cinema.pl Festiwale

wtorek, 18 czerwiec 2019 11:57

Festiwal Filmów Skandynawskich już w lipcu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W terminie 25-28 lipca 2019 r. w kinie Bajka w Darłowie odbędzie się 19. Festiwal Filmów Skandynawskich, czyli 4 dni wypełnione naprawdę dobrym kinem skandynawskim! 

 

W tegorocznej edycji min. zaprezentowane zostaną sylwetki trzech artystów, mających niebywały wpływ na skandynawską sztukę, nie tylko filmową...

Pierwsza z nich to Astrid Lindgren - szwedzka autorka literatury dziecięcej, która zdobyła sławę oraz sympatię milionów dzieci na całym świecie wieloma wspaniałymi powieściami i opowiadaniami dla młodych czytelników, choć talent pisarski odkryła w sobie będąc już dorosła. 

Tę niezwykłą historię zobaczymy w filmie > "Młodość Astrid" / reż. Pernille Fischer Christensen. 

A wszystko zaczęło się od opowiadań o Pippi Längstrump dla chorej córeczki, zatem nie mogłoby zabraknąć projekcji dla najmłodszych widzów naszego Festiwalu > Pippi Långstrump, reż. Olle Hellbom / Szwecja, RFN 1969 r. 

Niewątpliwie najważniejszą Personą wśród skandynawskich reżyserów jest Ingmar Bergman - skandynawski film dokumentalny Bergman – "Rok z życia" przedstawia historię wybitnego szwedzkiego reżysera, stanowiąc tym samym hołd dla niego i jego twórczości. Na 19. FFS przywołamy jedną z jego perełek filmowych > Persona, reż. Ingmar Bergman / Szwecja 1966 r.

W tak zacnym gronie nie mogłoby zabraknąć Larsa von Triera i jego najnowszego filmu >  "Dom, który zbudował Jack" / reż. Lars von Trier / Dania, Francja, Niemcy, Szwecja 2018 r. do zobaczenia dla pełnoletniej widowni festiwalowej.

19. Festiwal Filmów Skandynawskich to 17 projekcji filmowych, w tym 8 dla dzieci i młodzieży, z czego 2 pokazy odbędą się przedpremierowo > "Magiczny dywan",  reż. Karsten Kiilerich / Dania 2019 / PREMIERA! 7 września 2019 r. oraz "Kraina szkła", reż. Jeppe Vig Find, Marie Dalsgaard Rønn / Dania 2018 / PREMIERA 2 sierpnia 2019 r. 

 

W festiwalowej galerii, mieszczącej się w holu kina zobaczyć będzie można wystawę fotografii pochodzącą z zasobów Duńskiego Instytutu Kultury pt. Duńskie wzornictwo w obiektywie Piotra Topperzera.

 

Honorowy patronat nad 19. FFS objęły Ambasady Królestwa Danii, Szwecji i Norwegii. Wstęp na wszystkie festiwalowe projekcje jest wolny. Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu finansowym programu Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

19. Festiwal Filmów Skandynawskich > Darłowo > Kino Bajka > 25-28 lipca 2019 r. 

Czytany 461 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 23 lipiec 2019 12:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama