Wcześniej gościł w Konkursie polskim 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz na  festiwalu FIDBA w Buenos Aires. W grudniu obejrzy go publiczność TRT International Documentary Awards w Istambule.

„Moja siostra" zrealizowana została w Studiu Munka SFP w ramach skierowanego do młodych twórców programu Pierwszy Dokument współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiadała Produkcja 316. Koproducentem filmu jest MX35.

Czytany 67 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 19 listopad 2023 13:27

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama