cinema.pl Artykuły

środa, 31 lipiec 2013 13:36

Otwarcie wszech czasów

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Najnowszy obraz Woody’ego Allena „Blue Jasmine” zanotował w USA najlepsze otwarcie w całej karierze reżysera, generując imponującą średnią 102 128 $ wpływów na kopię.

Wynik „Blue Jasmine” jest nie tylko najlepszym otwarciem w karierze Allena, ale również otwarciem roku w USA. Co więcej, z filmem nowojorskiego reżysera nie mogła mierzyć się żadna z premier weekendu. Najpoważniejszy konkurent – superprodukcja „Wolverine” – osiągnęła wynik 14 106 $ na kopię, a pozostałe cztery filmy wchodzące równolegle na amerykańskie ekrany musiały zadowolić się średnią poniżej 5 000 $ na kopię.

Spektakularny debiut „Blue Jasmine” pobił dotychczasowy rekord frekwencyjny reżysera, ustanowiony przed dwoma laty przez oscarowe „O północy w Paryżu”. Paryska fantazja miłosna Allena zarobiła wtedy na otwarcie 99 003 $.

W parze z allenowskim otwarciem wszech czasów idą doskonałe recenzje obrazu, uznawanego za „najlepszy film Allena od ponad 20 lat" (joblo.com). Krytycy chwalą „żywiołową komedię” (Wall Street Journal) za jej „pełnokrwistych bohaterów i błyskotliwe dialogi” (Cinemalogue.com) oraz zgodnie komplementują „niezwykłą, godną Oscara rolę Cate Blanchett” (New York Post), która w „Blue Jasmine” wykreowała „najciekawszą kobiecą bohaterkę roku” (Film-Forward.com).

W najnowszym filmie twórcy „O północy w Paryżu” i „Zakochanych w Rzymie” wystąpiła Cate Blanchett, już teraz wymieniana za tę rolę wśród faworytów do Oscara. Fenomenalnie zagrała kobietę z wyższych sfer, która – po aresztowaniu zdradzającego ją notorycznie męża-milionera (Alec Baldwin) – przenosi się do San Francisco, do lekceważonej wcześniej siostry. Tam próbuje ułożyć sobie życie i znaleźć nową miłość. Zaskakujące relacje damsko-męskie stają się okazją do popisów błyskotliwego poczucia humoru Woody’ego Allena.

Po spektakularnej filmowej wycieczce po najbarwniejszych miastach Europy (zmysłowa Barcelona, romantyczny Paryż i kipiący humorem Rzym), Woody Allen powraca do rodzinnej Ameryki. Na planie jego najnowszego filmu tradycyjnie spotkała się imponująca gwiazdorska obsada. Obok laureatki Oscara i dwóch Złotych Globów - Cate Blanchett („Władca Pierścieni”), już teraz wymienianej wśród głównych kandydatek do przyszłorocznego Oscara, pojawią się m.in. trzykrotnie nominowany do Złotego Globu i raz do Oscara Alec Baldwin(„Zakochani w Rzymie”), uhonorowana Złotym Globem Sally Hawkins („Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia”), charyzmatyczny Peter Sarsgaard („Była sobie dziewczyna”), dwukrotny laureat Emmy, znany z serialu „Lost: Zagubieni” Michael Emerson, odkryty przez braci Coen Michael Stuhlbarg („Poważny człowiek”), gwiazda „Współczesnej rodziny” i „Zakazanego imperium” Bobby Cannavale oraz ulubieniec Ameryki, słynny komik, producent i scenarzysta Louis C.K

BLUE JASMINE w kinach od 23 sierpnia

Produkcja: USA

Gatunek: dramat/komedia

Scenariusz i reżyseria: Woody Allen („O północy w Paryżu", „Zakochani w Rzymie”, „Co nas kręci, co nas podnieca", „Vicky Cristina Barcelona", „Wszystko gra", „Wszyscy mówią: kocham cię", „Manhattan", „Annie Hall")

Obsada: Cate Blanchett („Hobbit: Niezwykła podróż”, „Elizabeth: Złoty wiek”, „Aviator”, „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, „Utalentowany pan Ripley”), Alec Baldwin („To skomplikowane”, „Infiltracja”, „Aviator”, „Polowanie na Czerwony Październik”, „Pracująca dziewczyna”, „Sok z żuka”) Michael Emerson („Legenda Zorro”, „Piła”, „Lost: Zagubieni”), Sally Hawkins („Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia”, „Sen Kasandry”, „Jane Eyre”, „Made in Dagenham”, „Kwiat pustyni”), Alden Ehrenreich („Somewhere. Między miejscami”, „Tetro”, „Piękne istoty”), Peter Sarsgaard („Była sobie dziewczyna”, „Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej”, „Wybuchowa para”),Bobby Cannavale („Współczesna rodzina”, „Zakazane imperium”, „Dróżnik”, „Kolekcjoner kości”), Michael Stuhlbarg („Poważny człowiek”, „Hitchcock”, „Lincoln”, „Hugo i jego wynalazek”)

Czytany 339 razy Ostatnio zmieniany środa, 31 lipiec 2013 13:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama