cinema.pl Festiwale

piątek, 13 wrzesień 2019 12:35

Przedpremierowy i oscarowy Fakt w Fabule na Festiwalu Sztuki Faktu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Przedpremierowy pokaz filmu o wyprawie na K2, nagrodzona Oscarem produkcja o freesolowym wspinaczu i wciągający dokument o legendzie piłki nożnej, Diego Maradonie – emocjonująco zapowiada się cykl Fakt w Fabule podczas 7. edycji Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu. Już w dniach 26 – 28 września 2019 r. będzie można zobaczyć, m.in. produkcje fabularne najwyższej próby, inspirowane prawdziwymi historiami! Już niedługo ruszy darmowa dystrybucja wejściówek na pokazy i panele!

 

Festiwal Sztuki Faktu to wydarzenie poświęcone gatunkom wyrastającym ze sztuki faktu w filmie, telewizji i teatrze. Siódma edycja festiwalu odbędzie się w dniach 26 – 28 września 2019 r., W tym roku pod silnym wpływem słów wiersza Kazimierza Wierzyńskiego  „…laur olimpijski, znak nasz…”, festiwal porusza tematykę sportową. W programie, śladem ubiegłych lat, znajdzie się także cykl „Fakt w Fabule”, podczas którego przybliżone zostaną najciekawsze filmy długometrażowe bazujące na prawdziwych historiach.

„K2. Ostatnia Góra” (2019) – 26 września, g. 18:00

W ramach Festiwalu zaprezentowane zostaną trzy produkcje. Pierwszą z nich, już 26 września, w Kinie Centrum (CSW „Znaki Czasu”) będzie przedpremierowy pokaz filmu „K2. Ostatnia Góra” (2019) w reżyserii Dariusza Załuskiego. Filmowi towarzyszyć będzie spotkanie z Bogusławem Kowalskim i Anitą Parys – instruktorami Klubu Wysokogórskiego w Toruniu.

Akcja filmu „K2. Ostatnia Góra” rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugą co do wysokości górę świata. Grupa kilkunastu wspinaczy, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, próbuje dokonać historycznego wejścia na szczyt. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowują drogę rozwieszając liny i docierają do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod szczytem Nanga Parbat na zawsze. Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę.

„Free solo: ekstremalna wspinaczka” (2018) – 27 września, g. 18:30

Dzień później, 27 września w Kinie Centrum (CSW „Znaki Czasu”) widzowie zobaczą amerykański dokument nagrodzony Oskarem – „Free solo: ekstremalna wspinaczka” (2018). Panel wzbogacony zostanie o spotkanie z Cezarym Modrzejewskim i Tomaszem Grajpelem – instruktorami klubu wysokogórskiego w Toruniu.

Ten film to efekt ponad dwóch lat pracy ekipy filmowej – Jimmy’ego China i Elizabeth Chai Vasarhelyi – którzy dokumentowali treningi wspinacza free-solowego Alexa Honnolda. 3 czerwca 2017 roku, bez zabezpieczeń, polegając jedynie na sile swoich mięśni, zdobył on szczyt pionowej ściany El Capitan w Parku Narodowym Yosemite. Wspinaczka, która nawet z zabezpieczeniem zajmuje zazwyczaj kilkadziesiąt godzin, w wykonaniu Alexa Honnolda trwała zaledwie 3 godziny i 56 minut. To niezwykłe dokonanie sprawiło, że trwale zapisał się w historii ludzkich osiągnięć. Film zdobył łącznie 5 prestiżowych nagród i aż 11 nominacji w tym do nagrody Emmy, Złotego Lauru czy nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych.

„Diego” (2019) – 28 września, g. 14:00

Ostatniego dnia festiwalu, 28 września w Kinie Centrum (CSW „Znaki Czasu”) wyemitowany zostanie, również przedpremierowo, dokument o legendzie piłki nożnej – Diego Maradonie. Filmowi „Diego” (2019) towarzyszyć będzie spotkanie z trenerem, działaczem piłkarskim i selekcjonerem reprezentacji Polski w latach 2000–2002 – Jerzym Engelem.

„Diego” (2019) w reżyserii Asifa Kapadii opowiada o młodym, niezwykle utalentowanym chłopaku, który zostaje ściągnięty do włoskiego klubu Napoli. Trafia w sam środek neapolitańskiego kotła: mafijnych rozgrywek, sukcesów, uwielbienia i skandali. Jego geniusz i charyzma wkrótce robią z Napoli najlepszą drużynę świata. W mieście, w którym piłka to religia, Maradona staje się świętym. Na boisku dokonuje cudów, ale gdy gasną światła, wszystko wymyka się spod kontroli. Diego nie potrafi udźwignąć swojej sławy, a miasto, które zrobiło z niego boga, z dnia na dzień staje się jego przekleństwem.

 

Pokazy specjalne

W programie 7. edycji Festiwalu Sztuki Faktu oprócz emocjonujących produkcji w ramach „Faktu w Fabule” na uczestników czeka także szereg pokazów specjalnych. Wśród nich już 27 września o godz. 16:00 w Kinie Centrum (CSW „Znaki Czasu”) wyemitowany zostanie zdobywca Oscara, film „Ikar” (2017).

Bohaterem produkcji jest amerykański kolarz, Bryan Fogel, który zamierza przetestować na swoim organizmie działanie dopingu, by odkryć prawdę o stosowaniu przez sportowców niedozwolonych substancji. Gdy spotyka rosyjskiego naukowca, Grigorija Rodchenkova, osobisty eksperyment przeradza się w międzynarodowy, geopolityczny thriller. Centrum wielkiego skandalu stanowi ogromna afera dopingowa w rosyjskim środowisku olimpijskim. Film poprzedzony będzie spotkaniem z Marcinem Drogoróbem, a poprowadzi je Jakub Pieczatkowski.

Ostatni dzień festiwalu, 28 września (g. 12:00), rozpocznie się specjalnym pokazem filmu „Sen o Warszawie” (2014), któremu towarzyszyć będzie spotkanie z autorem Krzysztofem Magowskim. Produkcja poświęcona jest charyzmatycznemu muzykowi – Czesławowi Niemenowi. Film, złożony z unikalnych archiwów i wspomnień jego bliskich, tworzy niecodzienny portret artysty. Zmarły przed dziesięcioma laty Czesław Niemen był postacią ikoniczną dla kilku pokoleń Polaków. W czasach PRL-u zdołał podnieść muzykę rozrywkową do rangi prawdziwej sztuki, zdobywając rozgłos również poza granicami kraju. Urodził się w 1939 roku w Starych Wasiliszkach (dzisiejsza Białoruś), a jego biografię w znacznym stopniu ukształtowała burzliwa historia tej części Europy.

 

Produkcja będzie doskonałym wstępem do wieczornej Gali Zamknięcia, na której już 28 września w CKK Jordanki, o godz. 19:00 usłyszymy koncert „Dziwny ten świat – Opowieść Niemenem” w wykonaniu Janusza Radka z zespołem. Podczas Gali wręczone zostaną także nagrody laureatom Przeglądu Konkursowego. W trakcie wystąpi Izabela Szafrańska z Bandem Igora Nowickiego, prowadzenie Gali przypadnie natomiast Paulinie Rubczak (TVP 3 Bydgoszcz) oraz Mariuszowi Kluszczyńskiemu (TVP 3 Bydgoszcz).

 

 ***

 

Pełny program festiwalu dostępny na: http://sztukafaktu.pl/program

Czytany 319 razy Ostatnio zmieniany piątek, 13 wrzesień 2019 12:37

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama