cinema.pl Artykuły

środa, 31 lipiec 2013 14:06

Płonąca Warszawa na plakacie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą reżyser, obsada złożona z doświadczonych aktorów i utalentowanych debiutantów, nowoczesna ścieżka dźwiękowa i archiwalne ujęcia kręcone podczas Powstania Warszawskiego, które jeszcze nigdy nie były pokazywane szerokiej publiczności - to wszystko w filmie „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”. Trafi on do kin 13 września. Prezentujemy oficjalny plakat.

„Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” powstało w hołdzie młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. Stanowi bardzo osobisty ukłon reżysera, którego ojciec – Leszek Dobrowolski, pseudonim „Wrzos” – brał czynny udział w zrywie narodowym z 1944 roku. Sam twórca „Sierpniowego nieba. 63 dni chwały”, Irek Dobrowolski, jest postacią wielokrotnie nagradzaną w Polsce i za granicą, a na swoim koncie ma m.in. głośnego „Portrecistę”. Wyjątkowe jest połączenie pokoleń, które wzięły udział w filmie. Na ekranie zobaczymy wybitnych, zawodowych aktorów, autentycznych Powstańców, którzy walczyli 69 lat temu w Warszawie, utalentowanych debiutantów oraz Wilka i Bilona - dwójkę raperów znanych z popularnej formacji hip-hopowej Hemp Gru . W fabułę „Sierpniowego nieba. 63 dni chwały” wplecione zostały również autentyczne materiały filmowe nakręcone w 1944 roku, które dodają scenom walki niespotykanego dotąd w polskim kinie realizmu. Film został objęty honorowym patronatem Prezydent m.st. Warszawy i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a opieki merytorycznej podjęło się Muzeum Powstania Warszawskiego. W Internecie można zobaczyć teledysk do pierwszego utworu muzycznego promującego film w wykonaniu grupy Hemp Gru pod tytułem „63 dni chwały” (http://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI), a wkrótce w sieci pojawi się drugi materiał – tytułowe „Sierpniowe niebo” – autorstwa Bilona. „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w kinach od 13 września. Prezentujemy oficjalny plakat filmu.

„Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w kinach od 13 września

Zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku. „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reżyserii Irka Dobrowolskiego – zdobywcy 8 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach za głośnego „Portrecistę” – jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. W filmie, obok aktorów zawodowych, zagrali „Wilku” (Robert Darkowski) oraz „Bilon” (Maciej Bilka), raperzy znani z popularnej grupy hip-hopowej Hemp Gru.

Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.

W „Sierpniowym niebie” wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy.

Reżyser Irek Dobrowolski jest synem powstańca - Leszka Dobrowolskiego, pseudonim „Wrzos”, żołnierza Batalionu Gozdawa. Jedną z ról zagrał kolega „Wrzosa” z oddziału - Jerzy Romanowski, pseudonim „Drań”, zaś w rolach starych powstańców wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego.

„Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” promować będą dwa utwory – tytułowy: „Sierpniowe niebo” w wykonaniu Bilona oraz „63 dni chwały” hip-hopowej grupy Hemp Gru z gościnnym udziałem Jurasa i Ras Luty. Klip do drugiego utworu obejrzano już ponad 2,5 miliona razy:

http://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI

Film pod opieką merytoryczną Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronami „Sierpniowego nieba. 63 dni chwały” są Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

„Najlepszy film, jaki widziałem” - gen. Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf”, żołnierz AK z Batalionu Parasol, legendarny obrońca Pałacyku Michla

„Pod tym sierpniowym niebem, walcząc w drużynie Orląt na warszawskiej Starówce, mój ojciec wszedł w dojrzałość. Poszły w bój warszawskie dzieci – jak pisał w znanej piosence mój stryj. Kto dziś o nich pamięta? Gdzie jest dzisiaj tamto sierpniowe niebo? Kto dziś jest nosicielem tamtych, wzniosłych ideałów? Nowe elity, warszawska inteligencja, czy może dzieci ulicy słuchające hip-hopu, składające wieńce w miejscach pamięci, malujące na ścianach graffiti z symbolem Polski Walczącej?” - Irek Dobrowolski, reżyser

Gatunek: wojenny/ historyczny

Produkcja: Polska 2013

Reżyseria i scenariusz: Irek Dobrowolski („Portrecista”)

Obsada: Krzysztof Kolberger („Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Katyń”, „Pan Tadeusz”), Anna Romantowska („Przesłuchanie”, „Solidarność, solidarność…”, „Skrzydlate świnie”), Emilian Kamiński („U Pana Boga w ogródku”, „Kariera Nikosia Dyzmy”), Anna Nehrebecka („Mój rower”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Ziemia obiecana”), Aleksander Mikołajczak („Trick”, „Boisko bezdomnych”, „Plac zbawiciela”, „Symetria”), Łukasz Konopka („Rewers”), Stanisław Brejdygant („Drogówka”, „Lista Schindlera”), Jerzy Nowak („Lista Schindlera”, „Obława”, „Dzieci Ireny Sendlerowej”), Robert Darkowski, Maciej Bilka

Czytany 503 razy Ostatnio zmieniany środa, 31 lipiec 2013 14:11

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama