cinema.pl Festiwale

środa, 26 wrzesień 2018 12:05

Jury konkursu krótkometrażowego na TOFIFEST

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Magdalena Łazarkiewicz, Michalina Olszańska, Anna Zamecka, Marcin Bortkiewicz i Marcin Sauter zasiądą w jury konkursu krótkometrażowego na Tofifest. To oni wybiorą najlepsze spośród trzydziestu zakwalifikowanych do konkursu filmów. Aż trzynaście z nich to polskie premiery.


W tym roku na Tofifest padł rekord zgłoszeń do konkursu krótkich metraży. Otrzymaliśmy prawie 4000 filmów, z których najlepsze zakwalifikowały się do konkursu. Selekcja była z tego powodu wyjątkowo trudna. Nie było zakątka świata, z którego nie napłynęłyby zgłoszenia. Ostatecznie zobaczymy trzydzieści filmów, które odznaczyły się artystyczną świeżością. To wybory, które zaskakują i wyróżniają się na tle innych - zapewnia Szymon Zdziebło, selekcjoner sekcji.

Przekrój tematyczny filmów jest ogromny - w programie znalazły się surrealistyczne animacje, podejmujące refleksje nad miejscem człowieka we wszechświecie (szwajcarskie „Circuit” o mikro-ekosystemie ludzi czy polski „Inny” o oczekiwaniu na tajemniczego przybysza), krótkie fabuły, mające zdolność wywoływania uśmiechu i łez (polski „Relax” o dyrektorze domu wczasowego czekającym na przyjazd uchodźców, słowackie „Warm Comedy about Depression, Madness and Unfulfilled Dreams” o uczuciach w związkach czy litewskie „Where Things, Where People Disappear” o kleptomanie w klubie sportowym), poetyckie wizje (nowozelandzki „Sparrow” o chłopcu, który wierzy, że potrafi latać), jak i zaangażowane kino społeczne (podejmujący temat przemocy domowej „Judgement” z Filipin czy „Prisoner of Society” o transseksualnej kobiecie w Gruzji).

Konkurs filmów krótkometrażowych był dla Tofifest zawsze istotny, bo tylko przyglądając się stojącym za nimi młodym twórcom, można przewidywać kierunki rozwoju kina - to przecież reżyserzy krótkim metraży będą za parę lat nadawać mu ton. Dlatego festiwal rokrocznie powołuje profesjonalne jury, które dokonuje przydziału nagród. W tym roku składzie jurorskim znaleźli się chwalona w kraju i robiąca spektakularną karierę w Rosji aktorka Michalina Olszańska, doceniana reżyserka obsypanego nagrodami na całym świecie dokumentu „Komunia”, Anna Zamecka, uznany reżyser teatralny i filmowy, który zabłysnął debiutem „Noc Walpurgii” Marcin Bortkiewicz, reżyserka kultowego „Ostatniego dzwonka” Magdalena Łazarkiewicz, oraz fotograf i dokumentalista związany z Bydgoszczą Marcin Sauter.

Wyniki ich obrad poznamy już 27 października na gali zamknięcia festiwalu.

16. MFF TOFIFEST odbędzie się w dniach 20-28 października 2018 w Toruniu. Pełna i bieżąca informacja o festiwalu znajduje się na stronie internetowej tofifest.pl oraz na festiwalowym Facebooku. 

Website: www.tofifest.pl
Facebook: www.facebook.com/tofifest

Instagram: www.instagram.com/tofifest

Flickr: www.flickr.com/tofifest

Czytany 554 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 29 październik 2018 12:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama