cinema.pl Artykuły

środa, 29 listopad 2023 10:21

"Docs4Teens" powraca!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Osiem znakomitych i nowych filmów dokumentalnych dla młodych widzów na pięciu europejskich festiwalach filmowych. Już po raz trzeci Krakowski Festiwal Filmowy współtworzy międzynarodowy projekt Docs4Teens - Building Bridges.Docs4Teens - Building Bridges nie tylko powraca, ale i się rozrasta!  Bardzo się cieszymy, że nowe i niezwykle różnorodne filmy dokumentalne, dzięki naszej inicjatywie, docierają do młodych widzów z kolejnych europejskich krajów. - komentuje Magdalena Walo, koordynatorka festiwalowej sekcji Kids&Youth. Kino dla Młodych.

W 2021 roku z inicjatywy Krakowskiego Festiwalu Filmowego we współpracy z festiwalami Dei Popoli (Włochy), FIPADOC (Francja) i Docudays UA (Ukraina) powstała nowa europejska sieć festiwalowa „Docs4Teens – Building Bridges”. W tym roku do projektu dołączył kolejny festiwal, Porto/Post/Doc z Portugalii. Głównym celem sieci jest promocja filmów dokumentalnych wśród młodzieży, a także wsparcie międzynarodowej dystrybucji europejskich dokumentów przeznaczonych dla nastolatków.  

W ramach tegorocznej edycji zaprezentowanych zostanie 8 dokumentów skierowanych do nastoletniej widowni. Wyselekcjonowane filmy skłaniają do refleksji na aktualne, czasem niełatwe, tematy, takie jak wojna, zmiany klimatyczne czy dorastanie.

Wybrane filmy będzie można zobaczyć w 2024 roku podczas festiwali Dei Popoli (Włochy, listopad ), FIPADOC (Francja, styczeń), Porto/Post/Doc (Portugalia, listopad ), Docudays UA (Ukraina, czerwiec) oraz na Krakowskim Festiwalu Filmowym (Polska, maj-czerwiec).

Filmy wybrane do trzeciej edycji Docs4Teens:
●    Skąd dokąd, reż. Maciek Hamela (Polska, 85’)
●    Children of the Border, reż. Janne Vasarainen (Estonia, 17’)
●    Nie znikniemy, reż. Alisa Kovalenko (Ukraina, Polska, Francja, 100’)
●    Dziewczyna z dala od domu, reż. Simon Lereng Wilmont, Alisa Kovalenko (Dania, Norwegia, 22’)
●    Pourquoi on se bat, reż. Camille Etienne, Solal Moisan (Francja, 70’)
●    The Unicorn in Snowpants Suddenly Ran Off, reż, Philipp Schaeffer (Niemcy, 18’) 
●    Sen o Arizonie, reż.  Jon Bang Carlsen (Dania, Estonia, Norwegia, 76’)   
●    Dziewczyńskie historie, reż.  Aga Borzym (Polska, 60')

O FESTIWALACH W SIECI DOCS4TEENS SEZON 2023/2024:

Krakowski Festiwal Filmowy – jedno z najstarszych wydarzeń na świecie, poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 200 filmów z Polski i z całego świata. Zarówno w krakowskich kinach, jak i w Internecie. Festiwal jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy film dokumentalny, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach oraz kwalifikuje krótkometrażowe filmy fabularne do nagród BAFTA.
Docudays UA –  powstał w 2004 roku w stolicy Ukrainy, Kijowie. To festiwal filmów dokumentalnych poświęcony zagadnieniom dotyczącym prawa człowieka. Obok rodzimy produkcji znajdziemy konkursy w których prezentowane są dokumenty z całego świata.  W niezwykle bogatym programie imprezy nie brakuje również propozycji filmowych dla dzieci i młodzieży. Filmy dla młodej widowni można było znaleźć w pozakonkursowej sekcji DOCU/YOUTH.

Festival dei Popoli – organizowany we Florencji Festival dei Popoli może pochwalić się długą historią. Jego pierwsza edycja odbyła się 1959 roku. W ciągu ponad 50 lat swojego istnienia festiwal zdążył wyrobić sobie w branży dokumentalnej rozpoznawalną markę. Obok sekcji konkursowej ważnym elementem programu festiwalu są przeglądy twórczości wybitnych filmowców.Równie istotne jest docieranie do młodej publiczności, w programie festiwalu od lat nie brakuje sekcji skierowanej do młodych widzów – “Popoli for Kids and Teens”, w której osobną nagrodę przyznają młodzi jurorzy w trakcie Young Jury Day.
FIPADOC –  to międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych odbywający się we francuskim Biarritz od 1987 roku. W trakcie trwającego sześć dni wydarzenia na widzów czekają pokazy najciekawszych dokumentów ostatnich miesięcy, a także liczne spotkania z twórcami. W programie festiwalu nie brakuje części dla młodych widzów, w sekcji pozakonkursowej “Family Films” prezentowane są najciekawsze dokumenty dla dzieci i młodzieży szkolnej.
PORTO/POST/DOC - powstał w 2014 roku jako odpowiedź na zamknięcie kin w centrum miasta Porto. Festiwal prezentuje 120 filmów, zapraszając tym samym do odkrywania nowego, krytycznego i ambitnego artystycznie kina, ze szczególnym naciskiem na dokument i nowe formy kina non-fiction (hybrydowe, eksperymentalne lub animowane). Co roku, w listopadzie, festiwal stara się tworzyć przyjazną przestrzeń spotkań dla przedstawicieli krajowej i międzynarodowej branży filmowej oraz między zagranicznymi przedstawicielami a lokalnymi społecznościami - akademickimi, politycznymi i społecznymi - z celem generowania dyskusji wokół fikcji rzeczywistości - co jest mottem festiwalu.
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.

Czytany 73 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 listopad 2023 10:23

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama