cinema.pl Artykuły

wtorek, 21 listopad 2023 18:00

Najbardziej osobisty film Philippe'a Garrela

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Najnowszy film Philippe's Garrela "Wielki Wóz" zdobył w tym roku na festiwalu w Berlinie Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię. Reżyser zaprosił do współpracy aż trójkę swoich dzieci, dzięki temu powstała wzruszająca rodzinna saga.Bohaterami nowego filmu czołowy francuski reżyser Philippe Garrel uczynił rodzinę lalkarzy. Artystyczny talent przechodzi w niej z pokolenia na pokolenia, bo w działalność niewielkiego teatrzyku zaangażowany jest nie tylko Simon (Aurélien Recoing), ale też jego matka (Francine Bergé) oraz trójka dorosłych dzieci (w tych rolach wystąpiły dzieci reżysera – Louis, Lena i Esther Garrel). Trupę dopełnia mający poważne malarskie aspiracje Pieter (Damien Mongin).  

Pieczołowicie przygotowywane lalkowe spektakle dostarczają wielu wrażeń i uciech dzieciom podczas tournée, jakie grupa odbywa po całym kraju. Działalność rodzinnego przedsięwzięcia układa się dobrze aż do momentu, kiedy podczas jednego z przedstawień Simon dostaje udaru. Co więcej, jego matka zaczyna cierpieć na coraz poważniejszą demencję. Wszystko w jednej chwili spada na barki najmłodszych, którzy nie są na to gotowi, a przy tym poważnie się zastanawiają nad opuszczeniem grupy i pójściem własną drogą. Do tego dochodzą miłosne problemy i rozterki przytrafiające się członkom teatralnej trupy.
„Wielki Wóz" to bardzo osobisty film Philippe'a Garrela. Nie dość, że reżyser miał okazję współpracować przy nim z trójką swoich dzieci, to jeszcze jego ojciec, zanim został aktorem, pracował właśnie jako lalkarz. Obok wciągającej opowieści o tym, jak skomplikowane bywają relacje międzyludzkie, jest to także sugestywna metafora świata, w którym powoli zanikają tradycyjne wartości.        

"Wielki wóz" w kinach od 15 grudnia.

https://www.youtube.com/watch?v=Hw84sugX-oU

Czytany 58 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 21 listopad 2023 18:03

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama